Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με συναγερμό


panos2

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,εβαλα συναγερμο πριν 2 χρονια στη οικια μου και παρουσιαστηκε προβλημα.ενω ειναι κλειστες οι επαφες, η μια ζωνη που εχει 3 επαφες συνδεδεμενες τις δειχνει ανοιχτες στο πληκτρολογειο.ειδα τις επαφες και τα καλωδια και δεν εχουν κανενα σημαδι φθορας.μηπως εχει μπλοκαρει και θελει reset?τι με συμβουλευεται να κανω?ο συνγερμος ειναι orbit 2ετων.αν βγαλω τη μπαταρια και κοψω τη ταση θα μου ζηταει και αλλους κωδκους για να ξαναλειτουργησει?γενικα ειναι συχνο προβλημα σε συναγερμους τετοιου ειδους βλαβες? ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είμαι ο ειδικότερος στους συναγερμούς, αλλά θέλω να σε ρωτήσω αν βλέπεις ότι η ζώνη με τις 3 επαφές που λες, δείχνει ανοικτή στο πληκτρολόγιό σου. Έχεις την δυνατότητα να δεις με πολύμετρο τι γίνεται; Μπορεί να έχει καταστραφεί κάποια επαφή και να μην μπορείς να το δεις οπτικά. Για να δεις αν φταίει η καλωδίωση της ζώνης, δεν είναι απαραίτητο να κόψεις την τάση του πίνακα. Αν κόψεις την τάση και βγάλεις και την μπαταρία από τον πίνακα συναγερμού, το πρώτο που θα γίνει θα είναι να αρχίσει να κτυπάει η σειρήνα που υπάρχει και εξαρτάται από τη ρύθμιση που της έχουν κάνει. Συνήθως κτυπάει για 4-5 λεπτά. Θα περιμένεις να σταματήσει και θέλει λίγη υπομονή. Αν δεν σταματήσει στον χρόνο αυτόν, θα πρέπει να ανοίξεις την σειρήνα και να βγάλεις και την μπαταρία που έχει μέσα για να σταματήσει να κτυπάει.

Edited by Jwatson
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, προτείνω να βεβαιωθείς πως τα αντικρίσματα των μαγνητικών είναι στην "σωστή" θέση και δεν έχουν μετακινηθεί. Με τις δονήσεις ειδικά αν δεν είναι βιδωμένες, φεύγουν λίγο από την θέση τους. Μετά δοκίμασε να "χτυπήσεις" λίγο τις μαγνητικές (το τμήμα που είναι καλωδιωμένο). Καμία φορά συμβαίνει να κολλάνε.

Link to comment
Share on other sites

οι επαφες ειναι βιδωμενες πανω στα φυλλα του παραθυρου οποτε δυσκολο να αλλαξουν θεση.σε εκεινη τη ζωνη δειχνει ανοιχτη η επαφη στο πληκτρολογιο και δεν μπαινει ο συναγερμος αν δεν παρακαμψω τη ζωνη αυτη.πολυμετρο εχω,πως θα μετρησω ομως?πρεπει να βγαλω τα 2 καλωδιακια απο την επαφη η μπορω και χωρις να τα βγαλω?τι ταση πρεπει να δω για να ειναι σωστη?

