Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα για ενεργειακη επιθεωρηση


katrmp

Recommended Posts

Πάντως αυτά που δεν βλέπω να αναφέρονται κι εγώ τα βρίσκω εξαιρετικά, είναι οι εφαρμογές kenaktools από τη σελίδα http://www.kenaktools.gr/ 

 

Είναι δωρεάν, πάρα πολύ εύχρηστα και μειώνουν το χρόνο υπολογισμών δραματικά. (ουσιαστικά υπολογίζεις σκιάσεις αδιαφανών και διαφανών)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλημέρα!Είναι απαραίτητο να αγοράσει κάποιος το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ.Έχουμε στο γραφείο ήδη μία άδεια χρήσης και επειδή τώρα και ο συνεργάτης μου έγινε ενεργειακός επιθεωρητής θέλει και αυτός να κάνει κάποιες επιθεωρήσεις.Πρέπει να πάρει υποχρεωτικά το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ή με τη δική μου άδεια χρήσης είναι καλυμένος?

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται οτι την άδεια χρήσης με τον κωδικό την έχεις αγοράσει στο όνομά σου.

 

Τώρα εάν ποτέ γίνει καμία διασταύρωση (προσωπικά πιστεύω οτι δεν υπάρχει πιθανότητα) τι να πω.

 

Άρα  τυπικά δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Από το 2009 ποτέ ξεκίνησαν τα ΠΕΑ χρησιμοποιώ κωδικους φίλου ουδέποτε είχα θέμα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έλαβα πρόσφατα το πτυχίο.

Υπάρχουν ήδη στο γραφείο πρόγραμμα (Adeia & Idea) της 4M , απλώς δέν τα έχω αναβθμίσει εδώ και 3 χρόνια.

Ήθελα όσο πιο απλό πρόγραμμα γίνεται.

Τηλεφώνησα στο ΤΕΕ και μου είπαν 124 μαζί με Φ.Π.Α.

Συνάδελφος που έχει πιο πολύ καιρό εμπειρία μου είπε οτι γίνεται και μέσω του https://www.buildingcert.gr/

Από οσο έχω διαβάσει , στήν ουσία φτιάχνεις το αρχείο xml με το πρόγραμμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Το λογισμικό του ΤΕΕ είναι απαραίτητο και απλό

και δεν είναι μόνο για τη δημιουργία xml, αλλά για τον πλήρη υπολογισμό 

αν εξασφαλίσεις τους συντελεστές σκιασμού, δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο

με γερή μελέτη των ΤΟΤΕΕ θα μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε επιθεώρηση

οι εμπορικές εφαρμογές είναι απαραίτητες για της μελέτες (ΜΕΑ) 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

καλησπέρα σας,

Nέος μηχανικός και επιθεωρητής που πελάγωσε μετά από συζητήσεις με συναδέλφους σχετικά με την έκδοση ΠΕΑ και μελετών και τον τρόπο/λογισμικό που έκαστος προτιμά..

Υπάρχει κάποιο λογισμικό προτιμότερο από το ΚΕΝΑΚ - δωρεάν ή επί πληρωμή/συνδρομή -  που εκδίδει ΠΕΑ και ενεργειακές μελέτες και που θα προτείνατε από την εμπειρία σας ως προς τη λειτουργία, τη χρηστικότητα, την αξιοπιστία των εξαγόμενων δεδομένων, τη διαλειτουργικότητα ή όχι με το building cert ή ακόμα και το περιβάλλον εργασίας του;

ευχαριστώ, 

Α.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Λογισμικό που να "εκδίδει" ΠΕΑ, δεν υπάρχει. Ιδιωτικά λογισμικά που (ενδεχομένως) κάνουν τη δουλειά πιο εύκολη, ναι.

Για ΜΕΑ, θεωρώ πως το ιδιωτικό λογισμικό είναι απαραίτητο

Η μόνη δυσκολία στο ΠΕΑ  (για κάποιον που γνωρίζει πολύ καλά το αντικείμενο) είναι, ίσως, ο υπολογισμός των συντελεστών σκίασης, αλλά γι αυτό υπάρχουν κάποιες δωρεάν εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 14/1/2013 at 10:50 ΠΜ, ikaros13 said:

Δεν χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα για ενεργειακή επιθεώρηση (το ΤΕΕ-Κενακ είναι απαραίτητο έτσι και αλλιώς!!), εκτός αν έχετε λεφτά για πέταμα....Σε αυτή την περίπτωση επενδύστε τα αλλού, ίσως σε ένα όμορφο δείπνο με το έτερον ήμισυ, μία έκδρομή...κάτι...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.