Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλοτρίωση, ανώμαλη δικαιοπραξία, οικοδομησιμότητα


Recommended Posts

Καλησπέρα, σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, ιδιοκτήτης έχει οικόπεδο άρτιο & οικοδομίσημο και θέλει να κάνει επικύρωση ανώμαλης δικαιοπραξίας για τμήμα του όμορρου οικοπέδου το οποίο είναι μη άρτιο και μη οικοδομίσημο (το τμήμα που θέλει να πάρει στην κατοχή του δεν έχει πρόσωπο σε δρόμο) με σκοπό να τα συνενώσει σε ένα οικόπεδο. Επηρεάζει το ότι ειναι μη άρτιο και μη οικοδομίσημο; Μπορεί να γίνει επικύρωση ανώμαλης δικαιοπραξίας με τοπογραφικό χωρίς δήλωση του Ν.651/77;

 

 Αυτος εχει ηδη ενα οικοπεδο, αρτιο και οικοδομησιμο.

 

Υπαρχει ενα ομορο οικοπεδο.

Ερωτημα:

 

αυτο  το όμορο, ειναι μη αρτιο και μη οικοδομησιμο [και πώς προεκυψε???]

ή θελει από  ενα μεγαλυτερο  όμορο οικοπεδο  να κοψει ενα τμημα??? [υπό τους ορους του 690/48]???

 

Γιατι να κανει επικυρωση και να μη το αγορασει? 

 

Και,  πόσο εμβαδον εχει σημερα  και πόσα τμ. χτιζει??

Πόσο εμβαδον θα εχει μετα την "αγορα" και πόσο ωφελειται  -  αν  ωφελειται- απο την επαυξηση του εμβαδου....???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τα γράφω αναλυτικά όσα γνωρίζω. Δεν γνωρίζω γιατί αλλά όλοι οι τίτλοι στα οικόπεδα εκεί είναι ανώμαλες δικαιοπραξίες. Ο πελάτης μου έχει ένα άρτιο οικόπεδο το οποίο το απέκτησε με ανώμαλη δικαιοπραξία το 1995. Από τότε κατέχει και νέμεται και τμήμα του ομόρρου (με την σύμφωνη γνώμη του). Το όμορρο ειναι άρτιο & οικοδομίσημο, στο τμήμα το οποίο το κατέχει ήδη και το νέμεται εδώ και 20 χρόνια με ενημέρωσαν ότι θέλουν να κάνουν και εκεί επικύρωση ανώμαλης δικαιοπραξίας για να το πάρει ο πελάτης μου κ αυτό στο όνομα του. Το τμήμα λοιπόν αν θεωρηθεί νέο οικόπεδο με χρόνο δημιουργιας το 2017 είναι μη άρτιο & μη οικοδομίσημο. Θα επηρεάσει το δικαστήριο αυτό; Η δικηγόρος φοβάται μήπως το δικαστήριο απορρίψει την υπόθεση γιατί θα δει στο τοπογραφικό ότι είναι μη άρτιο & μη οικοδομίσημο και μου ζητάει να κάνω δήλωση του Ν.651 αλλά να αναφέρεται στο συνενωμένο οικόπεδο για να φαίνεται άρτιο ή να μην βάλω καθόλου δήλωση 651 στο τοπογραφικό. 

 

Το οικόπεδο είναι 200 τμ, το τμήμα που θέλει να πάρει είναι 120 τμ από συνολικό οικόπεδο περίπου 500 τμ.

Link to comment
Share on other sites

το δικαστηριο δεν θα απορριψει την υποθεση

θα επικυρωσει την "ανωμαλη"

 

και δεν χρειαζεται κανενα τοπογραφικο [ με  δηλωση] για να δικασει

 

Κατα τα λοιπα, προβληματα θα υπαρξουν  μετα

- απο το υποθηκοφυλακειο ως προς την κατατμηση

- απο τον 690/48

-απο το ΑΑΠ 289/2011

 

Κατα την γνωμη μου

ο μονος τροπος ειναι η χρησικτησια λογω καταληψης [οχι αγορας]  προ 23 χρονια...αυτη δεν ειναι μεταβιβαση...αρα δεν απαγορευεται...αρα μεταγραφεται η αποφαση.

Συγχρονως η αρτιοτητα θα κριθει με βαση την μορφη των οικοπεδων κατα τον  χρονο που θα αναφερει η δικαστικη αποφαση οτι αρχισε η χρησικτησια...

 

[και οχι απο σημερα]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το όμορρο ειναι άρτιο & οικοδομίσημο, στο τμήμα το οποίο το κατέχει ήδη και το νέμεται εδώ και 20 χρόνια με ενημέρωσαν ότι θέλουν να κάνουν και εκεί επικύρωση ανώμαλης δικαιοπραξίας για να το πάρει ο πελάτης μου κ αυτό στο όνομα του.

 

Mετά την υποτιθέμενη επικύρωση ανώμαλης, το ομορο άρτιο και οικοδομήσιμο, παραμένει άρτιο και οικοδ. ή οχι;

 

Αν όχι, ξέχνα τη μεταγραφή. Αν ναι, προχώρα είτε με χρησικτησία, είτε με ανώμαλη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.