Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι κάνουμε άν έχουμε λάθος τοπογραφικό στην άδεια;


Recommended Posts

Έχω την παρακάτω περίπτωση.

Σε οικόπεδο που είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και έχει κτιστεί τριόροφο με οικοδομική άδεια, υπάρχουν κάποια αυθαίρετα.

Κατά την αυτοψία διαπίστωσα ότι το οικόπεδο στο τοπογραφικό της άδειας δεν συμφωνεί με το πραγματικό.

Δεν αλλάζει η αρτιότητα. Δηλαδή το οικόπεδο παραμένει άρτιο.

1. Κατά την δήλωση του αυθαίρέτου πρέπει να βάλω το οικόπεδο όπως είναι ή όπως το λέει η άδεια ?

2. Αν το βάλω όπως στην άδεια μπορώ να εκδώσω βεβαίωση μετά ?

3. Αν το άλλάξω πρέπει να κανω κάτι στην πολεοδομία. Η άδεια είναι πρίν από το 1985.

Γίνεται αναθεώρηση για αλλαγή τοπογραφικού ? Και ποτε πρέπει να γίνει αυτό. Πριν δηλωθούν τα αυθαίρετα ή μετά ?

Νομίζω μετά για να περιλαμβάνονται και τα αυθαίρετα δηλωμένα.

 

Έχει κανείς συνάδελφος αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο να μας πεί τι έκανε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού το τοπογραφικό της άδειας είναι λαστιχωμένο, έτσι θα είναι και το διάγραμμα κάλυψης, άρα θα έχτισαν παραπάνω απ' ότι επιτρεπόταν την εποχή εκείνη. Εννοείται πως θα παρουσιάσεις τα μετρημένα και θα βεβαιώσεις αυτά που είδες και επιμέτρησες.

Πολύ φοβάμαι ότι τα αυθαίρετα είναι παραπάνω τμ στην περίπτωσή σου... Για αναθεώρηση δε τίθεται ζήτημα, μόνο αν έχει υπόλοιπο δόμησης έχει νόημα η έκδοση νέας άδειας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν σε συμβόλαια αγορας το 1975 γήπεδο ήταν 4020τ.μ , σε συμβόλαιο αγοράς από νεο ιδιοκτητη αγοράσθηκε πάλι ώς 4020τ.μ το 2007, βγήκε άδεια με τα 4στρ αρτιότητα χτίσθηκε κατοικία εξαντλωντας τα τ.μ αλλά μετρώντας το οικόπεδο λείπουν (έχουν πάρει τα γειτονικά περίπου λιγότερα από 80τ.μ. Ο ιδιοκτήτης προχώρησε σε αγορά όμορρου μη αρτιου και μη οικοδομήσιμου 250τμ για να έχει το κεφάλι του ήσυχο χωρίς βέβαια να κάνει κάποια ενοποίηση πού θα είχε μεγάλο φόρο.

Τι προβλήματα υπάρχουν;

πώς θα δειχθεί για τακτοποίηση;

δεν τίθεται θέμα μεταβίβασης αργότερα

τα 80τ.μ θεωρούνται μεγ΄'αλο ποσοστό;

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

ΈΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΡΌΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΧΩ ΚΤΙΣΜΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΣΕ ΚΑΘΕΤΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΔΕΙΑ ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΗ ΚΑΘΕΤΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΤΟ 1955. Το τοπογραφικο της αδειας είναι λάθος, περιπου 40% μικροτερο. Το θεμα είναι μπορώ να βασιστώ στο συμβόλαιο της κάθετης του '70 που το δείχνει σωστά το τοπογραφικό ή πρε΄πει να κάνω νεο τοπογραφικό ΕΓΣΑ για να προχωρησω στη τακτοποιηση με τον 4014/11?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παρόμοιο πρόβλημα έχω με τη συνάδελφο κατερίνα κ. Αυθαίρετο σε κάθετη στην οποία όμως τα τετραγωνικά του οικοπέδου πρέπει να είναι σωστά αλλά το οικόπεδο είναι εν μέρει εντός οικισμού και όχι ολόκληρο όπως έχει δειχθεί σε συμβόλαια και οικ.άδειες. Ας υποθέσουμε ότι εγώ αποτυπώνω την υφιστάμενη κατάσταση, δεν μπορώ να κάνω και διαφορετικό αν ζητηθεί τοπογραφικό βάσει νόμου, και δηλώνεται το ακίνητο στο νόμο 4014/2011. Μέχρι εδώ οκ, το πρόβλήμα δημιουργείται σε περίπτωση συμβολαιογραφικής πράξης που αφορά κάποια κάθετη. Εκεί θα πρέπει να γίνει και καινούργια σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας.

