Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε διαφορετική διαμερισμάτωση κ αλλαγή μηχανολογικών το διαμέρισμα του δικού μου πελάτη μίκρυνε σε σχέση με την ο.α. Έτσι αποτυπώνεται κ στα αρχικά συμβόλαια. Τώρα που θελει να το μεταβιβάσει τι κάτοψη θα δείξω? Με τον διπλανό καμία επικοινωνία... Ο όροφος έχει 4 διαμερίσματα. Είναι αδύνατον να μπαίνουμε με το ζόρι στα άλλα διαμερίσματα. Να αποτυπώσω μονο το δικό μου διαμέρισμα για τα συμβόλαια?

 

Η φράση "2 διαμερίσματα στην πραγματικότητα έχουν ενοποιηθεί σε ένα" μου φαίνεται σαφής :smile: . Για περισσότερες λεπτομέρειες ας δουν τις κατόψεις.

Μου έτυχε περίπτωση διαφορετικής ... διαμερισμάτωσης (... υπάρχει αυτή η λέξη ;) τον Δεκέμβριο, που δεν υπήρχε η σχετική διάταξη. Η σύσταση ήταν σωστή σε σχέση με την πραγματικότητα, αλλά τα σχεδια της άδειας έδειχναν άλλα. Δεν είχα πρόβλημα με τα κοινόχρηστα, μεταξύ δύο διαμερισμάτων ήταν το θέμα (το ένα είχε ένα δωμάτιο που θα "έπρεπε" να ανήκει στο διπλανό).

Το ζητούμενο ήταν να μεταβιβαστεί το διαμέρισμα της πελάτισσάς μου, οπότε έκανα μία δήλωση μόνο για εκείνη, χρεώνοντας 500€ αναλυτικού προϋπολογισμού για τον ... μεσότοιχο των διαμερισμάτων που έπρεπε να είναι σε άλλη θέση... Θεώρησα ότι δεν έχω θέμα υπέρβασης δόμησης δεδομένου ότι τα "μέτρα" της ιδιοκτησίας της ήταν σωστά βάσει των συμβολαίων της και του ποσοστού ιδιοκτησίας της.

Λογικά αν ο ιδιοκτήτης του όμορου μου ζητήσει βεβαίωση για το δικό του διαμέρισμα, θα του υποβάλλω νέα δήλωση. Δεν θα πω "α, τον Δεκέμβρη το τακτοποίησε ο γείτονάς σου". Οι δηλώσεις γίνονται ανά οριζόντια ιδιοκτησία.

Συνάδελφε για τη μεταβίβαση τι σχέδια έδωσες στη συμβολαιογράφο? Του ορόφου ή του διαμερίσματος? Ευχαριστώ

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί να μην μπορεί να γίνει.

Καλύτερα απευθύνσου στην οικεία πολεοδομία.

 

Ιάσονα ρώτησα σήμερα στην οικεία πολεοδομία και στις άδειες μου είπαν χαρακτηριστικά (καμία προσωπική μομφή προς την άποψή σου), ότι η εκδοχή της Ε.Ε.Μ.Κ. "είναι γελοία" για "ήδη συντελεσμένη παράβαση". Μου το απέκλεισαν κατηγορηματικά και μου είπαν ότι οι επιλογές είναι αρθ. 24 ή αρθ. 26 του Ν. 4014. Το αρθ. 26 το βάζουμε στην άκρη, το αρθ. 24 είναι το ζήτημα πως εφαρμόζεται στη συγκεκριμένη περίπτωση και με τι παραβάσεις...

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν χαρακτηριστικά (καμία προσωπική μομφή προς την άποψή σου), ότι η εκδοχή της Ε.Ε.Μ.Κ. "είναι γελοία" για "ήδη συντελεσμένη παράβαση".

Πολύ σημαντική η τοποθέτησή τους... Είπαν τίποτα για τον ν.4024, άρθρο 50, παρ. 7;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Το απέφυγαν τεχνειέντως. Όπως το καταλαβαίνω πάντως, το αρθ. 50/παρ.7 του 4042 ανήκει και συμπεριλαμβάνεται στη λύση "άρθρο 24" δηλαδή ουσιστικά τακτοποίηση για 30 χρόνια. Καθορίζει (τρόπος του λέγειν...) δηλαδή απλά μια διαδικασία. Αντίθετα η λύση "άρθρο 26" σημαίνει "Ο.Α. εντός 3ετίας".

Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι. Εμένα πάντως κανονικά μου είπαν να καταθέσω φάκελο για ΕΕΜΚ (για συντελεσμένη ''παράβαση'') αν και έχω αμφιβολίες καθώς έχοντας υπόψη το άρθρο 50 παρ. 7 του Ν.4042/2012 ίσως μπορώ να δώσω βεβαίωση.

