Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εσείς πως δηλώνετε τα εξ αδιαιρέτου;


  

111 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πως δηλώνετε τα εκτός σχεδίου εξ αδιαιρέτου; (μας ενδιαφέρει το γήπεδο και η συναίνεση))

    • Δηλώνω όλο το γήπεδο, χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών
      27
    • Δηλώνω μόνο το τμήμα του γηπέδου που αντιστοιχεί στον πελάτη μου, χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών
      30
    • Δηλώνω όλο το γήπεδο, με συναίνεση συνιδιοκτητών
      54


Recommended Posts

Η βλαβη μεταβαλλεται και μαλιστα αυξανεται καθοτι δηλωνεις αποκλειστικα κατι το οποιο δεν σου ανηκει.

 

Μου ανήκει κατά το ποσοστό μου.

 

Διότι αναστέλλεις την κατεδάφιση -πέραν από το σπίτι σου- κατασκευών (bbq, υπόστεγα, κοτετσια) τα οποια εκανες εντος κοινοκτητου οικοπεδου και που εγω δεν συμφωνω να ανασταλλει.

 

Ενώ αν δεν το δηλώσω θα κατεδαφιστεί από το κράτος ....

 

 

Διότι με την κινηση σου αυτη, εμενα -ουσιαστικα- με καρφωνεις στις αρχες και θα με βαλεις -ισως- σε διαδικασια προστιμου, σε κατι το οποιο εξ αρχης δεν ειχες δικαιωμα να κανεις μονος σου.

 

Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι δεν συγκαλύπτω την παρανομία σου . Βέβαια πάντα μπορώ να παω να σε δώσω επισήμως στην Πολεοδομία όπως έχω κάθε δικαίωμα.

:idea: Ισως τελικά αυτή είναι η λύση . Τον καρφώνεις οπότε αναγκαστικά πάει και το δηλώνει .. :twisted: :twisted:

 

 

..αν ανηκεις στους εξυπνους που επελεξαν την πρώτη απάντηση στο poll..

:mrgreen:

 

Διοτι, πολυ απλα, στο συνεταιρικο, δεν κανεις οτι γουσταρεις!

 

Μα ήδη το έκανα όταν έχτισα :oops:

 

Πολυ ωραια! Να βαλεις τον αλλο ντε και καλα να ψαχνει να βρει μισο εκατομμυριο ευρω για την αρτιοτητα...

Οποιος αυθαιρετεί πρέπει να πληρώσει τι να κάνουμε..

 

Αν οι 9 καιγονται τοσο πολυ, να πληρωσουν αυτοι το μεριδιο του 10ου. Τοτε και μονο τοτε, δεν μπορει κανεις να σε αγγιξει και πραγματικα η ρυθμιση ειναι ευεργετική...

 

Λες δηλαδή ότι άμα τα σκάσω , πάνε περίπατο τα δικαιώματα του συνιδιοκτήτη.....ενδιαφέρον . Επίσης όλοι φωνάζετε για τα δικαιώματα του άλλου. Εγώ δεν έχω δικαιώματα ?

 

Εντος ορισμενου νομικου πλαισιου. ΟΛΟΥ του πλαισιου ομως κι οχι αυτου που μας συμφερει!

Αυτό θέλει άλλο thread για να αναλυθεί

 

Να σου πω, κανεις το αντιστοιχο δε βεβαιωσεις νομιμοτητας;

Δε νομιζω...

 

Για πες μας , όταν τακτοποιείς εκτός σχεδίου έχεις πάντα βεβαίωση Δασαρχείου ?

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου ανήκει κατά το ποσοστό μου.

Πολυ σωστα! Αν το ποσοστό σου αντιστοιχουσε σε κατι συγκεκριμένο, τότε θα ησουν ΟΚ. Ομως δεν αντιστοιχει κι εσυ... δηλώνεις αυθαιρετα ποιο κομματι σου αντιστοιχει...

Ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορά.

 

Ενώ αν δεν το δηλώσω θα κατεδαφιστεί από το κράτος ....

Εχει σημασια αυτο;;

ΟΚ δεν θα κατεδαφιστει απο το κρατος...

Θελει σε ενα χρονο να σου κανει καταγγελια ο συνιδιοκτητης...

Εχει μαθει οτι οανω στο στεγαστρο θελεις να βαλεις φωτοβολταικα και να πουλας το ρευμα στη ΔΕΗ και δεν γουσταρει να βγαλεις δεκαρα τσακιστη στην πλατη του, στο δικο του οικοπεδο.

Θες κι άλλα;

Δηλαδή το πρόβλημα είναι ότι δεν συγκαλύπτω την παρανομία σου . Βέβαια πάντα μπορώ να παω να σε δώσω επισήμως στην Πολεοδομία όπως έχω κάθε δικαίωμα.

