Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφικό υλικό απο αστοχίες


 
Μουστάκας Β.

Recommended Posts

πριν λίγες ημέρες έλαβα μια σειρά φωτογραφιών που παρουσίαζαν.....αυτό που βλέπετε σε μια αντιπροσωπευτική φωτο.

 

 

δυστυχώς δεν εχω περισσότερες πληροφορίες να σας δώσω για τα αίτια καταστροφής.

 

ακόμα ούτε την ημερομηνία ουτε τίποτα.

 

το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι οτι το εργοτάξιο είναι κάπου στη μέση ανατολή ( πιθανόν σαουδική αραβία ) γιατί το άτομο που μου την έστειλε εργάζεται εκεί.

 

έχετε καμμία ερμηνεία για τη καταστροφή?

 

εγώ κάτι εχω στο μυαλο....

post-1803-131887206637_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε η πλάκα αν μπορώ να διακρίνω καλά? Να επισημάνω την έλλειψη δοκαριών για την στήριξη της πλάκας. Μήπως αυτό υπονοείς mixanikos? Βέβαια γνώμη μου είναι οτι δεν θα έγινε σωστή τήρηση της μελέτης στην φάση της κατασκευής. Γενικά φαίνεται να μην υπήρξε συνεργασία μεταξύ στύλων και πλάκας και μοιάζει σαν να αποκολλήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε η πλάκα αν μπορώ να διακρίνω καλά? Να επισημάνω την έλλειψη δοκαριών για την στήριξη της πλάκας. Μήπως αυτό υπονοείς mixanikos? Βέβαια γνώμη μου είναι οτι δεν θα έγινε σωστή τήρηση της μελέτης στην φάση της κατασκευής. Γενικά φαίνεται να μην υπήρξε συνεργασία μεταξύ στύλων και πλάκας και μοιάζει σαν να αποκολλήθηκε.

 

 

συνάδελφε προσοχή δεν θέλω να κάνω τον έμπειρο ή τον ξερόλα!!!

εγω εχω μια σκέψη για το λόγο της κατάρευσης αυτό δεν σημαίνει οτι είναι η σωστή - απλά μια σκέψη.

 

για αυτό την έβαλα εδω τη φωτο, για ανταλλαγή απόψεων.

 

και εγω το είχα παρατηρήσει οτι δεν εχει δοκούς. αλλά και οι αποκάτω όροφοι δεν εχουν δοκούς και όμως δεν κατέρευσαν. η δικιά σου η προσέγγιση είναι πολύ κοντά στη δικιά μου.

 

ποια είναι η γνώμη μου?

 

εαν παρατηρήσεις οι παρακάτω όροφοι δεν έχουν δοκοί αλλά στα υποστυλώματα γυρω γύρω υπάρχει μια περιοχή που είναι πιο παχιά και σε αυτή τη περιοχή υπάρχουν συνδετήρες για την ενίσχυση της ( έλεγχοι διάτμησης, διάτρησης κ.τ.λ. )

 

στον τελευταίο όροφο που εχει καταρρεύσει ο μισός εαν κάνουμε ζουμ στην σύνδεση της πλάκας με την κολώνα δεν υπάρχει αυτή η περιοχή. αρα στη πλάκα αυτή είτε δεν έγιναν αυτοί ή έλεγχοι ή δεν κατασκευάστηκε σωστά ο ξυλότυπος. μόλις αρχισαν να καλουπώνουν απο πάνω και να αυξανεται το βάρος αρχισαν να εμφανίζονται τα προηγούμενα φαινόμενα και εχουμε την τελική κατάρρευση. αυτή είναι η σκέψη μου....

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε προσοχή δεν θέλω να κάνω τον έμπειρο ή τον ξερόλα!!!

Δεν υπονόησα κάτι τέτοιο προς θεού!

Έχεις δίκιο τα ίδια παρατήρησα και εγώ. Ενδιαφέρουσα φωτο και συμφωνώ με την εξήγηση που δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και ένα άλλο... εαν παρατηρήσετε προσεκτικά, η κολώνα που φαίνεται έχει χάσει την κατακορύφωσή της. Απο τα λάθη που δυστυχώς δεν διορθώνονται..

post-574-131887206991_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τον τρόπο που "ακουμπάει" στο κτήριο μήπως δεν είναι φέρων στοιχείο?

Πάντως σε κάθε περίπτωση είναι κατασκευαστικό λάθος δε το συζητάμε!

Link to comment
Share on other sites

ρωτάω ότι και ο ilias και κάτι ακόμα

Παρατηρώ τεράστιες πλάκες με μικρά πάχη και μικρες δοκούς?

Έχεις άλλη φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.