Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα για ενεργειακη επιθεωρηση


katrmp

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, κι εγώ νέα μηχανικός είμαι και θα ήθελα να ρωτήσω ποιο λογισμικό μου προτείνετε για ενεργειακές επιθεωρήσεις. Σήμερα είδα μια διαφήμιση για το AUTOKENAK που δουλεύει μέσα στο Autocad και η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε αρκετά εύχρηστο. Καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρεσαι μόνο για επιθεώρηση για μένα καλύτερο είναι το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ. Τίποτα περισσότερο δεν χρειάζεσαι για να καταλαβαίνεις και τι κάνεις.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως είδα το AutoKenak, για να τα κάνω όλα αυτά θέλω μία εβδομάδα..... :mrgreen:

 

Μόνο με το ΤΕΕ-Κενακ, είσαι κομπλέ, δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο.....Σε 1 μέρα έτοιμος

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει ολα τα πακετα της αγορας εχω παρει της 4μ για να γλιτωνω χρονο ειναι το πιο πρακτικο και πιο γρηγορο. Βεβαια υπαρχει και η λυση με τα εξελ που ειναι και δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Roukat, δουλεύω το AUTOKENAK δύο μήνες. Μου πήρε μια μέρα για να το μάθω και να κάνω την πρώτη επιθεώρηση. Σήμερα μου παίρνει περίπου μισή ώρα για ένα διαμέρισμα.

 

Το Energy Building της civiltech μου πήρε ένα μήνα για να καταλάβω τι γίνεται και τελικά το παράτησα.

 

Συνάδελφε ikaros13 χρειάζεσαι μια εβδομάδα όταν δεν ξέρεις autocad. Αν ξέρεις τα βασικά του autocad, γιατί πρέπει να διαθέσεις μια μέρα κάνοντας ένα σωρό υπολογισμούς σε XLάκια και τευτέρια όταν μπορείς να τα κάνεις αυτόματα σε μισή ώρα. Εκτός αν το θέτεις οικονομικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και με εξελάκια και τεφτέρια πάνω από μισή ώρα για ένα συνηθισμένο διαμέρισμα δε σε πιάνει. Μέσα και οι σκιάσεις. Θέμα εξάσκησης είναι όπως σε όλα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Τ-911 και με το ΤΕΕ-Κενακ, σε μισή ώρα είμαι έτοιμος....Σιγά μην κάθομαι να σχεδιάζω κατόψεις...Αρχιτέκτονας είμαι, και για πιο λόγο στην τελική?. Ασε που τσάμπα λεφτά για να ζουν οι εταιρείες έχω πάψει χρόνια να δίνω...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, δεν είναι όλα τα προγράμματα ίδια, ούτε όλες οι εταιρείες. Όταν ισοπεδώνουμε, ευνοούμε πάντα τους κακούς και αδικούμε τις καλές προσπάθειες αλλά και εμάς τους ίδιους.

 

Αμφισβητώ ευθέως οτι μπορείς να τελειώσεις σε μισή ώρα με ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Πόση ώρα χρειάζεσαι για να πληκτρολογήσεις όλα τα νούμερα, ένα προς ένα?

Πόση ώρα χρειάζεσαι για να βρεις αυτά τα νούμερα με XLάκια και τεφτέρια?

Πόση ώρα χρειάζεσαι για να ελέγξεις τις πληκτρολογήσεις, μήπως έκανες λάθος?

Και δεν συζητάω για τις παγίδες που κρύβει το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ από τις οποίες σε προστατεύουν τα καλά προγράμματα.

 

Συνάδελφε ikaros13, σε προηγούμενο post (#13) έλεγες οτι είσαι έτοιμος σε μιά μέρα. Τώρα λες σε μισή ώρα - μεγάλη διαφορά. Ποιό από τα δύο ισχύει. Τελικά είσαι αρχιτέκτονας όπως λες, ή μήπως είσαι Μηχανολόγος Μηχανικός όπως λένε τα στοιχεία σου στην Ειδικότητα?? Εκτός αν είσαι και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.