Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δικαιολογητικά-διαδικασία εξαίρεσης από κατεδάφιση (3η φάση νόμου Τρίτση)


margaritta

Recommended Posts

Καλή σας μέρα! Μετά από επικοινωνία με μηχανικό πολεοδομίας τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την υπαγωγή στη3η φάση νόμου Τρίτση είναι τα παρακάτω:

 

1) Τοπογραφικό

2)Κάτοψη

3) Όψεις

4)ΤΟμές

5)Δήλωση αντοχής

6)Υπ.δήλωση ιδιοκτήτη

7)Συμβόλαια

 

Δυστυχώς δε συζήτησα το θέμα του προστίμου..Θα μπορούσατε να με διευκολύνεται όσον αφορά το θέμα του πώς υπολογίζεται και πόσο είναι το πρόστιμο που θα καλούν να πληρώσουν οι ιδιοκτήτες?

 

Κανείς δεν έχει νομιμοποιήσει αυθαίρετο κάνοντας 3η φάση????  Ποιά είναι η αμοιβή μηχανικού για την τακτοποιήση?

Edited by ss_sk
Τροποποίηση σύμφωνα με την επιθυμία του συντάκτη
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Εγώ που έχω τώρα μια ίδια περίπτωση μου ζήτησαν στην πολεοδομία του δήμου κοζάνης μόνο 2 νέα τοπογραφικά κ πιστοποιητικά μεταβίβασης αν δεν το έχει ο ίδιος κ δηλώσεις αντοχής. Όσο για το πρόστιμο το μόνο που μου είπαν επειδή η περίπτωση μου είναι πολύ παλιά είναι ότι το επόμενο πρόστιμο είναι σε δρχ. κ θα βγεί μηδαμινό.

Γιατί σου ζήτησαν τόσα σχέδια?Κάθε πολεοδομία τα δικά της......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση όσον αφορά την 3η φάση νόμου Τρίτση. Κατοικίες εκτός σχεδίου μπορούν να υπαχθούν στην 3η φάση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ που έχω τώρα μια ίδια περίπτωση μου ζήτησαν στην πολεοδομία του δήμου κοζάνης μόνο 2 νέα τοπογραφικά κ πιστοποιητικά μεταβίβασης αν δεν το έχει ο ίδιος κ δηλώσεις αντοχής. Όσο για το πρόστιμο το μόνο που μου είπαν επειδή η περίπτωση μου είναι πολύ παλιά είναι ότι το επόμενο πρόστιμο είναι σε δρχ. κ θα βγεί μηδαμινό.

Γιατί σου ζήτησαν τόσα σχέδια?Κάθε πολεοδομία τα δικά της......

 

ΤΗν έχεις τελειώσει τη διαδικασία ή όχι ακόμα? Σου ζητήσαν και αμοιβές? Την ελάχιστη?

Link to comment
Share on other sites

Κατέθεσα σήμερα το φάκελλο και ακόμα δεν μ ζήτησαν τίποτα παραπάνω από όσα σου είχα πει. Δεν ξέρω τι άλλο θα μου ζητήσουν. Το μόνο που μου είπαν είναι ότι μένει η απόφαση ¨του νομάρχη¨ κ ένα μικρό παράβολο τελικό από δρχ σε ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ένα αυθαίρετο που είχε τακτοποιηθεί με το νόμο Τρίτση, στη συνέχεια έχτισε επιπλέον τετραγωνικά που τα τακτοποιώ με το 4014 και σύμφωνα με την ερώτηση 2 του θ' μέρους ερωταπαντήσεων δήλωσα ότι έχει άδεια. Δεν ξέρω όμως αν έπραξα σωστά. Τι εννοούν όταν λένε ότι έγινε η Γ' φάση? Να σημειώσω ότι είναι από εκείνες τις περιπτώσεις που έχει εγκριθεί για εντός σχεδίου αλλά δεν έχει ενταχθεί ακόμη στο σχέδιο πόλεως και παραμένει εκτός μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Γ' φάση Τρίτση = Έγγραφο Οριστικής εξαίρεσης από Κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.