Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελαφριά κατασκευή λόγω προσθήκης σε υφιστάμενο


 
Charlie

Recommended Posts

Πως μπορει να κερδισει κανεις βαρος οταν π.χ. θελει να κανει προσθηκη σε παλια κατασκευη? Τι λετε για αυτα?:

 

1.Ποια η γνωμη σας για τη χρηση γυψοσανιδας, αντι για σοβα, για κατοικιες?

Ειναι καλο το αποτελεσμα? Μοιαζει με το σπατουλαριστο? Νομιζω οτι η γυψοσανιδα στο τελος ειναι πολυ πιο ελαφρια απο σοβα, ειδικα αν ο τοιχος ειναι στραβος και γεμιζει πολυ σοβα. Για ταβανι ή μονο για τοιχους?

Για εξωτερικες τοιχοποιιες μαλλον το απορριπτουμε ε?

 

2. Συμμεικτη πλακα και μεταλλικος σκελετος. (Θα υπαρχει προβλημα με πυροπροστασια?) Απο ταλαντωσεις στο περπατημα στην πλακα τι γινεται? Υπαρχει ενα βιβλιοπωλειο στην Θεσ/νικη που εχει μια τετοια κατασκευη για παταρι και οταν περπατας νοιωθεις αβολα. Κοστος?

 

3. Τουβλα ή ytong ή κατι αλλο, για θεμα βαρους? Και μια γενικη ερωτηση: Ειτε τουβλα, ειτε ytong, πως τα ενωνετε με τα πλαισια? Λοξο σφηνωμα? Κόλλα, Αφρός?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να πετυχει ομως κανεις θερμομονωση αντιστοιχη με [δρομικο τουβλο-fibran-δρομικο τουβλο] ποσο παχος θελει? Τουλαχιστον 22.5 εκ. Μηπως ομως τοτε η τοιχοποια ειναι πιο βαρεια? Η παλετα του ytong ειναι νομιζω 0.72μ3 και ζυγιζει 650kg (ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος).

Και τα τουβλα καπου τοσο δε ζυγιζουν?

 

Λες μεταλλικη κατασκευη. Προφανως και υπ/τα. Εστω οτι εχω για υπ/τα ενα ΗΕΒ ή ενα ΙΡΕ, πως θα "κολλησω το τουβλο" στο υπ/μα. Θα πρεπει να το "ντυσω" π.χ. με γυψοσανιδα. Δεν εχω ασχοληθει ποτε με κατι παρομοιο και ουτε εχω δει κατι τετοιο. Παρακαλω οποιος εχει εμπειρια ας μας πει 2-3 πραγματα, καθως και αλλα προβληματα που μπορει να παρουσιαστουν στην κατασκευη και πως λυνονται.

Link to comment
Share on other sites

Για να πετυχει ομως κανεις θερμομονωση αντιστοιχη με [δρομικο τουβλο-fibran-δρομικο τουβλο] ποσο παχος θελει? Τουλαχιστον 22.5 εκ. Μηπως ομως τοτε η τοιχοποια ειναι πιο βαρεια? Η παλετα του ytong ειναι νομιζω 0.72μ3 και ζυγιζει 650kg (ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος).

Και τα τουβλα καπου τοσο δε ζυγιζουν?

 

Καμμια σχεση η διαφορα βαρους ειναι τεραστια. Εξαλου δεν βαζεις ουτε μονωτικο ουτε διπλο τουβλο.Για πιασε ενα τουβλο και ενα ytong και δες την διαφορα.Βαλε 25εκατ και προσοχη αν κανει συρρομενη μπαλκονοπορτες

Link to comment
Share on other sites

Το Ytong έχει ξηρό φαινόμενο βάρος 500kg/m3.

Για να πετύχεις την ίδια θερμομόνωση με τοίχο 9-5-9 (γλώσσα-fibran-γλώσσα) θέλεις όντως 22,5cm πάχος Ytong.

Αν θεωρήσουμε το ειδικό βάρος της τοιχοποιίας στα 1800kg/m3 τότε το βάρος της τοιχοποιίας από Ytong θα είναι στο 40% της τοιχοποιίας με τούβλα.

Τα Ytong συνδέονται με τα υποστυλώματα με αφρό πολυουρεθάνης.

Τα μεταλλικά υποστυλώματα, αν δεν μονωθούν κατάλληλα, θα αποτελέσουν "ωραίες" θερμογέφυρες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Χάρη κολλανε αμεσα στο μεταλλο? Τι γινεται με τον αφρο αυτον μετα απο χρονια. Εγω τον χρησιμοποιω και για τα τουβλα. Μου εχουν πει πως πολυμεριζεται και πως μετα απο καποια χρονια ειναι σαν να μην υπαρχει. Ξερει καποιος να μας πει κατι?

