Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφίσθηκε το πολυνομοσχέδιο Υ.ΠΕ.Κ.Α. με ρυθμίσεις του 4014


Recommended Posts

Δηλαδή θές να πεις ότι η συνένωση ιδιοκτησιών αντιμετωπίζεται ως περίπτωση διαμερισμάτωσης;

Τότε έτσι θα πάει και ο διαχωρισμός;

Τραβηγμένο!!!

 

Εγώ θεωρώ περίπτωση διαμερισμάτωσης τη μεταβολή των τετραγωνικών 2 οριζ. ιδιοκτησιών στον ίδιο όροφο αλλά να μένουν πάλι 2 ιδιοκτησίες... π.χ. περίπτωση πελάτη μου που έκανε ένα 100άρι και ένα 50άρι και μετά τα άλλαξε σε 90άρι και 60άρι δίνοντας κάτι από το ένα στο άλλο και μάλιστα χωρίς να πειράξει τα κ/χ γιατί αλλιώς θα θέλαμε και συναίνεση όλων!

 

Η συνένωση ή ο διαχωρισμός απαιτούσε άδεια οπότε δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πράγμα ακόμη και σε αυτό τον ηλίθιο νόμο!

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας δεν συνιστά αυθαίρετη κατασκευή.

Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας,....

 

Δεν βλέπω κάποιον περιορισμό...

Link to comment
Share on other sites

"Τις παλιές καλές εποχές" για να εκδοθεί από την οικεία πολεοδομία π.χ. μια οικοδομική άδεια "διαχωρισμού ενός διαμερίσματος σε δύο" είχε κόστος για τον ιδιοκτήτη, 5.000 λ, περίπου δηλαδή, 1.500 ευρώ και ξεκαθάριζε με το θέμα για πάντα.

 

Σήμερα, με τον ανταγωνισμό, τις π@π@ριές κ.λπ. θα μπορούσε να βρει μηχανικό, να του κάνει τη δουλειά π.χ. με 1.000 ευρώ.

 

Αν λοιπόν θελήσει να το εντάξει στον 4014 κι όχι να βγάλει κανονική άδεια, θα έχει κόστος περίπου (με φυσιολογικές τιμές κι όχι υπερβολές) π.χ. 1.000 ο μηχανικός και 500 το πρόστιμο = 1.500 ευρώ, για μια ρύθμιση για τα επόμενα 30 χρόνια.

 

Συμφέρει;;;;

 

Για ακριβώς αυτό το λόγο, είχα προ καιρού γράψει ότι, ΚΑΙ ΑΥΤΟ συνεχίζει και είναι μια καθαρή εισπρακτική μπούρδα! Βάλε κόσμε τώρα που γυρίζει.....

 

Απόψεις;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα συνάδελφοι.

 

Έχω ένα διαμέρισμα 110 τμ στον 1ο ορ. και ο εργολάβος το χώρισε σε δύο, ένα διαμέριμα 60τμ και τα υπόλιπα 50τμ τα πρόσθεσε ως πατάρι στο ισόγειο κατάστημα.

ΠΕΡΑ των υπολοίπων παραβάσεων(η/χ και εξώστες) έχουν προσθέσει στο διαμέρισμα 1,20 τμ απο το κλιμακοστάσιο.

Θα βάλω διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου? και για ποίο λόγο?

Edited by DE GI
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση όπου έχει πάρει μέτρα από τον διάδρομο.Γνώμη μου είναι πως αν τα μέτρα αναφέρονται στο συμβόλαιο , δηλαδή τα αγόρασε και αυτά τότε μπορείς να το δηλώσεις.Αλλιώς μάλλον ανήκει στα κοινόχρηστα και δεν μπορεί να δηλωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.