Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η Πολεοδομία Συγγρού είναι υπό διάλυση


myri

Recommended Posts

σε ευχαριστούμε terry θα ρωτήσω έναν ξαδελφό μου που γνωρίζει από τετοια

εμένα το μόνο που με ανησυχεί ειναι αν μπορούμε να ξετυλίξουμε χωρίς ειδικό μηχανιμα τις μπομπίνες και να τις ξανατυλίξουμε χωρίς να κινδυνέυει το αρχείο

Νομίζω ότι η σφραγίδα της συγκεκριμένης εταιρείας "αναγνωρίζεται" από την πολεοδομία ως έγκυρη! Δεν ξέρω πως τεκμηριώνεται αυτό.

αυτό προφανώς δεν τεκμηριώνεται .... για να μην χαρακτηρίσω πως λέγεται και πως διώκεται και ποινικά

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

35 χιλιοστά είναι το φάρδος του φιλμ. Αν η θηκούλα εκείνη που βλέπω στο λινκ δέχεται φάρδος φιλμ 35 χιλοστών, τότε ναι. Λογικά δέχεται. Εναλλακτικά, μπορεί κανείς να κάνει σάντουιτς το φιλμ μεταξύ δύο κομματιών γυαλιού (το ένα θα είναι το επίπεδο του scanner, αλλά θέλει πολλή καθαρή λευκή όψη για πλάτη. Η ανάλυση που χρειάζεται (και είναι εφικτή με κάθε scanner) αποκαλύπτει ατέλειες στο λευκό που δεν φαίνονται με το μάτι και που μπορεί να επηρεάσουν το θέμα του φιλμ.

 

το μόνο που με ανησυχεί ειναι αν μπορούμε να ξετυλίξουμε χωρίς ειδικό μηχανιμα τις μπομπίνες και να τις ξανατυλίξουμε χωρίς να κινδυνέυει το αρχείο

 

 

Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά χειρίστηκα το φιλμ με 10πλάσια ευλάβια από ότι ο κύριος της AMS. Και επίσης, τα μηχανήματα που έχουν για preview εκεί, είναι παλιά και γδέρνουν, ΝΑΙ, ΓΔΕΡΝΟΥΝ, το φιλμ. Κάθε φορά που κάποιος ψάχνει κάτι, τόσο επιδεινώνεται η σαφήνεια του μικροφιλμ. Για να φανταστείτε, επειδή όπως είπα στην αρχή, την μπομπίνα που ήθελα την είχε χρεωθεί άλλος, η θέση της δικής του άδειας στο καρούλι ήταν σημαδεμένη με συνδετήρα. Θα βάζατε εσείς συνδετήρα στο δικό σας φιλμ; Αλλά θα μου πείτε, δεν είναι δικό τους.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επικαιροποιήση τηλεφώνων φαξ για απευθείας επικοινωνία

 

Δημαρχείο: Λιοσίων 22, 5ος όροφος, Τ.Κ. 10438,

Τηλ. 210 5277506, 210 5277000, Fax 210 5278125

Αντιδήμαρχος Κόκκινος Νικόλαος

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι ΜΗΝ πειραματίζεστε με τα μικροφίλμ

Θα κάνετε μάλλον ζημιά

και εγώ εκνευρίζομαι με την εταιρεία αυτή εδώ και χρόνια

Εχουν μάλιστα κάποια σχέδια ανατεθεί να είναι μόνιμα στο αρχείο τους

Δηλαδή εδώ και 2 χρόνια είχα ζητήσει μια άδεια (δεν θυμάμαι χρονολογία) και μου είχαν πει από την Συγγρού να αναζητήσω την άδεια στην Στασινού - εκεί κρατάν το αρχείο ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ

και όμως

προς αυτή την κατεύθυνση -ίσως- να στρέφουν τα πράγματα (εδώ είναι και μονοπώλειο)

Να αντιδράσουμε όλοι μαζί με καθημερινά τηλέφωνα και ίσως και διαμαρτυρία συναδέλφων στα γραφεία

 

ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ επιτέλους

(το τηλ του αντιδημάρχου δεν απαντά - πάρτε κατευθείαν τον Δήμαρχο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σοαβαρά δεν απαντά;!

 

Γραφείο Δημάρχου

Διεύθυνση: Λιοσίων 22, 10438 Αθήνα

Τηλέφωνο: 210 5241981, 210 5242583

Φαξ: 210 5278110

E-mail: [email protected]

 

Γενικός Γραμματέας

Λιβάνιος Θεόδωρος

Τηλ: 210 5277604-605

Φαξ: 210 5249623

 

φυσικά μπορεί να απεργούν

Link to comment
Share on other sites

η κατάσταση είναι όντως τραγική.

Ψάχνοντας στο Internet βρήκα και άλλη εταιρεία που κάνει εκτύπωση μικροφίλμ τηλ 2106199061.

το είχα στα χέρια μου σε 2 ημέρες.

Ελπίζω να βοήθησα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η κατάσταση είναι όντως τραγική.

Ψάχνοντας στο Internet βρήκα και άλλη εταιρεία που κάνει εκτύπωση μικροφίλμ τηλ 2106199061.

το είχα στα χέρια μου σε 2 ημέρες.

Ελπίζω να βοήθησα

 

Και επίσης στη συγκεκριμένη εταιρεία η εκτύπωση έως 5 σχεδίων κοστίζει 30€ + ΦΠΑ.

Ελευθερίου Βενιζέλου 76, Νέα Ιωνία, Αθήνα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση 23/02/2012

 

Μετά από συνεχείς οχλήσεις για το θέμα, πληροφορήθηκα σήμερα πως η Αρμόδια Αντιδήμαρχος Πολεοδομίας είναι πλέον η κ Δωρή Αικατερίνη.

 

Διεύθυνση: Πολεοδομία Δ. Αθηναίων, Σωκράτους 57, Αθήνα

Τηλ: 210 5205008

 

Από ό,τι βλέπω από το site του Δήμου πρέπει να έγινε συγχώνευση των 2 Πολεοδομιών -Συγγρού και Σωκράτους- (και ευτυχώς έγινε πριν το 2013).

 

 

Κοιτάζοντας το βιογραφικό της βλέπω πως έχει το υπόβαθρο να χειριστεί τα θέματα της Πολεοδομίας.

Εναποθέτουμε πολλές ελπίδες πάνω της.

 

 

Οι νέες πληροφορίες πού έχω επί του θέματος μετά από πολλά τηλέφωνα είναι οι εξής:

Ο Δήμος Αθηναίων παράγγειλε (χθες) νέο μηχάνημα εκτύπωσης σε αντικατάσταση του παλαιού που χάλασε και δεν συμφέρει η επισκευή του. Επειδή υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας του νέου εκτυπωτή με το υπάρχον μηχάνημα (ανάγνωσης μικροφίλμ) και για λόγους εκσυγχρονισμού κρίθηκε απαραίτητο να αγοραστεί και νέο μηχάνημα με δυνατότητα ψηφιοποίησης. Ο χρόνος παράδοσης αναμένεται σε 20 ημέρες. Η πληρωμή θα γίνει με leasing.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο οτι είναι υπο διάλυση, λειτουργούν και επιλεκτικά...

 

http://konstantinep.blogspot.com/2011/10/blog-post_11.html

 

Αν δεν το διασκεδάσεις και λιγάκι θα αγανακτήσεις όπως το έπαθα κι εγώ σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.