Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελετητικό πτυχίο - Εισφορά


evife

Recommended Posts

  • 1 year later...

Βλέπω εδώ

http://www.ypex-mele.gr/eC_Dikaiologitika.asp?lg=GR

ειδικότερα αυτά

παρ 4

4 Αντίγραφο πτυχίου επικυρωμένο. (Όταν πρόκειται για πτυχία εξωτερικού, απαιτείται επίσημη μετάφραση από το Υπουργείο Εξωτερικών καθώς και η αναγνώριση του πτυχίου σας από τοΔΙΚΑΤΣΑ).

 

Παρ 8

Πίνακες μελετών,με αναθεωρημένη αμοιβή μελετητού(σύμφωνα με τον συντελεστή λ), κατά αιτούμενη κατηγορία   σύμφωνα  με  το  υπόδειγμα  της  Υπηρεσίας ,  οι  οποίοι  θα  φέρουν  την σφραγίδα  και  την  υπογραφή  σας.

- Αποδεικτικά εμπειρίας , αν ο εργοδότης είναι:

α) το Δημόσιο , απαιτείται Βεβαίωση από την αρμόδια Υπηρεσία και

β) Ιδιώτης , Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/86 [ όπου να αναφέρεται : είδος μελέτης , έτος ανάθεσης , προϋπολογισμός έργου , συνολική αμοιβή , αμοιβή μελετητού , ιδιότητα και ποσοστό συμμετοχής ] με συνημμένα Δ.Π.Υ (νομίμως επικυρωμένα) , σε περιπτώσεις που εκδίδονται οικοδομικές άδειες , να υποβάλλετε το αντίγραφο αυτών.

- Σε περίπτωση που ο μελετητής είναι συνεργάτης ή μέλος εταιρίας , απαιτείται κατανομή ποσοστών συμμετοχής όλης της ομάδας , σε πίνακα
 υπογεγραμμένο από τον εκπρόσωπο της εταιρίας (συνημμένο στην Υπ. Δήλωση ) , σύμφωνα με το υπόδειγμα της Υπηρεσίας, και βεβαιώσεις εκπόνησης του φορέα που εκδόθηκαν για την εταιρία

 

και μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι η γραφειοκρατία καλά κρατά!!

 

Πρώτον (παρ 4)

Τι μετάφραση από το ΥΠΕΞ  και βλακείες!!

Δεν σας αρκεί η αναγνώριση από το ΔΙΚΑΤΣΑ-ΔΑΟΤΑΠ

Δεν σας αρκεί και η εγγραφή μου στο ΤΕΕ;;

 

Δεύτερον (παρ 8-)

Τι πίνακες μελετών με αναθεωρημένη αμοιβή ρε παίδες!!

Γιατί να μην μπορώ να πάρω (από το ηλεκτρονικό σύστημα αμοιβών ΤΕΕ) που είναι καταχωρημένες όλες οι αμοιβές μου ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ποσό αμοιβών μου και να ξεμπερδεύω;;;

(έχω σύνολο περίπου 550.000 από το 2007 που λειτουργεί το σύστημα ΤΕΕ-τι νόημα να μου ζητάτε τουλάχιστο 75000 και αναθεώρηση αμοιβής με τις σημερινές αξίες)

 

Τρίτον (παρ 8-)

Τι οικοδομικές άδειες μου ζητάτε!!!

Τι να τις κάνετε;;

 

Ρε σεις του  ΥΠΕΚΑ που ζείτε;; στην εποχή 1974!!!

(από όπου αρχίζει το λ σας για την αναθεωρημένη τιμή  αμοιβών μου)

 

Ρε σεις μέλη του ΤΕΕ τι κάνετε για αυτά;;

Γιατί δέχεστε αγόγγυστα τέτοιες βλακείες

 όχι μόνο να υπάρχουν   αλλά και να συνεχίζονται επ’ άπειρο;;;

 

υ.γ

το αναρτώ εδώ σε αυτό το θέμα "Μελετητικό πτυχίο - Εισφορά"

για το λόγο ότι πρέπει και σεις ως μέλη να "εισφέρετε" για να αλλάξουν ορισμένα πράγματα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, σεβαστός ο συλλογισμός σου, αλλά έχεις δει τι ζητάνε για αναγνώριση Ceng π.χ. στην Αγγλία? Ή για αναγνώριση PE στην Αμερική? Από τους δικούς τους αποφοίτους....Δεν συζητάμε για τους μετανάστες....

Το πρόβλημα είναι η αναξιοκρατία και οι διακρίσεις σε ότι αφορά τους νόμους, όχι η γραφειοκρατία....Γιατί ένας επίσημος φορέας πρέπει να διαφυλάξει με κάθε τρόπο, ότι αυτός που έχει μελετητικό πτυχίο είναι έμπειρος μηχανικός για να κάνει μελέτες. Αλλού λοιπόν είναι το πρόβλημα...(Κατά την γνώμη μου πάντα) 

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερον (παρ 8-)

Τι πίνακες μελετών με αναθεωρημένη αμοιβή ρε παίδες!!

