Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελαφριά κατασκευή λόγω προσθήκης σε υφιστάμενο


 
Charlie

Recommended Posts

Στις εσωτερικές τοιχοποιιες απο ytong, όταν ενώνονται με την μεταλλική κολόνα (με αφρό πολυουρεθάνης), η επιφάνεια του πέλματος καλύπτεται με νευρομετάλ και στην συνέχεια σοβατίζεται όλη επιφάνεια (ytong και μεταλλική κολόνα). Είναι σωστός ο τρόπος κατασκευής του σοβά ή προβληματικός στο αν θα ''σκάσει'' ή θα παρατηρηθούν μετά από λίγο καιρό ρηγματώσεις στα σημεία επαφής;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πέραν αυτού, καλό είναι να προστατεύσεις της μεταλλική επιφάνεια του πέλματος να μην έρθει σε επαφή με τον σοβά. Καλό είναι να αποφύγεις της απ' ευθείας επαφή ασβέστη στο μέταλλο. "Ντύσε" κάτω από το νευρομεταλ την κολώνα.

(Φυσικά αν το πεις στην "πιάτσα" θα φας δούλεμα...). Επίσης στο αν θα ¨σκάσει¨παίζει ρόλο και οι περιεκτίκοτητες των υλικών και να μείνει κάποιες μέρες το πρώτο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξανανοίγω το θέμα μετά από καιρό γιατί θέλω να κάνουμε μια σούμα και να ρωτήσω και κάποια καινούργια ζητήματα. Καταρχήν δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ YTONG ή ALFABLOCK.

 

Θέλω να φτιάξω το εξής:

Κατοικία με μεταλλική κατασκευή και πλήρωση με τον βέλτιστο τρόπο ( YTONG θα είναι, τσιμεντοσανίδες θα είναι, τούβλα θα είναι, δεν ξέρω). Θέλω να πετύχω:

1) Πλήρη συναρμογή τοιχοποιίας - μεταλλικών στοιχείων

2) Καλή θερμομόνωση

3) Θα έχω χιαστά (εννοείται...)

 

Τα ερωτήματά μου είναι:

 

α) Πως θα σοβατίσω σε ενιαία επιφάνεια μεταλλικά στοιχεία και τοιχοποιία χωρίς σκασίματα, χωρίς να έχω σε άμεση επαφή μέταλλο και σοβα;

β) Ο αφρός πολυουρεθάνης σε αρμό 2εκ μεταξύ τοιχοποίας και μετ. υποστυλωμάτων μας καλύπτει για υγρασίες;

γ) Στα χιαστά τι κάνουμε;; Αφήνουμε πάλι αρμό; Και πως;

δ) Δεν θέλω να φαίνεται πουθενά ο φέρων οργανισμός. Άρα; Μήπως τελικά δεν αποφεύγουμε τις τσιμεντοσανίδες ή τις γυψοσανίδες;

ε) Τι λέτε για την παρακάτω πρόταση:

-Μεταλλική κατασκευή κανονικά (με τα χιαστά και όλα τα συναφή)

-Εξωτερική επένδυση με μονωτικό (εξηλασμένη πολυστερίνη ή πλάκες πετροβάμβακα)

-Εξωτερικά τσιμεντοσανίδα

-Εσωτερικά γυψοσανίδα

-Το μεταξύ μονωτικού-γυψοσανίδας διάστημα κενό (μόνο για τον Φ.Ο. και τις σωληνώσεις...

 

Μου φαίνεται ότι θα βγεί πολύ οικονομικό! Που χωλαίνει όμως κατά την γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη και γω με τσιμεντο-γυψοσανίδα θα προχωρούσα.Οι πυράντοχες γυψοσανίδες έχουν πλεονέκτημα σαν υλικό και για μεταλλικό κιόλας ......Μέχρι και τις διατομές σου μπορείς να ντύσεις....Για το 3Δ τι άποψη έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Για το 3Δ δεν έχω κατασκευαστική (ή μελετητική) εμπειρία. Το έχω ζήσει σαν νοικάρης όμως και υπήρχαν προβλήματα λειτουργικότητας - δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο.

 

Το ξύλο δεν το σκέφτηκα στην συγκεκριμένη περίπτωση. Τι εννοείς; Για φέροντα οργανισμό ή για τα στοιχεία πλήρωσης; Γενικά ψάχνω κάτι ώστε να μειωθεί το κόστος σε σχέση με την συμβατική κατασκευή και να μην έχει όμως λειτουργικά ή αισθητικά προβλήματα (π.χ. όχι πάνελ! )

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,

η βέλτιστη λύση, σε περιπτώσεις όπου δεν υφίσταται πολυετής κατασκευαστική εμπειρία, είναι εκείνη η οποία τεκμηριώνεται από τη βιομηχανία, υποστηρίζεται από εξειδικευμένους μηχανικούς και υπάρχει σχετική εμπειρία εφαρμογής από εκπαιδευμένα συνεργεία.

