Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός Σχεδίου Μη άρτιο μη οικοδομήσιμο, με άδεια για λυόμενο


Recommended Posts

Χωρίς άδεια δυνάμει του παραρτήματος 1β-α του νόμου.

 

Στη  περίπτωση που το κτίσμα είναι ημιτελές με ολοκληρωμένο Φ.Ο υπάρχει το παράρτημα Γ της εγκυκλίου 3.Βεβαίως αναφέρει χωρίς στοιχεία πλήρωσης(αλλά μάλλον εννοεί να μην είναι περατωμένο-κλεισμένο και να υφίσταται χρήση), αλλά γενικώς υπάρχουν πολλές ασαφείς διατυπώσεις. Η γνώμη μου είναι ότι για τον υπολογισμό του προστίμου θα υπολογίσεις τα τετραγωνικά των χώρων σαν να ήταν αποπερατωμένο και καλό θα ήταν να έρθεις σε συνεννόηση με την Υ.ΔΟΜ της περιοχής σου για την αίτηση και τα δικαιολογητικά για τις εργασίες αποπεράτωσης. 

 

Εγκύκλιος 3 Γ
Γ.  -  Σε  περίπτωση  διαπίστωσης  αυθαιρέτου  ολοκληρωµένου  φέροντα  οργανισµού  ή 
τµήµατος κτιρίου µε αυθαίρετο ολοκληρωµένο φέροντα οργανισµό χωρίς στοιχεία πλήρωσης 
και  χωρίς  εγκατεστηµένη  χρήση,  για  την  υπαγωγή  του  στο  ν.  4178/13  το  ενιαίο  ειδικό 
πρόστιµο υπολογίζεται κατά τα οριζόµενα στις γενικές και ειδικές διατάξεις των άρθρων 18 
και 19, εφαρµόζοντας το µικρότερο συντελεστή χρήσης για την άλλη κατοικία (3β=0,5).  
Στην  περίπτωση  αυτή  κατά  την  υποβολή  αίτησης  αποπεράτωσης  η  χρήση  που  θα 
εγκατασταθεί  µε  την  έκδοση  της  σχετικής  άδειας  θα  είναι  αποκλειστικά  επιτρεπόµενη, 
σύµφωνα µε τους ισχύοντες όρους και περιορισµούς δόµησης στη θέση του ακινήτου. 
 
άρθρο 25 ν. 4178/013
5. Στις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών, οι οποίες 
έχουν περαιώσει τη διαδικασία με βάση τις διατάξεις 
των νόμων 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62), καθώς 
και όσες έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του ν. 4014/ 
2011 (Α΄ 209) και του παρόντος νόμου και έχει περαιωθεί 
η σχετική διαδικασία ή έχει εξοφληθεί ποσοστό 30% 
του συνολικού ποσού προστίμου, κατά τις διατάξεις 
του παρόντος, επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση από κάθε 
ισχύουσα διάταξη: α) η εκτέλεση εργασιών αποπερά−
τωσης, β) η εκτέλεση εργασιών επισκευής, οι οποίες 
αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση−απο−
κατάσταση, τη συνήθη συντήρησή τους και προσαρμο−
γής κατά το εδάφιο δ΄, της παραγράφου 2 του άρθρου 
13, γ) κατεδάφισης, δ) κατασκευής στέγης ή φύτευσης 
δώματος ε) ενίσχυσης, στ) εργασίες που προβλέπονται 
στις παραγράφου 2 και 3 του άρθρου 4 του ν. 4067/2012, 
ως αντικαθίστανται με τις διατάξεις του άρθρου 48 του 
παρόντος νόμου. Η εκτέλεση των παραπάνω εργασιών 
γίνεται ύστερα από έγκριση που δίνεται από την αρ−
μόδια Υπηρεσία Δόμησης, εφόσον οι εργασίες για τις 
οποίες ζητείται η εκτέλεση δεν επαυξάνουν το κτίσμα 
σε όγκο, εκτός των περιπτώσεων: α) κατασκευής ανελ−
κυστήρα ατόμων με αναπηρία (ΑμεΑ) της παρ. 2 του 
άρθρου 27 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79), β) κατασκευής υπο−
χρεωτικής στέγης, σύμφωνα με τους ειδικούς όρους και 
περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του 
ακινήτου και γ) κατασκευής στέγης, σύμφωνα με ισχύ−
ουσα άδεια οικοδομής και μόνο εφόσον δεν υφίσταται 
υπέρβαση καθ’ ύψος ή υφίσταται υπέρβαση καθ’ ύψος 
που δεν υπερβαίνει σε ποσοστό το 10% του προβλεπο−
μένου στην άδεια. Η έγκριση εργασιών γνωστοποιείται 
αμελλητί στο Ίδρυμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων−Ενιαίο 
Ταμείο Ασφάλισης Μισθωτών (Ι.Κ.Α.− Ε.Τ.Α.Μ.). Για τις 
ως άνω εγκρίσεις και διοικητικές πράξεις εφαρμόζεται 
αντίστοιχα, η διάταξη του άρθρου 2Α του ν. 4030/2011 (Α΄ 
249) υπό τις προϋποθέσεις και τους όρους που τίθενται. 
Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας 
και Κλιματικής Αλλαγής μπορεί να τροποποιούνται τα 
δικαιολογητικά που υποβάλλονται στις αρμόδιες Υπηρε−
σίες Δόμησης για τη χορήγηση της έγκρισης εκτέλεσης 
των εργασιών, τα οποία προβλέπονται στην παρούσα 
παράγραφο.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επαναφέρω το θέμα μετά από καιρό,καθώς μου έτυχε και εμένα το πρώτο λυόμενο με τον παλιό νόμο του '69...

