Μετάβαση στο περιεχόμενο

* * * * * 2 Ψήφοι

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)

διαμερισμάτωση ν.4042

• Please log in to reply
1338 απαντήσεις στο θέμα

#751 ΙΑΣΟΝΑΣ

ΙΑΣΟΝΑΣ

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 13.463 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΔεύτερο σύννεφο δεξιά κοιτώντας προς το Βορρά!
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Δημοσίευση 30 Οκτώβριος 2012 - 11:32

Μία δήλωση για διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου.
Με τα ποσοστά θ' ασχοληθούν οι συμβολαιογράφοι......
  • 0

#752 sspiros

sspiros

Νέο Μέλος

• Members
  • Pip
  • 1 Μηνύματα:

Δημοσίευση 30 Οκτώβριος 2012 - 15:16

καλησπερα και απο μενα. ζητω λιγο απο το χρονο σας διοτι εχω μπλεχτει λιγο.
σε πολυκατοικια το υπογειο στην αδεια φαινεται να αποτελειται απο τεσσερις αποθηκες και ενα διαδρομο με το κλιμακοστασιο.στην οριζοντιο φαινεται ενιαιο. στην πραξη αποτελειται απο τρεις αποθηκες. η διαφορα ειναι σε μια απο της αποθηκες οπου μεγαλωσε σε σχεση με την αδεια και περιλαμβανει και το κλιμακοστασιο αφου δεν κατεβαινει στο υπογειο στην πραξη, τον διαδρομο και την αλλαη αποθηκη. το θεμα ειναι εγω πως μπορω να δωσω βεβαιωση για να κανω τροποποιηση οριζοντιου αφου τα κοινοχρηστα διαφοροποιηθηκαν. απο την αλλη ομως και η οριζοντιος που ειναι σε ισχυ δεν συμφωνει μα σχεδια της αδειας.σκεφτηκα την διαφορετικη διαμερισματωση αλλα δεν υπαρχει τροποποιηση η/μ αφου ειναι αποθηκες δεν υπαρχει θερμανση κ.τλ
  • 0

#753 Clemenza

Clemenza

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 1.217 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθηνα

Δημοσίευση 30 Οκτώβριος 2012 - 16:42

Οταν εχει αλλαξει η θεση της κουζινας (με η χωρις εγκατασταη φυσικου αεριου), πως το αντιμετωπιζουμε?
  • 0

#754 yian

yian

Συντονιστής

• Moderators
  • 2.806 Μηνύματα:

Δημοσίευση 30 Οκτώβριος 2012 - 19:01

.σκεφτηκα την διαφορετικη διαμερισματωση αλλα δεν υπαρχει τροποποιηση η/μ αφου ειναι αποθηκες δεν υπαρχει θερμανση κ.τλ

Πιστεύω ότι σωστά το σκέφτεσαι για διαμερισμάτωση.
Παρόλο που η ορολογία "διαμερισμάτωση" είναι ακόμα αδιευκρίνιστη και γενική, θεωρώ πως αναφέρεται όχι τόσο στη τροποποίηση Η/Μ αλλά στην αλλαγή του περιγράμματος μια οριζόντιας ιδιοκτησίας η οποία επιφέρει και αλλαγή στα Η/Μ.

Οταν εχει αλλαξει η θεση της κουζινας (με η χωρις εγκατασταη φυσικου αεριου), πως το αντιμετωπιζουμε?

Εφόσον δεν υπάρχει αλλαγή στο περίγραμμα της ιδιοκτησίας, θα το αντιμετώπιζα ως διαφορετική διαρρύθμιση και θα προχωρούσα δίχως 4014.
  • 0

#755 dimitris GM

dimitris GM

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 6.851 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη
  • Ειδικότητα:Νομικός

Δημοσίευση 30 Οκτώβριος 2012 - 19:09

μα γιαν,
αν απο την αρχη εκανε "λουτρό" εκει που "δεν" ηταν...
τι αλλο να ζητησεις?...
πολυ σωστος για την "διαρρυθμιση"
καλησπερα

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο dimitris GM: 30 Οκτώβριος 2012 - 19:11

