Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Τα έκανα όλα αυτά. είμαι σε αρχική υποβολή. Δεν βγάζει κωδικό για τέλος υπαγωγής, ενώ στα στοιχεία της δήλωσης φαίνεται πρόστιμο 500€.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δουλεύεις σε pc?

αν ναι, πήγαινε στην καρτέλα οικονομικά, πάτα το κουμπάκι prtscr που έχει.

Άνοιξε ένα κενό αρχείο word.

πάτα ctrl+v

Θα σου βγάλει την εικόνα.

Σώσε το αρχείο, ανέβασε το εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου επιβεβαιώσετε τα παρακάτω ? :

 

α) Στην διαμερισμάτωση ορόφου με επεμβάσεις σε διάφορα διαμερίσματα διαφορετικών ιδιοκτητών, γίνεται μία κοινή δήλωση για όλα με όλους τους ιδιοκτήτες και πληρώνουν όλοι μαζί τα 500ευρώ ?

 

β) Η διαμερισμάτωση ορόφου στο ισόγειο (και μόνο στο ισόγειο), με καλύπτει όταν διαμέρισμα καταλαμβάνει την είσοδο της πολυκατοικίας (όχι το κλιμακοστάσιο) και η είσοδος πάει ας πούμε στο ημιυπόγειο ? ή πρέπει να το δηλώσω σαν ΥΔΚΧ ?

 

Αν μπορείτε για το δεύτερο να μου το τεκμηριώσετε.. Ειλικρινά δεν βρίσκω πουθενά τον ορισμό της ένοιας "διαμερισμάτωση" ούτε σε ΓΟΚ ούτε σε ΝΟΚ και δεν τον είχα ξαναδει πριν τον ν.4014/11.

Link to comment
Share on other sites

α) Ναι, για τον ίδιο όροφο.

 

Β) Δεν το καταλαβαίνω έτσι όπως το γράφεις...

Link to comment
Share on other sites

β) Έχω ισόγειο υπερυψωμένο στο +1,50 από έδαφος και από κάτω ημιυπόγειο στο -1,50.

 

Η είσοδος της πολυκατοικίας στα σχέδια είναι στο ισόγειο.

 

Στην πράξη η είσοδος πήγε στο ημιυπόγειο και στο ισόγειο επεκτάθηκε υπάρχον ισόγειο διαμέρισμα στην θέση που ήταν η είσοδος.

 

Το κλιμακοστάσιο που είναι στο βάθος δεν άλλαξε.

 

Μπορώ αυτήν την αλλαγή να την δηλώσω σαν διαμερισμάτωση ορόφου ή θέλει ΥΔΚΧ τα τετραγωνικά της εισόδου που γίνανε ισόγειο διαμέρισμα ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπαίνω σε κοινόχρηστο χώρο δηλαδή ? Ψάχνω να βρω τον ορισμό της διαμερισμάτωσης κάπου να δω τι αφορά και αν περιλαμβάνει μόνο διαμερίσματα ή και κοινόχρηστους χώρους. Σε ΓΟΚ και ΝΟΚ δεν τον βρίσκω.

 

Φαντάσου πάντως ότι συμβολαιογραφικά ο χώρος της εισόδου μαζί με το ισόγειο διαμέρισμα αποτελεί μία ιδιοκτησία και ανήκει σε έναν. Επίσης η είσοδος έχει μετρήσει κανονικά στην δόμηση.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.