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε πρώτα να βγάλεις τα δύο καλώδια αυτής της γραμμής από την κλέμα του πίνακα. Όταν θα είναι ξεσυνδεδεμένα, μπορείς να μετρήσεις με το πολύμετρο αν δείχνει σχεδόν μηδενική αντίσταση στα δύο άκρα της γραμμής. Θα πρέπει βεβαίως να είναι ολες οι επαφές κλειστές. Άν είναι οκ, τότε το πρόβλημα θα είναι στον πίνακα του συναγερμού. Η τάση στην κλέμα της ζώνης από όπου θα βγάλεις τα καλωδια θα πρέπει να είναι γύρω στα 12V. Πιστεύω πάντως , ότι μάλλον κάποια επαφή όπως λέει και ο συνάδελφος πιό πάνω ή έχει κολήσει που και τότε θέλει αλλαγή, ή ήταν ελατωματική και τώρα δεν κλείνει. Αυτό μου έχει συμβεί να γίνει και σε μένα και μάλιστα μετά από 10 μήνες καλής λειτουργίας. Αν δεις τώρα ότι όταν βγάλεις την ζώνη από την κλέμα του πίνακα και μετρώντας δεν δείχνει μηδενική αντίσταση, τότε πρέπει να ψάξεις όλη τη γραμμή της ζώνης. Βρίσκεις την τελευταία επαφή, αν την γνωρίζεις και προσπαθείς να μετρήσεις από αυτήν την επαφή, αν είναι κλειστή και προχωράς στην επόμενη. Αυτό εγώ το έχω κάνει συνδέοντας στα άκρα των ακροδεκτών του πολυμέτρου, δύο πιό ψιλά καλωδιάκια και σε αυτά έχω στρίψει από μία καρφίτσα στο κάθε ένα. Έτσι μπορείς να μετρήσεις δίπλα στις επαφές, τρύπώντας λίγο τα καλώδια αν δείχνει κλειστή ή ανοικτή επαφή. Θέλει λίγη υπομονή και λίγο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον επαφη θα ειναι.γινεται να βγαλω τις επαφες και να τις μετρησω μονες τους?3 ειναι ολες.αν βγαλω της επαφη τα 2 καλωδιακια πως ειναι συνδεδεμενα?θελουν κολλητηρι μετα?αυτο με τη καρφιτσα καλη πατεντα θα το δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλή η πατέντα με τις καρφίτσες. Οι μαγνητικές είναι προ-καλωδιωμένες και κάπου υπάρχει η σύνδεση με την καλωδίωση της εγκατάστασης. Δες αν τις ξεβιδώσεις, αν μπορείς να φτάσεις την σύνδεση των καλωδίων. Αλλιώς θα πρέπει να κόψεις τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

αν κοψω τα καλωδιακια π.χ. βαλω καινουρια επαφη πως θα τα ξανασυνδεσω γιατι ειναι πολυ ψιλα?θα τα στριψω και θα περασω με κολλητηρι?απο οτι ειδα ο προηγουμενος εχει στριψει τα καλωδια και τα εχει τιγκαρει στη μονωτικη ταινια.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να βεβαιωθείς ότι κάποια επαφή είναι χαλασμένη και δεν κλείνει επαφή, για να την αντικαταστήσεις. Μερικές φορές όντως κολάνε τα καλώδια στις επαφές με κόληση για να μην υπάρχει το ενδεχόμενο να μην κάνει επαφή μετά από λίγο καιρό, αλλά δεν είναι απαραίτητο αν δεν έχεις κολητήρι να κολήσεις τις ενώσεις των καλωδίων. Αρκεί να στρίψεις σφιχτά τα καλώδια. Αν δεις λοιπόν ότι θέλει κάποια επαφή άλλαγμα, θα προσπαθήσεις να βγάλεις τη μονωτική που έχει όπως λες βαλει και πολλή και να ξεσυνδέσεις τα καλώδια, ώστε στην ίδια θέση να τυλιξεις τα καλωδια της νέας΄επαφής. Μετά με μονωτική ταινία, που πρέπει να βρεις λεπτή μονωτική και όχι την χοντρή, χρειάζεται λίγη υπομονή να ξαναμονώσεις τις επαφές των καλωδίων. Θέλει βέβαια προσοχή να μην κόψεις τα ψιλά συρματάκια του καλωδίου της ζώνης.

Το μέτρημα με το πολύμετρο πρέπει να το κάνεις καλίτερα αφού βγάλεις τα δύο καλώδια της ζώνης από τον πίνακα.

Edited by Jwatson
Link to comment
Share on other sites

εννοειτε θα βγαλω τη ζωνη απο το πινακα πριν κανω οτιδηποτε.ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σας αυριο θα το κοιταξω και θα σας πω τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.