Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερβολική κατανάλωση καυστήρα


Mak Chris

Recommended Posts

Γεια σας.

Θα ήθελα τα φώτα σας μια και με τα ενεργειακά δεν είμαι και πολύ καλός.

Έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με την κατανάλωση του Καυστήρα και αυτό το λέω γιατί δεν νομίζω να είναι λογικό να κάψει 200 λύτρα σε 8 ημέρες.

Η χρήση που κάνω είναι από τις 16:00 το απόγευμα μέχρι τις 12 το βράδυ στο 17-18 και από 12 - 16:00 στο 13 με 14. Το σπίτι είναι 80 τμ χωρίς ιδιαιτέρα μεγάλες απώλειες (κατά την άποψη μου).

Ποτέ δεν είχα τετοιες καταναλώσεις εδώ . Συνήθως με πήγαιναν 20-25 μέρες τα 200 λίτρα , διότι δεν το πολυ καίω.

Να τονίσω οτι εχει γινει το απαραίτητο service καθως και αλλαγη μπεκ και κατι αλλων.

Ο υδραυλικός μου λέει ότι το καίω πολύ. Εγώ από την άλλη του λέω ότι κάτι δεν πάει καλά γιατί ίσα ίσα που το καίω για να σπάσει το κρύο..

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι, ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα στο προφίλ σας.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΦΕΤΟΣ ΕΓΩ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΑ ΠΟΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΠΕΛΑΤΕΣ....ΚΑΙ ΕΝ ΤΕΛΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΣΣΩΡΕΥΣΗ ΝΕΥΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΜΟΥ, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΩ ΚΙΝΗΜΑΤΙΚΟ ΙΞΩΔΕΣ ΜΕ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ......ΑΣΤΑ ΒΡΑΣΤΑ...ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΜΠΑΡΙΑ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΣΟΥΡΩΤΗΡΙ ΑΠΟ ΠΑΓΟΚΟΛΩΝΕΣ ΚΑΙ ΕΜΠΑΖΑΝ ΙΩΔΙΟ!!!!

 

Παρακαλώ μη γράφετε με κεφαλαία. Δείτε τους κανόνες συμμετοχής.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα που ξέχασα.....τα διογκοτικά καυσίμου,(τουλάχιστον στην πόλη μου) πήγαιναν σύννεφο!

Link to comment
Share on other sites

Ο καθε καυστήρας για μια ωρα συνεχούς λειτουργίας καίει ορισμένα κιλά πετρέλαιο. Με ένα ωρομετρητή που βαζεις στον καυστήρα

μπορεις να εχεις τις πραγματικές ωρες λειτουργιας του σε ενα χρονικο διαστημα πχ ενα μηνα. Διαιρεις μετα τηνν καταναλωση με τις ωρες.

Αν η καταναλωση ειναι μεσα στα ορια του καυστηρα δεν εχεις καψει υπερβολικο πετρελαιο αλλα εχει δουλεψει πολλες ωρες ο καυστηρας. Διαφορετικα θελεις ρυθμιση.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης ολόκληρου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπολόγησε πως περίπου για ένα διαμέρισμα των 90 τμ θέλεις 1.2lt/h για την χρήση 16:00-12:00 το βράδυ. Για 12:00 -16:00 με τον θερμοστάτη στους 14 oC θέλεις 0.5 lt /h . Οπότε 0.5 x 4 ωρες = 2 lt + 1.2 lt x 8 = 9.6 lt Αρα έχουμε 2+9.6=11.6 lt την ημέρα (χ) 8 ημέρες έχουμε : 92.8 lt /8 hmeres. Αυτά και απο εμενα. Οπότε ή το καίς περισσότερο απο όσο νομίζεις και έχεις και αρκετές απώλειες οπότε ο θερμοστάτης δεν σταμάτα καθόλου ή κάτι τρέχει με τον προμηθευτή σου, πηγαινε αλλού. Το να φταίνε μπέκ τι να πώ ίσως εάν έχει κάνει αλλαγές και συντηρήσεις.ΨΑΞΟΥ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άλλαξε προμηθευτή πετρελαίου ΑΜΕΣΩΣ....

Πέρσι είχα ακούσει στις ειδήσεις περιπτώσεις ανάλογες με τη δική σου: σε καλοσυντηρημένα συστήματα η κατανάλωση ξέφευγε για άγνωστο λόγο...η αιτία ήταν ότι ο προμηθευτής είχε νοθεύσει με τέτοια υγρά το πετρέλαιο, τα οποία αύξαναν τον όγκο ή το βάρος , αλλά καίγονταν πολύ πιο γρήγορα από το πετρέλαιο και χωρίς να έχουν τις θερμιδικές ικανότητες του πετρελαίου.

Αν μπορείς πάρε δείγμα από τη δεξαμενή, δωστο για χημική ανάλυση και τρέξτους στα δικαστήρια....Γέμισε ο τόπος λαμόγια!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς πάρε δείγμα από τη δεξαμενή, δωστο για χημική ανάλυση και τρέξτους στα δικαστήρια....Γέμισε ο τόπος λαμόγια!

 

αν κάνει κάτι τέτοιο απλά θα φάει τα χρήματά του.... μετά την απομάκρυνση εκ του ταμείου ουδέν λάθος αναγνωρίζεται....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.