Γιατί να μην μπορώ να πάρω (από το ηλεκτρονικό σύστημα αμοιβών ΤΕΕ) που είναι καταχωρημένες όλες οι αμοιβές μου ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ποσό αμοιβών μου και να ξεμπερδεύω;;;

(έχω σύνολο περίπου 550.000 από το 2007 που λειτουργεί το σύστημα ΤΕΕ-τι νόημα να μου ζητάτε τουλάχιστο 75000 και αναθεώρηση αμοιβής με τις σημερινές αξίες)

 

 

Αν ο "τζίρος" προέρχεται από συμμετοχή σε ομάδα μελέτης για μελέτες Δημοσίου (π.χ. σκέφτομαι την περίπτωσή μου για μελέτες Κτηματογράφησης αλλά και πάμπολλες άλλες περιπτώσεις) τι σχέση έχει και τι μπορεί να παρέχει το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ; Δεν περνάνε από το ΤΕΕ αυτά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και γενικά έχω την αίσθηση ότι εκεί στην Δ15 είναι συνεννοήσιμοι. Π.χ. εμένα μου ξεκαθάρισαν ότι Γ' στατικό δεν λαμβάνω μόνο με στατικές μελέτες κτιρίων (από οικοδομικές άδειες δηλαδή). Πρέπει να δείξεις την εμπειρία σου με ένα σεβαστό ποσό από γέφυρες και άλλα τεχνικά έργα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει δυσκολέψει πολύ η αναβάθμιση πτυχίων από τη Δ15 την τελευταία 3ετία-4ετία νομίζω. Και οι όροι αλλά και τα όρια έχουν ανέβει σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δείξεις την εμπειρία σου με ένα σεβαστό ποσό από γέφυρες και άλλα τεχνικά έργα...

Μα το ΤΕΕ ρε Γιάννη, έχει όλες τις αμοιβές σου και όχι μόνο,

αλλά με τους αντίστοιχους τίτλους έργων

Επομένως που είναι το πρόβλημα!!

Τυπώνει τις αμοιβές σου και απλοποιείται η διαδικασία π.χ για σένα

Από κει και πέρα επικουρικά προσθέτεις  και π.χ τη γέφυρα που έκανες στο ...

χωρίς τη διαμεσολάβηση ΤΕΕ

 

Κάτι αντίστοιχο μπορεί να γίνει και για έναν αρχιτέκτονα -τίτλοι έργων αμοιβές και αμοιβή αρχ/κών

(που με ρώτησε και  έγινε η αφορμή να ξεκινήσω την παράθεση μου)

 

Όσο για συμμετοχές σε ομάδες που αναφέρεις, φίλε μου tpanag, 

ομολογώ ότι το θέμα  δεν το κατέχω.

αλλά γενικά πιστεύω ότι  εναλλακτικά θα μπορούσε  να συνδυαστεί 

και να προβλέπεται ως μία επί πλέον δυνατότητα

(σε ορισμένες των περιπτώσεων- αν όχι σε όλες- όπως αρχικά θεωρούσα)

 

Αυτό με  τη μετάφραση του πτυχίου από ΥΠΕΞ 

(όντας ήδη αναγνωρισμένο από ΔΙΚΑΤΣΑ και ΤΕΕ)

ποιός το πρόσθεσε;;

Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

(που θεωρητικά δεν υπήρχε τότε στο ΔΙΚΑΤΣΑ και στο ΤΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα ετοιμαστεί φάκελος για εκδήλωση ενδιαφέροντος, θα πρέπει να υπάρχουν ούτως ή άλλως οι σχετικές μελέτες για την απόδειξη της εμπειρίας. Θεωρούν ότι είναι μια δουλειά που έχει γίνει ή που θα γίνει ούτως ή άλλως τέλος πάντων...

Ξαναλέω, η εμπειρία από τα ιδιωτικά έργα που είναι στο ΤΕΕ περασμένα, λίγο μετράει...Εκτός αν έχεις και δημόσια (κτίρια κλπ) με περασμένες τις αμοιβές και εννοείς αυτά...

 

Επιπλέον, για τις μελέτες απαιτούνται και τα πιστοποιητικά εμπειρίας από τις υπηρεσίες...Για τα ιδιωτικά έργα ζητάνε τις οικοδομικές άδειες. Πως να το πιστοποιήσουν?

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, για τις μελέτες απαιτούνται και τα πιστοποιητικά εμπειρίας από τις υπηρεσίες...Για τα ιδιωτικά έργα ζητάνε τις οικοδομικές άδειες. Πως να το πιστοποιήσουν?

Γιάννη κατ' αρχάς σ' ευχαριστώ  πολύ για ότι παραθέτεις 

 

στα κόκκινα αναφέρομαι,

ποιός ο λόγος, να βγάζω φωτοτυπίες τις οικ άδειες-να τις επικυρώνω- και να κάνω αναλογισμούς αμοιβών

από τη στιγμή που κάποιος στα 8 χρόνια -2006-14 έχει σύνολο ολικών αμοιβών 550.000 € με προαπαιτούμενο 75.000€ ενώ το ΤΕΕ έχει - εύκολα και απλά-αθροιστικά αμοιβές αρχιτ/κών π.χ 280.000€;;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.