Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παράβαση σε κτίριο προ της 31/1/83 σε στάσιμο οικισμό


Recommended Posts

Το έχω ρωτήσει και σε άλλο θέμα εκτός αυθαιρέτων, οπότε το ρωτάω κι εδω που είναι σχετικό.

 

 

τα αυθαίρετα προ της 31/1/83, που βρίσκονται σε στάσιμους οικισμούς χρειάζεται να τακτοποιηθούν;

Αναφέρομαι στο ΦΕΚ 292 Δ' 12/7/83. Αυτή η απόφαση επηρρεάζει την τακτοποίηση ή δεν έχει καμια σχέση με το 4014;

 

Εαν έχει ισχύ ακόμα το παραπάνω ΦΕΚ, αφορά μόνο τους στάσιμους οικισμούς που είναι στη λίστα που δημοσιεύθηκε σε αυτό το ΦΕΚ ή και όλους τους οικισμούς που χαρακτηρίστηκαν ως στάσιμοι αργότερα με απόφαση Νομάρχη;

 

Σε ημερίδα του ΤΕΕ για το 4014, είχε τεθεί το ερώτημα για τακτοποίηση σε στασιμο οικισμό για κτίριο προ του 83 και είπαν ότι ισχύει ακόμα το ΦΕΚ 292 Δ' /1983. Αλλά δεν υπήρξε διευκρίνηση για το εαν ισχυεί και για τους οικισμούς που χαρακτηρίστηκαν ως στάσιμοι αργότερα με απόφαση Νομάρχη.

 

 

Για την ιστορία, το κτίριο είναι με αδεια του 1979 σε χαρακτηρισμένο στάσιμο οικισμό με απόφαση Νομάρχη,

αλλά υπάρχει παράβαση στο Δ, είναι 2,20μ.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κτισμα προ του 1983...χωρις ο.α...και ο οικισμος χαρακτηριστηκε στασιμος σε ΦΕΚ το 1987.

Μπορω να κανω χρηση του ΦΕΚ 292 Δ' 12/7/83, ή πάει και αυτο με τον 4014/11?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και εγώ την ίδια απορία έχω...Έτσι όπως είναι διατυπωμένος ο νόμος στο άρθρο 21 του 1337/83, ουσιαστικά εξαιρεί μόνο τους Οικισμούς που είναι χαρακτηρισμένοι από τον Υπουργό. Όμως για όσους δεν είχαν καν χαρακτηριστεί μέχρι τότε ποτέ, ο μεταγενέστερος χαρακτηρισμός δίνει την δυνατότητα χρήσης αυτού του άθρου?

Link to comment
Share on other sites

ntovros

πράγματι , σύμφωνα με το αρχικό άρθρο 21 του 1337/83, έχεις δίκιο.

(άντε τώρα ψάξε να βρεις μην τυχόν και τροποποιήθηκε και με ποιόν νόμο!!!!!!)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν ισχύει για τους μετέπειτα χαρακτηρισμένους οικισμούς, σημαίνει ότι θα υπάρχει διακριση μεταξύ των χαρακτηρισμένων στάσιμων οικισμών.

 

Κάποιοι οικισμοί είναι πιο "στάσιμοι" από κάποιους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Όπως εύστοχα έχει παρατηρήσει ο gk σε παλιότερη συζήτηση που είχαμε , οι μεταγενέστερες αποφάσεις νομάρχη κτλ για κατηγοριοποίηση στάσιμων οικισμών έγιναν αναφορικά με τον καθορισμό όροων δόμησης (λόγω του ΠΔ του 2000 για τους οικισμούς) και όχι για την εφαρμογή του άρθ. 21 του Ν 1337 που εξερούσε τα αυθαίρετα σε στάσιμους οικισμούς και οι οποίοι προσδιορίστηκαν με την επίμαχη ΥΑ .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και να προσθεσω μια ακομα ερωτηση για τους στασιμους οικισμους και για τα κτιρια προ του 55...

 

Πρεπει τα κτιρια να ειναι συννομα με τον Γοκ του 73 (για αποστασεις Δ κτλ) ωστε να δωσουμε βεβαιωση μη υπαρξης αυθαιρεσιων....? Η ιδια απορια μου δημιουργειται και για τα προ του 55 αν πρεπει να ειναι συννομα με τον Γοκ του 55 ωστε να εξαιρουνται απο τον 4014...

 

Διοτι απ'οτι γνωριζω αν πηγαιναμε να βγαλουμε στην πολεοδομια Πιστοποιηση νομιμου περιγραμματος για τετοιες περιπτωσεις αυτα θα επρεπε να ειναι συννομα...

 

Και αν θεωρουνται νομιμα και δεν χρειαζονται τακτοποιηση με τον 4014 εμεις δινουμε βεβαιωση...αλλα ο πελατης με τι σχεδια θα κανει μεταβιβαση...?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι σε τέτοιον οικισμό ή πριν του '55 μπορείς να δώσεις τη βεβαίωση . Και οι δύο περιπτώσεις περιγράφονται στο άρθ. 23 παρ. 2 . Φυσικά , όμως , θα πρέπει να μην υπάγονται στις εξαιρέσεις των εξαιρέσεων (παρ. 3 - ρέματα , ρυμοτομούμενα , δάση κτλ) .

Σχέδια ; Σχέδια του φτιάχνουμε εμείς . Εννοείς θα ήθελες επίσημα σχέδια ; Δεν νομίζω η πολεοδομία να θεωρεί τέτοια σχέδια .

 

------

Υ.Γ. : στο πιο πάνω μύνημά μου ήθελα να πω "λόγω του ΠΔ του '85 για τους οικισμούς" , όχι "λόγω του ΠΔ του 2000 για τους οικισμούς" που κακώς διατύπωσα !

Edited by iliekater
Link to comment
Share on other sites

iliekater

 

Κι εγω προς σε αυτην την κατευθυνση προσανατολιζομαι συμφωνω μαζι σου.....οσο για τα σχεδια θα του κανω μια αποτυπωση των κτιριων μονο και μονο για να την εχει οχι οτι θα ειναι νομιμοποιητικοστοιχειο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κτίριο σε στάσιμο οικισμό χαρακτηρισμένος με το ΦΕΚ 292/Δ του 1983. Έχει παραβιάσει 0,20cm δημοτικό δρόμο(έχει γίνει προσθήκη υποστυλωμάτων εξωτερικά σε υπάρχον ισόγειο)

 μπορεί να  μεταβιβαστεί ως προ του 1983 ; Tο κτίριο αποδεικνύεται ότι είναι προ του 1983. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.