Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το μοναδικο που δεν εχω καταλαβει διαβαζοντας το εγχειριδιο (αν το γραφει και δεν το προσεξα μη βαρατε :mrgreen: ) ειναι αν η εντολη πληρωμης θα βγαινει στη συμφωνηθεισα η στη νομιμη αμοιβη και απλως θα αναφερεται και η συμφωνηθεισα...

Link to comment
Share on other sites

@ terry

 

Ναι, το έχω διαβάσει από την αρχή το link, αλλά δεν προκύπτει από πουθενά ότι θα μπορώ να κάνω κατάθεση με τη συμφωνηθείσα. Μόνο για εντολή πληρωμής στην οποία θα αναφέρεται γράφει...

Και ο inzaghi την ίδια απορία έχει, οπότε δε νομίζω ότι είναι επειδή βαριόμαστε να διαβάσουμε...

Link to comment
Share on other sites

3.
Νόμιμη, συμφωνηθείσα αμοιβή και εισφορά ΤΕΕ

 

Στην νέα εντολή πληρωμής αποτυπώνονται πλέον διακριτά η Συμφωνηθείσα Αμοιβή, ο αναλογών ΦΠΑ και η εισφορά ΤΕΕ η οποία υπολογίζεται ανεξάρτητα επί της Νομίμου αμοιβής. Τα στοιχεία αυτά είναι ξεχωριστά για Μελέτη και Επίβλεψη. Με βάση αυτό στην τράπεζα κατατίθενται σε μία συναλλαγή 3 ποσά από τα οποία η αμοιβή και το ΦΠΑ αποδίδονται άμεσα στον δικαιούχο μηχανικό.

 

Εισαι σιγουρος οτι δεν το γραφει???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

3 ποσά από τα οποία το 1 είναι η αμοιβή, το άλλο το ΦΠΑ και το άλλο το ΤΕΕ. Λέει γενικά "αμοιβή" όταν μιλάει για τράπεζα. Δε γράφει αν θα μπορείς να καταθέσεις με το ποσό της συμφωνηθείσας στην τράπεζα ή αν απλά θα αποτελεί ένα ακόμα στοιχείο στην εντολή πληρωμής.

Edited by Occultist
Link to comment
Share on other sites

Στην νέα εντολή πληρωμής αποτυπώνονται πλέον διακριτά η Συμφωνηθείσα Αμοιβή, ο αναλογών ΦΠΑ και η εισφορά ΤΕΕ η οποία υπολογίζεται ανεξάρτητα επί της Νομίμου αμοιβής.

 

Αν διαβασεις και τα υπολοιπα θα δεις οτι βγαζεις εντολη πληρωμης για τη συμφωνηθεισα....

Γι'αυτο το λογο γινεται αλλωστε και ολη η αλλαγη στυ συστημα...

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία Δήμου θεσ/νίκης ζήτησαν σήμερα για καινούργια άδεια αμοιβή μελετών μηχανικού με ΕΤΑ 112.5 επειδή το ΦΕΚ 56Β/25-1-2012 αναφέρει ότι ισχύουν οι διατάξεις του Π.Δ. 696/1974 «περί αμοιβών Μηχανικών δια σύνταξιν μελετών κλπ.» (ΦΕΚ Α΄ 301).

Link to comment
Share on other sites

Οτι θελει ο καθενας...

Στο ΦΕΚ αυτο διαβασαν περι συμφωνηθεισας...??

 

Ευτυχως που δεν σου ζητησαν αμοιβη με ΕΤΑ 750....

Παλι καλα να λες...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατι πρέπει να είναι μόνο στην ΕΤΕ. Ειναι απο τις λίγες τράπεζες που γίνεται πάντα χαμός. Αφου υποτίθεται η Αττικα είναι η τράπεζα των μηχανικών γιατί δεν τη βάζουν σαν επιλογή όπως με τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ; Δεν έχει και κόσμο συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Μου δημιουργείται η εντύπωση ότι οι αρμόδιοι άγονται και φέρονται από τις καταστάσεις προσπαθώντας ο καθένας να είναι εντάξει από την πλευρά του αδιαφορώντας για οτιδήποτε άλλο.

Το ΤΕΕ θέλει τις αμοιβές υψηλές ώστε να διασφαλίσει, στο μερίδιο που του αναλογεί, όσα περισσότερα έσοδα γίνεται.

Η πολιτεία θέλει τις αμοιβές χαμηλές κατά το πώς ορίζεται από τους "τροϊκανούς", ώστε να είναι εντάξει με το μνημόνιο.

Η πολεοδομία θέλει τις αμοιβές όπως ορίζονται στον νέο αυτό νόμο που συντάχτηκε κατά την άποψή μου, εντελώς πρόχειρα, ώστε να διασφαλίσει ο κάθε υπάλληλος τη θέση του,

αγνοώντας οτιδήποτε άλλο, και πάντα σύμφωνα με το πώς αυτός ερμηνεύει το κάθε τί.

Τέλος πάντων εμείς οι μηχανικοί τελικά τί ρόλο παίζουμε, και πού εμπλεκόμαστε σ' όλα αυτά?

Νομίζω ότι μας αγνοούν επιδεικτικά!Δεν νοιάζεται κανείς τους για κανέναν από εμάς,γι' αυτό και τίποτα δεν ξεκαθαρίζει.

Οι αμοιβές και όλα γύρω από αυτές είναι ο βασικός κανόνας λειτουργίας μας μια και που καθένας μας είναι και μια μικρή ή μεγάλη επιχείρηση.

Όσο το τοπίο θολώνει τόσο χειρότερα μόνο για εμάς. Για κανέναν άλλον, μα για κανέναν!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.