Συναδέλφε κατερίνα συμφωνείς?

Κάποιος άλλος που έχει περίπτωση αυθαιρέτου σε κάθετη?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την παρακάτω περίπτωση.

Σε οικόπεδο που είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και έχει κτιστεί τριόροφο με οικοδομική άδεια, υπάρχουν κάποια αυθαίρετα.

Κατά την αυτοψία διαπίστωσα ότι το οικόπεδο στο τοπογραφικό της άδειας δεν συμφωνεί με το πραγματικό.

Δεν αλλάζει η αρτιότητα. Δηλαδή το οικόπεδο παραμένει άρτιο.

1. Κατά την δήλωση του αυθαίρέτου πρέπει να βάλω το οικόπεδο όπως είναι ή όπως το λέει η άδεια ?

2. Αν το βάλω όπως στην άδεια μπορώ να εκδώσω βεβαίωση μετά ?

3. Αν το άλλάξω πρέπει να κανω κάτι στην πολεοδομία. Η άδεια είναι πρίν από το 1985.

Γίνεται αναθεώρηση για αλλαγή τοπογραφικού ? Και ποτε πρέπει να γίνει αυτό. Πριν δηλωθούν τα αυθαίρετα ή μετά ?

Νομίζω μετά για να περιλαμβάνονται και τα αυθαίρετα δηλωμένα.

 

Έχει κανείς συνάδελφος αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο να μας πεί τι έκανε?

 

 

εχω ακριβως ιδια περιπτωση

 

νομιζω πρεπει να πληρωσει οτι παρανομιες εχει συμφωνα με το παλιο τοπογραφικο και επειτα εσυ να παρουσιασεις το σωστο. Εννοειται πως πρεπει να το πληρωθεις..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα σοβαρό ζήτημα σε σχέση με τοπογραφικά που δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα και έχει εκδοθεί με αυτά οικοδομική άδεια σε συνδυασμό με τον 4014.

 

Συγκεκριμένα. Αν υποθέσουμε ότι υπήρχε καταγγελία στην πολεοδομία για κάποια άδεια που έχει λάθος τοπογραφικό στην άδεια του.

Συνήθως υπήρχε ανάκληση οικοδομικής άδειας, έως και πλήρη ακύρωση οικοδομικής άδειας.

Τώρα που πας ως μηχανικός να το τροποποιήσεις και διαπιστώνεις αυτή την διαφορά τι κάνεις?

 

Σίγουρα πρέπει να δείξεις τις σωστές διαστάσεις του γηπέδου, ή σε τοπογραφικό όπου απαιτηθεί ή στο ΔΚ.

 

Οι συντελεστές όμως που θα χρησιμοποιήσεις θα είναι ως έχων το ακίνητο οικοδομική άδεια? Ή ως έχων ανακλητέα ή ακυρωτέα οικοδομική άδεια?

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυσκολη περιπτωση και σιγουρα υπαρχουν πολλοι που αντιμετωπιζουν παρομοια κατασταση.

 

σωστα τα παραπανω ερωτηματα του didoni..

 

μηπως υπαρχει καποιος αλλος που να ξερει ή να εχει ακουσει κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είμαστε εμείς εκείνοι που αποφασίζουν το αν μια άδεια χρήζει ακύρωσης ή ανάκλησης.

Αυτό είναι θέμα άλλου....

Εμείς δεν είμαστε ..."αρμόδιοι ελεγκτές της πολεοδομίας" κ.λπ.!

 

Επιπροσθέτως, σε κτίρια με οικοδομική άδεια δεν έχουμε ιδιαίτερο λόγο να "μετρήσουμε" το οικόπεδο και ν' αποφανθούμε το αν το π.χ. τοπογραφικό σχέδιο της άδειας είναι σωστό.

 

Προσωπικά, χρησιμοποιώ το τοπογραφικό και το διάγραμμα κάλυψης της άδειας, δεν μετράω το οικόπεδο και δηλώνω τις κάθε φορά αυθαιρεσίες. Σφραγίζω και υπογράφω δίπλα ακριβώς στις συμπληρώσεις μου (και ευθύνομαι μόνο γι' αυτά που εγώ σημειώνω). Τα υπόλοιπα θα τα βρει άλλος (...αύριο δηλαδή, που θα κληθούμε να κάνουμε την ηλεκτρονική ταυτότητα του συγκεκριμένου κτιρίου). Για να έχουμε και τότε ...δουλειά!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.