Επισης Χαρη πως μονωνεις τα υπ/τα? Τις μεταλλικες δοκους? Οχι μονο πως τις μονωνεις αλλα και τι κανεις για να εχεις εξωτερικα επιφανεια με σοβα?

Τι φορτιο βαζετε για δρομικο τοιχο (γλωσσα οπως λεει ο χαρης) και για διπλο δρομικο με εσωτερικη μονωση ανα τετραγωνικο μετρο?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα, για να εξηγούμαι και να μην παρεξηγούμαι, θα σας απαντήσω θεωρητικά και όχι εκ πείρας μιας και εγώ τώρα καλούμαι να μονώσω μεταλλικό υποστύλωμα.

 

Παρατήρηση 1.

Έχετε δει πουθενά μεταλλικό κτίριο με εμφανή ή μη τούβλα για τον οργανισμό πλήρωσης που να έχει μόνωση στα υποστυλώματα; Εγώ, ΟΧΙ!

Μόνο όταν χρησιμοποιούνται θερμομονωτικά πάνελ έχουμε καλή και πλήρη θερμομόνωση των πλευρών του κτιρίου χωρίς θερμογέφυρες.

 

Παρατήρηση 2.

Όταν χρησιμοποιούμε μεταλλικά ή αλουμινίου κουφώματα χωρίς θερμοδιακοπή έχουμε "ωραίες" θερμογέφυρες.

Το αυτό συμβαίνει με τα μάρμαρα που βάζουμε στα πλαίσια των κουφωμάτων που αποτελούν εξίσου "ωραίες" θερμογέφυρες.

 

Αν το τούβλο (οπτόπλινθος, Ytong δεν έχει σημασία) φωλιάζει μέσα στο IPE, ΗΕΑ, ΗΕΒ κλπ τότε ο κορμός του μεταλλικού στύλου δημιουργεί θερμογέφυρα.

Αν χρησιμοποιούμε SHS ακόμα χειρότερα γιατί η θερμογέφυρα μεγαλώνει.

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι τα Ytong που θα χρησιμοποιήσω να μην φωλιάζουν μέσα στα IPE αλλά να προεξέχουν 5cm. Εξάλλου οι μεταλλικοί στύλοι δεν είναι ακριβώς στην εξωτερική περασιά του κτιρίου καθότι η πλάκα έδρασης τους έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από το IPE.

Στo εξωτερικό πέλμα του IPE θα κολλήσω φύλλο εξηλασμένης πολυστερίνης πάχους 5cm. Έτσι θα δημιουργηθεί μια επίπεδη εξωτερική επιφάνεια η οποία και θα σοβατιστεί. Υπόψη ότι τα μονωτικά φύλλα θα καλύπτονται από ενισχυτικό του σοβά υαλόπλεγμα και για να μην αποκολληθεί ο σοβάς από το μονωτικό αλλά και για να μην δημιουργηθούν ρωγμές στην ένωση Ytong-Μόνωσης.

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτομαι είναι τα Ytong που θα χρησιμοποιήσω να μην φωλιάζουν μέσα στα IPE αλλά να προεξέχουν 5cm. Εξάλλου οι μεταλλικοί στύλοι δεν είναι ακριβώς στην εξωτερική περασιά του κτιρίου καθότι η πλάκα έδρασης τους έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από το IPE.

Στo εξωτερικό πέλμα του IPE θα κολλήσω φύλλο εξηλασμένης πολυστερίνης πάχους 5cm. Έτσι θα δημιουργηθεί μια επίπεδη εξωτερική επιφάνεια η οποία και θα σοβατιστεί. Υπόψη ότι τα μονωτικά φύλλα θα καλύπτονται από ενισχυτικό του σοβά υαλόπλεγμα και για να μην αποκολληθεί ο σοβάς από το μονωτικό αλλά και για να μην δημιουργηθούν ρωγμές στην ένωση Ytong-Μόνωσης.

 

Τι λέτε;

 

Και εγώ ακριβώς εκεί έχω καταλήξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

τσιμεντοσανίδες-γυψοσανιδες και μόνωση πετροβάμβακα, ρε παιδια, τι να το κανεις το ytong αν μετα σοβατισεις και εκτοξευθει το βάρος?, ασε που απο ηχομόνωση έχουν ελάχιστη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.