Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μπορώ να αλλάξω στην πορεία τον τρόπο πληρωμής του αυθαιρέτου?


Recommended Posts

Γειά χαρά και καλή χρονιά στην καλή παρέα.

Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα, και θέλω να μάθω τα εξής:

1) Έκανα ρύθμιση του αυθαιρέτου μου, και το πρόστιμο το έβαλα σε 34 δόσεις. Πλήρωσα το παράβολο και την 1η δόση τον Δεκέμβριο. Έχω μετανιώσει που δεν το πλήρωσα εφάπαξ όλο το ποσό για να οφεληθώ την έκπτωση του 20% που είναι σημαντικό ποσό για μένα (2.800 Ευρώ περίπου).

Ερώτηση: Μπορώ να το κάνω τώρα, στην συγκεκρημένη χρονική στιγμή, πριν πληρώσω την 2η δόση. Δηλαδή ο μηχανικός έχει την δυνατότητα να μπει και να το αλλάξει στο σύστημα του ΤΕΕ για να ισχύει η έκπτωση που προανάφερα;

2) Το αυθαίρετο είναι ημιτελές ( λείπει η στέγη) και κάποιοι γείτονες είναι αρνητικοί στο να συνεχίσω τις εργασίες και μάλιστα μου κάνανε καταγγελία στην πολεοδομία. Από την πολεοδομία μου λένε να συνεχίσω έστω και χωρίς κάποια έγγραφη άδεια, αλλά η αστυνομία που είχε έρθει μου είπε ότι με περιμένη το αυτόφορω αν εργαστώ χωρίς άδεια από την πολεοδομία. Το ΥΠΕΚΑ δέχεται την ρύθμιση για τα ημιτελή αυθαίρετα αλλά δεν έχει ακόμη νομοθετήσει για την συνέχιση των εργασιών. Έχετε ακούσει κάτι σχετικά με αυτό;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

!. Δεν μπορεί να αλλάξει τη διαδικασία ο μηχανικός.Ίσως αν το ζητήσει από το ΤΕΕ και το εγκρίνουν να του το αλλάξουν.Πάντως μάλλον ετοιμάζεται τροπολογία που θα επιτρέπει να πληρώσεις αντί για τη 2η δόση , εφάπαξ και με έκπτωση 8%.Είδωμεν

2.Ακόμα δεν έχουν διευκρινίσει τι θα γίνει με την αποπεράτωση και τι θα ζητάνε.Είδωμεν!!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 8% :sad:, πολύ λίγο είναι σε σχέση με το 20% για χρονική διαφορά του 1ός μηνός!

Ευχαριστώ Μανόλη για την απάντηση σου. Είδωμεν,ας ελπίσω σύντομα :confused: !

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα

Στις 20/1/2011 απευθύνθηκα στο Τ.Ε.Ε ( 5ος όροφος γραφείο αμοιβών) για μια αλλαγή σε πρόστιμο που έχω «βγάλει» με εφάπαξ καταβολή και ζήτησα να γίνει αλλαγή σε δόσεις. Μου δάσωνε να συμπληρώσω μια αίτηση αλλαγής στοιχείων για των νόμο 4014/11 και να την υποβάλω στο γενικό πρωτόκολλο. Πήρα αριθμό πρωτοκόλλου και περιμένω να με ενημερώσουν. Από τον αρμόδιο υπάλληλο έμαθα ότι μπορούν να γίνουν αλλαγές , εκτός από αλλαγή στον τρόπο πληρωμής από δόσεις σε εφάπαξ.

Edited by manost
Link to comment
Share on other sites

γινεται!!το εκανε φιλος!στελνεις ενα email Αθηνα και στο αλλαζουν σε μερικές μέρες!!Κανε γρηγορα ομως και γραψε οτι ειναι βιαστικο!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι εχω εναν πελατη και πηγε να πληρωσει την πρωτη δοση την πληρωσε κανονικα αλλα το συστημα μετα απο μια μερα γεματη δεν εχει γραψει εξοφλημενη !το συστημα δεν εχει αναβαθμισει τις αναβολες του υπουργειου και η ληξη πληρωμης που γραφει ειναι πολυ παλια! ξερει κανενας περιπου τι συμβαινει?????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, θέλω κι εγώ να διορθώσω για πελάτη μου, απο "δόσεις" σε "εφάπαξ" πληρωμή.

Μήπως έχετε εύκαιρο το email στο οποίο απευθύνεται κάποιος, για την αλλαγή αυτή;;;

Επίσης, γνωρίζετε το πότε θα αλλάξουν οι δόσεις, απο 36 σε 48 και πώς θα μπορούμε να επιλέξουμε;;;

Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ.

Edited by maroudas
Link to comment
Share on other sites

"ΑΕΚΤΖΙΣ"

εχω προχωρήσει δήλωση κατοικίας, προέκυψαν οι δόσεις (36 κι όχι 48...).

Εχει πληρωθεί μόνον το αρχικό παράβολο (παράταση έως τέλος Φλεβάρη...προφορικά)

Ο ιδιοκτήτης (τώρα) θέλει να πληρώσει εφάπαξ, για να αξιοποιήσει την έκπτωση του 20%.

Υπάρχει διαδικασία στο ΤΕΕ; γραφείο; κάποιο email; κάποιο τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.