Συνεπώς, θεωρώ πως η λύση με τσιμεντοσανίδες εξωτερικά, γυψοσανίδες εσωτερικά και εξωτερική θερμομόνωση για βέλτιστη θερμομόνωση και τελική επιφάνεια είναι η βέλτιστη για την περίπτωση διότι:

1. Δίνει λύση σε όλα τα ερωτήματά σου από το α. έως και το δ.

2. Επιπλέον, υπάρχει εμπειρία τουλάχιστον 10ετίας από εξειδικευμένους μηχανικούς και εκπαιδευμένα συνεργεία στην εφαρμογή των παραπάνω συστημάτων στην Ελλάδα,

3. Υπάρχουν κτίρια με μεταλλικό φέρων σκελετό, τσιμεντοσανίδες και γυψοσανίδες που έχουν συμπεριφερθεί πολύ καλά έως τώρα στο χρόνο,

4. Χρησιμοποιώντας ένα μόνο συνεργείο θα έχεις ολοκληρώσει τις εξωτερικές και εσωτερικές τοιχοποιίες στο έργο σου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ!

Μερικές πρακτικές ερωτήσεις ακόμα...

1) Η θερμομόνωση π.χ. υαλοβάμβακας θα καρφωθεί πάνω στην τσιμεντοσανίδα;

2) Πως θα αποφύγω προβλήματα υγρασίας; Η τσιμεντοσανίδα σοβατίζεται και χρωματίζεται κανονικά (σαν τοίχος; )

3) Από κόστος κατασκευής τι γίνεται; Το έχει υπολογίσει κανείς σε σχέση με μια συμβατική κατασκευή; Είμαστε πάνω ή κάτω;

Link to comment
Share on other sites

1) Συνήθως τοποθετείται πετροβάμβακας υψηλής πυκνότητας ή πολυστερίνη τα οποία σαν μονωτικά μπορούν να σταθούν μέσα στο μεταλλικό σκελετό της εξωτερικής τοιχοποιίας. Εάν όμως φοβάσαι τη σταθερότητά τους υπάρχουν ειδικά clips τα οποία τοποθετούνται στο εσωτερικό και πάνω σε αυτά καρφώνονται οι μονωτικές πλάκες.

2) Η υγρασία στην εξωτερική τοιχοποιία αντιμετωπίζεται με τοποθέτηση ειδικής μεμβράνης ανάμεσα στο μεταλλικό σκελετό και στη τσιμεντοσανίδα. Βέβαια, πάντα υπάρχουν λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξεις και να αντιμετωπίσεις κατά τη διάρκεια της κατασκευής. Η τσιμεντοσανίδα πρέπει να επιχρισθεί με ειδικό κονίαμα και πλέγμα ενίσχυσης και στη συνέχεια αντιμετωπίζεται όπως και η συμβατική τοιχοποιία δηλ. βάφεται, κολλάς πλακίδιο, περνάς έγχρωμο επίχρισμα. Θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα έγχρωμο επίχρισμα για καλό τελικό αποτέλεσμα αλλά και για αποφυγή πιθανών κακοτεχνιών από το συνεργείο εφαρμογής.

3) Για το κόστος υπάρχουν διάφορες απόψεις. Οι εξειδικευμένες κατασκευαστικές εταιρείες λένε ότι κοστίζει αντίστοιχα με τη συμβατική κατασκευή. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι σε απόλυτα νούμερα είναι λίγο πιο ακριβή λύση. Αλλά διάφορα πλεονεκτήματα όπως το ότι δεν θα ασχοληθείς με άλλο συνεργείο για τους τοίχους σου εμένα θα με έπειθε να καταλήξω σε αυτή τη λύση. Θα τελειώσεις πολύ πιο γρήγορα την κατασκευή και σε περιπτώσεις κακοτεχνιών δεν θα αντιμετωπίσεις το συχνό φαινόμενο της αλληλοκατηγορίας όλων των εμπλεκόμενων συνεργείων.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετές αξιόπιστες προτάσεις για ξύλινη κατασκευή, με μεγάλη ποικιλία εμφάνισης και κόστος ευθέως ανταγωνιστικό, αν όχι καλύτερο, με τίς ιδέες που έχεις ήδη σκεφθεί.

Προφανώς δεν πρέπει να αναφέρω εταιρείες, αλλά, εάν θέλεις μπορείς να το ψάξεις εύκολα με το google, υπάρχουν και στο Net.

Προσωπικά, ανάμεσα σε ενα σπίτι ντυμένο με τσιμεντοσανίδες και σκεπασμένο με πανέλλα και σε ένα ξύλινο σπίτι με στέγη κεραμίδια, για πολλούς λόγους θα επέλεγα το ξύλινο, ειδικά σε περίπτωση προσθήκης καθ' ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.