Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικοί και ΙΚΑ


tzenithess

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Είμαι νέο μέλος στην κοινότητα και θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με διαφωτίσει σχετικά με την ασφάλιση ενός μηχανικού στο ΙΚΑ...Τι εννοώ:

Γνωρίζω ότι σαν μηχανικοί δε μπορούμε να διαγραφούμε από το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ διότι αυτόματα παύουμε να ασκούμε και το επάγγελμα μας...

Μέχρι τώρα δούλευα με συμβάσεις έργου και Δελτίο παροχής Υπηρεσιών και πλήρωνα κανονικά τις εισφορές μου προς το ΤΣΜΕΔΕ....Εάν χρειαστεί να δουλέψω σε επιχείρηση που ο εργοδότης θέλει να με ασφαλίσει στο ΙΚΑ για να είμαι υπάλληλος του και όχι εξωτερικός συνεργάτης μπορώ να ασφαλιστώ κι εκεί χωρίς να διαγραφώ από το ΤΣΜΕΔΕ???? Επιπλέον, θέλω να ρωτήσω εάν βρω μια εργασία που είναι άσχετη με το επάγγελμα μας (πχ γραμματειακή υποστήριξη) και κάνω χρήση του απολυτηρίου μου μόνο μπορεί ο εκάστοτε εργοδότης να με ασφαλίσει στο ΙΚΑ και εγώ να συνεχίσω να πληρώνω τις εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ διότι δεν θέλω να διαγραφώ από εκεί????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ απόλυτα όσον αφορά την απασχόληση μου πάνω στην ειδικότητα μου ως υπάλληλος κάποιας επιχείρησης....εάν όμως εργαστώ σε κάτι άλλο όπως ανέφερα και νωρίτερα τότε δε μπορώ να απαιτήσω από τον εργοδότη να μου πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ γιατί με το δίκιο του θα με πει ότι ζήτησε για παράδειγμα γραμματέα και όχι μηχανικό..σε αυτήν την περίπτωση θα ήθελα διευκρινίσεις για το αν μπορεί να με δηλώσει στο ΙΚΑ και να μου το πληρώνει και εγώ ας πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ...γίνεται ή όχι???σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας....

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που είσαι στο ΤΣΜΕΔΕ, σε ακολουθάει εφ'όρου ζωής. Αυτός είναι ο ασφαλιστικός σου φορέας είτε το πληρώνεις εσύ είτε ο εργοδότης. Δεν μπορείς να έχεις 2 αφαλιστικούς φορείς ΙΚΑ+ΤΣΜΕΔΕ....

Το ΙΚΑ μπαίνει μόνο όταν είσαι μισθωτός για παροχή σε χρήμα σε περίπτωση ασθένειας.

Από κει και πέρα, μπορεί να σε έχει με ΑΠΥ (ΤΣΜΕΔΕ πάντα) ή μισθωτό (πληρώνει αυτός το ΤΣΜΕΔΕ) ή να στα δίνει 'μαύρα'.....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω καθως δουλευω ως μισθωτος μηχανικος και γνωριζω απο πρωτο χερι

 

Εαν προσληφθεις ως μηχανικος, τοτε η εταιρεια σου πρεπει να καταβαλλει τις εισφορες σου προς το ΤΣΜΕΔΕ. Επισης, καταβαλλει και ενα ποσο στο ΙΚΑ, το οποιο ομως δεν ειναι κλαδος υγειας ή συνταξη. Το ποσο αυτο ειναι η ασφαλιση σου σε περιπτωση ασθενειας, δηλαδη αν για καποιο λογο δεν μπορεις να εργαστεις λογω ασθενειας, ατυχηματος κοκ τα ημερομισθια που εχασες στα πληρωνει σε ενα ποσοστο το ΙΚΑ. Η παροχη αυτη δεν υφισταται στο ΤΣΜΕΔΕ, καθως για το ΤΣΜΕΔΕ μηχανικος=ελευθερος επαγγελματιας.

 

Τωρα αν θες να προσληφθεις ως γραμματεας, κανονικα παλι ΤΣΜΕΔΕ θα σου πληρωνει ο εργοδοτης καθως η ασφαλιση των μηχανικων στο ΤΣΜΕΔΕ ειναι υποχρεωτικη. Κανεις ομως δεν θα αναλαβει τοσο μεγαλο κοστος για μια γραμματεα φανταζομαι.

Επομενως αυτο που προτεινεις ειναι μια λυση, με ζημιωμενη εσενα που θα πληρωνεις ουσιαστικα διπλες εισφορες χωρις να εχεις καμια απολυτως ανταποδοτικοτητα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Αν κάνεις διακοπή επαγγέλματος στη ΔΟΥ και δηλώσεις........................ξυλοκόπος πάλι ΤΣΜΕΔΕ θα πληρώνεις?????

 

2. ΑΣΧΕΤΗ λίγο ερώτηση...............ένας μισθωτός Μηχανικός μπορεί να υπογράφει ιδιωτικές μελέτες? Μπορεί να εκδώσει μία οικοδομική άδεια π.χ.? Και δε μιλάω για μισθωτό στο Δημόσιο αλλά για μισθωτό στον ιδιωτικό τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παλι ΤΣΜΕΔΕ θα πληρωνεις. ΕΙναι η γνωστη παρανοια , "Το ΤΣΜΕΔΕ δεν ασφαλιζει επαγγελμα αλλα ιδιοτητα"

 

ΕΠισης, αν εισαι μισθωτος στον ιδιωτικο κανεις δε σε εμποδιζει να εισαι και ελ. επαγγελματιας-προσωπικα ειμαι.

Αν εισαι μισθωτος στο Δημοσιο ειναι αλλο θεμα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ Ηλία, εδώ και να μην έχει κάνει ποτέ έναρξη στην εφορία και άνεργος να είναι κάποιος πάλι το ΤΣΜΕΔΕ το πληρώνει......Τι φωνάζουμε τόσο καιρό

Για το θέμα των μελετών που θέτεις, φυσικά και μπορεί και γενικά να εργαστεί σαν επ.επαγγελματίας πχ να κάνει ΠΕΑ το απόγευμα.... :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.