Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Συναδελφε το κανω και εγω αυτο με το χερι... δεν ειναι εκει το προβλημα...

Το θεμα ειναι να παρεις την εντολη πληρωμης για να πληρωσεις τις εισφορες υπερ ΤΕΕ...

Οι εισφορες υπερ ΤΕΕ υπολογιζονται για αμοιβη με ΕΤΑ 112.5Ε.. (πολυ σωστο αυτο.)

Αλλα το συστημα του ΤΕΕ δεν δεχεται το 112.5Ε...

Αρα πως θα πληρωσεις τις εισφορες με ΕΤΑ 112.5Ε????

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως σε 2 πολεοδομίες στην ΑΤτική με ενημέρωσαν πως περιμένουν εφαρμοστικές εγκυκλίους για τις νέες ΕΤΑ και μέχρι τότε ακόμα με τα παλιά πάμε...για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

terry...... συμπληρωνεις στο γραμματιο της Εθνικης την εισφορα υπερ ΤΕΕ υπολογισμενη με ΕΤΑ 112,5. Του υπαλληλου της ΕΤΕ τον ενδιαφερει μονο ο κωδικος του εργου, ο αριθμος μελους και ο λογαριασμος.

Αποτι εχω μαθει κιολας, αν θες, πας μονο με το γραμματιο και συμπληρωνεις μονο εισφορες ΤΕΕ, χωρις καν εντολη απο το ΤΕΕ!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αυτο ειναι μπακαλικο....

Το εχω γραψει πολλες φορες..

Το γραμματιο συνοδευεται απο εντολη πληρωμης και ο ταμιας ΔΕΝ εχεις κανενα διακαιωμα να εισπραξει ποσο διαφορο της εντολης πληρωμης....

 

Στο ΤΕΕ οταν υποβαλλεις ενα εργο, υπολογιζει τη νομιμη αμοιβη και τις εισφορες επι αυτης... (δυστυχως ακομα με ΕΤΑ118Ε)

Επισης αποδεχεσαι και τα στοιχεια ως αληθη...

 

Οτιδηποτε διαφορετικο απο αυτο, ειναι το λεγομενο "μπαλαμουτι"...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μα σου ειπα πως αν εχεις προβλημα "ηθικο" πηγαινεις και πληρωνεις μονο εισφορες ΤΕΕ. Αυτο τι μπαλαμουτι ειναι? Και απο ποτε ειναι μπαλαμουτι η τηρηση του νομου? Επειδη ειναι βλακες και δεν συνεννοουνται μεταξυ τους οι υπηρεσιες?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω διαβασει τις τελευταιες 10 σελιδες:

 

Μου εκαναν καταθεση προχθες 504,28 οπως ελεγε η Εντολη Πληρωμης:

- Μελετη = 403,27

- Φπα = 92,75

- Τεε = 8,26

 

Ο υπαλληλος της ΕΤΕ συμπληρωσε μονος του το "Εισφορες για ΤΕΕ, ποσο 8,26" στο γνωστο τριπλοτυπο.

 

Σημερα κοιταω την αναλυση λογαριασμου τραπεζης και υπαρχουν ΜΟΝΟ 2 ποσα στην κινηση λογαριασμου. Το 403,27 και το 92,75

Το 8,26 δεν αναφερεται ουτε σαν καταθεση, ουτε σαν αναληψη...

Ωστοσο το τριπλοτυπο λεει συνολο καταθεσης 504,28

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

.........έγιναν αέρας στην τσέπη του ΤΕΕ και δεν πρόλαβε να τα αναφέρει κανένας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χθες με καινούρια ενολή πληρωμής πήγα ΕΤΕ και είχα συμπληρώσει στο γραμμάτιο αμοιβής μόνο τα ποσά μελέτη -επίβλεψη και ΦΠΑ, ως συνήθως. Θεώρησα πως τις κρατήσεις ΤΕΕ επί της συμβατικής που ανέγραφε η εντολή πληρωμής θα μου τις έκοβε ξεχωριστά σε ένα αντίστοιχο τριπλότυπο σαν αυτό που παίρνουμε πίσω όταν καταθέτουμε ΤΣΜΕΔΕ και θα έχει από κάτω αιτιολογία ΤΕΕ, όπως το αντίστοιχο ΤΣΜΕΔΕ έχει αιτιολογίες ΤΜΕΔΕ, ΕΜΠ, χαρτόσημο.

 

Ο υπάλληλος είχε διαφορετική ενημέρωση όπως μου είπε και δίπλα στο κλασσικό γραμμάτιο αμοιβής μηχανικού, συμπλήρωσε χειρόγραφα στη μελέτη διπλά, ΦΠΑ χ € και στις επιβλέψεις ΦΠΑ ψ €. Στο ίδιο έντυπο όλα και εισέπραξε το σύνολο του ποσού. Σήμερα στο λογαριασμό υπάρχει μόνο το ποσό αμοιβής-επίβλεψης και ΦΠΑ, χωρίς το ΤΕΕ...άρα λογικά πήρε τις κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πλήρωσα με τον κλασσικό τρόπο Αμοιβή+ΦΠΑ στο έντυπο

το ΤΕΕ όποτε του φέξει ας πάρει τα χρήματα μεσω της εντολής πληρωμής

 

πριν καταθέσω ρώτησα στο ΤΕΕ και μου είπαν πως έχει αλλάξει το έντυπο της ΕΤΕ

οι υπαλληλοι στην ΕΤΕ δεν ήταν ενημερωμένοι όποτε συμπλήρωσα το παλαιό εντυπο

 

όσο το ΤΕΕ αδιαφορεί δεν παίρνει φράγκο, δικό του πρόβλημα

τους μόνους που λυπάμαι είναι τους συμβασιούχους που απαντούν στις ερωτήσεις διότι τους έχουν απλήρωτους

Link to comment
Share on other sites

Μα σου ειπα πως αν εχεις προβλημα "ηθικο" πηγαινεις και πληρωνεις μονο εισφορες ΤΕΕ. Αυτο τι μπαλαμουτι ειναι? Και απο ποτε ειναι μπαλαμουτι η τηρηση του νομου? Επειδη ειναι βλακες και δεν συνεννοουνται μεταξυ τους οι υπηρεσιες?

 

Μαλλον τα μπερδεψες...

 

Οι εισφορες υπερ ΤΕΕ υπολογιζονται βασει της νομιμης σωστα???

Με ποια ΕΤΑ υπολογιζεις τη νομιμη εσυ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.