Εκτός σχεδίου με άδεια του 1977 για ισόγειο λυόμενο 75m2 (που κατασκευάστηκε σαν λυόμενο και δεν έγινε άλλη συμβατική κατασκευή) σε γήπεδο κατά την άδεια 2001,82m2 ( :P ) και σήμερα 1860m2.Έχουν γίνει μεταγενέστερες προσθήκες κατ'επέκταση περίπου 50m2 και πάει για τακτοποίηση.Σκέφτομαι τα εξής:

1)Καταρχήν το πάω "ΜΕ ΑΔΕΙΑ" γιατί το ακίνητο ΗΤΑΝ και ΕΙΝΑΙ μη άρτιο (Το ΠΔ του '69 έδινε δικαίωμα να χτίσει κανείς λυόμενο σε γήπεδο μη άρτιο,αρκεί να ήταν πάνω από 2000m2,δεν του έδινε αρτιότητα ούτε οικοδομησιμότητα).Θεωρώ δηλαδή οτι δεν έχω την περίπτωση του Παραρτήματος Α όπου στην άδεια φαινόταν σαν άρτιο,ενώ στην πραγματικότητα δεν ήταν.
2)Για τον υπολογισμό των συντελεστών υπέρβασης,κλασικά προβληματίστηκα για το τι θα μπει στον παρονομαστή,εφόσον το γήπεδο είναι μη άρτιο.Αρχικά έλεγα να βάλω 0 στον παρονομαστή,οπότε έμπαιναν οι μέγιστοι συντελεστές και το πρόστιμο εκτοξευόταν στο Θεό.Τελικά όμως,ορμώμενος από την παρ 33 της Εγκ3 και την Ε/Α 463 του ΤΕΕ Πελοποννήσου καταλήγω να πάω σύμφωνα με το ΠΔ'85 για εκτός σχεδίου ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ αν το ακίνητο είναι άρτιο ή όχι.Συγκεκριμένα σκέφτομαι να υπολογίσω δόμηση και κάλυψη από τον τύπο E=150+(E-1200)/16 => Ε=191,25m2 ="επιτρεπόμενες" δόμηση-κάλυψη.Για το ύψος κανονικά Η=4+1,20m για μονόροφο τμήμα και Η=7,50+1,20m για διώροφο τμήμα 

Επομένως για συντελεστή ΥΔ θα έχω: α=50/191,25=26,1%<50% άρα α=1 (σωθήκαμε,πέφτει σχεδόν στο μισό το πρόστιμο)
και για συντελεστή ΥΚ θα έχω: α=50/191,25=26,1%>20% άρα β=1,4 (μιά η άλλη)

Βλέπω οτι οι προηγούμενες γνώμες διαφέρουν,αλλά επειδή είναι παλιές και έχει από τότε μεσολαβήσει και η Εγκ 3,νομίζω οτι το θέμα είναι πλέον πιό ξεκάθαρο.
Γνώμες?

 

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Έχω Ο.Α. για λυόμενο του 1972 για 34 μ2 και ένα μέτρο περιμετρικά η βάση του. Το οικόπεδο κλασικά εκτός σχεδίου. Με την σημερινή μέτρηση το κτισμα προκύπτει 56 μ2 και ένα τμήμα του αυθαιρέτου (εκτός των 34 μ2 της Ο.Α.) με συμβατική κατασκευή μετά το 2004 κατά δήλωση του ιδιοκτήτη. Επίσης η βάση έχει μεγαλώσει τουλάχιστον δυο φορές και έχει κάνει και υπόγειο. Τι κάνουμε τώρα το βάζω με Ο.Α. η χωρίς?
Επίσης ένα σοβαρό ακόμα πρόβλημα που έχω είναι ότι ψάχνοντας αεροφ/φια για να στηρίξω τον χρόνο κατασκευής ,λόγω του ότι είναι σχετικά κοντά μια ναυτική βάση, έχουν ξύσει την αεροφωτογραφία με αποτέλεσμα να μην φαίνεται η ιδιοκτησία. Καλύτερα δεν γίνεται ε?
Έχουμε καμιά άποψη?

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σας,  έχω άδεια λυόμενου του 1973  σε αγροτεμάχιο  εκτός σχεδίου μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.

Το λυόμενο, που είναι  σήμερα λυόμενο, έχει υπερβάσεις σε δόμηση, κάλυψη και ύψος  σε σχέση με την Ο.Α. 1973.

Κάνω ρύθμιση  με το  Ν4178/2013  και σκοπεύω  να  ζητήσω από την ΥΔΟΜ άδεια μικρής κλίμακας για επισκευές του Λυόμενου.

Μπορώ  να  εγκαταστήσω  κολυμβητική δεξαμενή από πάνελ στο αγροτεμάχιο για την εξυπηρέτηση της λυόμενης κατοικίας? Ποια είναι 

η γνώμη σας? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.