 

'' ....... Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του Παραρτήματος του ν. 4014/2011. .........''

 

 

Αν έχει επιφέρει. Αυτό σημαίνει πως αν η διαφορετική διαμεριμάτωση - όπως η παρακάτω περίπτωση - δεν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, δεν είναι παράβαση και δίνουμε κανονικά βεβεβαίωση????

 

post-37340-0-08366500-1339537611_thumb.jpgpost-37340-0-08992700-1339537378_thumb.jpg

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη αλλαγή είναι μια τοιχοποιία 0,90 x 2.90 που κατασκευάστηκε σε 'όμοιο' σημείο σε άλλη θέση. Η τοιχοποιία του σημείου 1-2 τελικά κατασκευάστηκε στο σημείο 5-6. Επομένως το δωμάτιο 1-2-3-4-5-6-1 που σύμφωνα με τη κάτοψη της αδείας βρίσκεται εντός του διαμερίσματος Β, τελικά βρίσκεται εντός του διαμερίσματος Γ. Αυτό έγινε από τη φάση της κατασκευής πριν κλείσει η άδεια προ 40 ετίας και αποδεικνύεται. Το όλο ζήτημα προέκυψε γιατί ο εργολάβος δεν ενημέρωσε τα σχέδια και επειδή τα συμβόλαια γινόταν χωρίς την εγκεκριμένη κάτοψη της αδείας ή και χωρίς καθόλου κάτοψη

Το θέμα είναι αν σύμφωνα με την παρ. 7, αρ. 50, Ν.4042/2012, μπορώ να δώσω βεβαίωση χωρίς κάποια άλλη διαδικασία(4014 με άρθρο 24 (ή 26) ή με ΕΕΜΚ)

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Τρία πουλάκια κάθονταν... Ανάθεμα κι αν υπάρχει έστω ένας μηχανικός που συμβουλεύει το "νομοθέτη" και ακόμα και αν υπάρχει αμφιβάλλω αν έχει ασκήσει ποτέ το επάγγελμα. Στη δήλωση της αμοιβής στο σύστημα αμοιβών, τι εμβαδό σκέφτεσαι να βάλεις Ιάμβλιχε αν το πας ως "διαμερισμάτωση" τελικά; Του διαμερίσματος Β; Του Γ; Του αθροίσματος των δύο; Ολόκληρου του ορόφου; Για πόσο εμβαδό θα δηλώσεις αποτύπωση;

Εγώ εν τω μεταξύ σήμερα, διαπίστωσα (έμμεσα) ότι ο ιδιοκτήτης της διπλανής αποθήκης από του πελάτη μου, την χρησιμοποιεί ως γραφείο με WC μέσα κλπ. Μέτρησα (αναγκαστικά) μόνο εξωτερικά από το κλιμακοστάσιο που είχα πρόσβαση. Θα αφήσω κενό "κουτί" τη διπλανή δηλαδή στο σχέδιο εφόσον δεν ξέρω καν τι άλλες αλλαγές μπορεί να έχει κάνει; Και τι σκ@τά "αποτύπωση ορόφου" είναι αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη αλλαγή είναι μια τοιχοποιία 0,90 x 2.90 που κατασκευάστηκε σε 'όμοιο' σημείο σε άλλη θέση. Η τοιχοποιία του σημείου 1-2 τελικά κατασκευάστηκε στο σημείο 5-6. Επομένως το δωμάτιο 1-2-3-4-5-6-1 που σύμφωνα με τη κάτοψη της αδείας βρίσκεται εντός του διαμερίσματος Β, τελικά βρίσκεται εντός του διαμερίσματος Γ. Αυτό έγινε από τη φάση της κατασκευής πριν κλείσει η άδεια προ 40 ετίας και αποδεικνύεται. Το όλο ζήτημα προέκυψε γιατί ο εργολάβος δεν ενημέρωσε τα σχέδια και επειδή τα συμβόλαια γινόταν χωρίς την εγκεκριμένη κάτοψη της αδείας ή και χωρίς καθόλου κάτοψη

Το θέμα είναι αν σύμφωνα με την παρ. 7, αρ. 50, Ν.4042/2012, μπορώ να δώσω βεβαίωση χωρίς κάποια άλλη διαδικασία(4014 με άρθρο 24 (ή 26) ή με ΕΕΜΚ)

 

Θεωρώ πως δεν μπορείς να δώσεις βεβαίωση χωρίς κάποια νομιμοποίηση/τακτοποίηση.

Αυτό διότι η αυθαιρεσία έχει μεταβάλλει το εμβαδό και τον όγκο της ιδιοκτησίας που θα δώσεις βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.