• 0

#756 yian

yian

Συντονιστής

• Moderators
  • 2.806 Μηνύματα:

Δημοσίευση 30 Οκτώβριος 2012 - 19:13

Καλησπέρα Δημήτρη!
Να του χρεώσουμε ένα 500ρικο να μείνει στα κρύα του λουτρού για το λουτρό? 8)
  • 0

#757 Clemenza

Clemenza

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 1.217 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθηνα

Δημοσίευση 31 Οκτώβριος 2012 - 07:16

Εφόσον δεν υπάρχει αλλαγή στο περίγραμμα της ιδιοκτησίας, θα το αντιμετώπιζα ως διαφορετική διαρρύθμιση και θα προχωρούσα δίχως 4014.

Ανεξαρτητα δηλαδη απο το αν εχω μεταβολη στις μηχανολογικες εγκαταστασεις η οχι? (στην περιπτωση μου μιλαμε για οικοδομη με φυσικο αεριο, οποτε υπαρχει συγκεκριμμενη μελετη-διαδρομη σωληνωσεων...)

Επισης, λυθηκε το θεμα με την διατυπωση στον 4042 της "διαφορετικης διαμερισματωσης"?
(πότε δηλαδη ΔΕΝ εχουμε μεταβολη μηχανολογικων εγκαταστασεων, οταν ακομη και το γκρεμισμα ενος τοιχου επιφερει μεταβολη στην μελετη δαπανω,. πυροπροστασια, ηλεκτρολογικα κλπ κλπ.?)
  • 0

#758 tselepi katerina

tselepi katerina

Νέο Μέλος

• Members
  • Pip
  • 6 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΦίλυρο Θεσσαλονίκης

Δημοσίευση 14 Νοέμβριος 2012 - 11:20

καλημέρα!να και γω τέτοιες απορίες έχω. Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος θα του είμαι ευγνώμων. Έχω περίπτωση με ένα διαμέρισμα 100 τ.μ. Στα χαρτιά και στα συμβόλαια είναι σαν 2 διαμερίσματα των 50 τ.μ. αλλά στην πραγματικότητα είναι ένα των 100 τ.μ. Ο ιδιοκτήτης θέλει να το κάνει νόμιμο και στα χαρτιά. Ποιες πρέπει να είναι οι κινήσεις μου για την νομιμοποίησή του? μου είπαν να κινηθώ μέσω ΤΕΕ με την εγκύκλιο περί διαμερισματοποίησης. δεν ξέρω καν πως γίνεται αυτό. κ θα μπορέσω έτσι ή θα χρειαστεί τροποποίηση αδείας?το διαμέρισμα είναι Θεσσαλονίκη Ανατολικά. Ελπίζω να είμαι ξεκάθαρη και ευχαριστώ προκαταβολικά.
  • -1

#759 sonja_k

sonja_k

Διακεκριμένο Μέλος

• Core Members
  • PipPipPipPip
  • 423 Μηνύματα:

Δημοσίευση 14 Νοέμβριος 2012 - 11:22

Το εντάσσεις στο σύστημα με αυθαιρεσία τη διαφορετική διαμερισμάτωση, αν δεν έχει άλλες υπερβάσεις και το διατηρεί έτσι για 30 χρόνια. Αν πας για νομιμοποίηση η διαδικασία και το κόστος αλλάζουν...
  • 0

#760 tselepi katerina

tselepi katerina

Νέο Μέλος

• Members
  • Pip
  • 6 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΦίλυρο Θεσσαλονίκης

Δημοσίευση 14 Νοέμβριος 2012 - 15:57

ευχάριστο παρα πολύ.δεν ήξερα ότι είναι μονο για 30 χρονια.μάλλον θα προχωρήσουμε κανονικά γιατί ο ιδιοκτητης θέλει μόνιμη λύση!ευχάριστο k πάλι!

Τα greeklish απαγορεύονται, οπότε διορθώστε το μήνυμά σας. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Manolis gon

Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο Manolis gon: 15 Νοέμβριος 2012 - 01:09

• 0

Θέματα με μια ή περισσότερες όμοιες ετικέτες: διαμερισμάτωση, ν.4042