Ισως τελικά αυτή είναι η λύση . Τον καρφώνεις οπότε αναγκαστικά πάει και το δηλώνει ..

Παντα πρεπει να παρουμε κατι ως βαση. Ο 4014 παιρνει ως βαση -καλως η κακως- οτι υπηρξε αυθαιρεσια. Αν δεν υπηρχε, προφανως τωρα θα μιλουσαμε για αλλες δουλειες...

Το προβλημα δεν ειναι κατα ποσο συγκαλυπτεις την παρανομια μου αλλα ξατα ποσο κανεις κατι που δεν εχεις δικαιωμα να κανεις. Νομιζα πως αυτο ειναι καθαρο.

 

Μα ήδη το έκανα όταν έχτισα :oops:

Κι αυτο τι σημαινει;;;

Οτι επειδη εκανες κι εκανα, θα πρεπει να συνεχισεις να κανεις;

Μα ειναι λογικη αυτη;

 

Οποιος αυθαιρετεί πρέπει να πληρώσει τι να κάνουμε..

Πολυ καλη δηλωση αυτη...

Εσυ; Αυθαιρετεις; Τι λες;

Απο την άλλη, μιλουσα για εξ αδιαιρετου μη αρτιο. Αν εσυ πας και κανεις δηλωση στα ξεκουδουνα χωρις τη δικη μου αδεια, εγω τι φταιω να ειμαι υποχρεος αναζητησης αρτιοτητας;;;;;; Και ξερεις πως μιλαμε για τρελα ποσα...

 

Λες δηλαδή ότι άμα τα σκάσω , πάνε περίπατο τα δικαιώματα του συνιδιοκτήτη.....ενδιαφέρον . Επίσης όλοι φωνάζετε για τα δικαιώματα του άλλου. Εγώ δεν έχω δικαιώματα ?

Τα δικαιωματα σου σταματουν εκει που αρχιζουν του άλλου.

Ναι, οταν πας να τα σκασεις και για τον άλλο πανε περιπατο. Διοτι τι σου λεει ο νομος για συνιδιοκτητες και συντελεση παρανομιας σε κοινοχρηστο χώρο;

Επίσης, υπάρχει η έννοια του επισπεύδοντα την κάθε πράξη. Δηλ. πως πας και πληρωνεις αποζημειωση για λογαριασμό άλλου στις πραξεις αναλογισμου;

 

Για πες μας , όταν τακτοποιείς εκτός σχεδίου έχεις πάντα βεβαίωση Δασαρχείου ?

Ακυρος ο παραλληλισμος σου αλλα θα σου απαντησω:

Κανω ο,τι προβλέπεται, όπου προβλέπεται.

 

Διατυπωνω αλλιως την ερωτηση για να καταλαβεις που το παω:

Θυμασαι που για το ρευμα διναμε μια υπευθυνη δηλωση αλλά παιρναμε και μια απο τον ιδιοκτητη που ελεγε κατι του στυλ "ακολουθησα την μελετη" κτλ κτλ;

Για πες μου, σε περιπτωση κατάρρευσης, εχεις ευθυνες;

 

Αν ο 10ος δεν έχει κτισει και όλοι οι υπόλοιποι θέλουν να ρυθμίσουν, δεν υπάρχει θέμα με την συναίνεσή του 10ου;

Ουσιαστικα υπάρχει. Αλλα οι μηδενικες παρανομιες του επιφερουν μηδενικο προστιμο το οποιο μοιραζονται οι άλλοι 9.

Η αν το θες αλλιως, εχει παρανομιες ίσες με τα συνολικα τετραγωνικα παρανομιων στο γηπεδο επί το ποσοστό του ιδανιμου μεριδιου του και ετσι προκυπτει καποιο προστιμο, το οποιο ουτως ή άλλως πληρωνουν οι υπόλοιποι 9. Και το θέμα είναι πως δεν μπορει να πει "οχι", ακόμα κι αν δεν του μενει υπολοιπο ΣΔ, αφου τα κτισματα εκει μεσα ειναι ΚΑΙ δικά του!!!!

 

Το κλειδι ειναι η ρύθμιση όλου του ακινήτου!

Δηλ, αν είχαμε εξ αδιαιρετου ενα κτισμα, τι θα δηλωνατε ρε παιδια;;;

Ο ενας το σαλόνι και το WC και ο άλλος θα αφηνε αδηλωτο το δωματιο και την κουζινα;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ ψηφίστε και αν θέλετε, κάντε ενα μικρό σχόλιο.

Ούτως ή άλλως, το ζήτημα έχει αναπτυχθει σε 100 σελίδες ποστ σε ένα θέμα και άλλες 16-17 σε άλλο...

Παρακαλώ, όχι flaming!

 

:mrgreen: :mrgreen:

 

Επειδή δεν θα συμφωνήσουμε , θα προσθέσω μόνο αυτό και σταματώ εδώ.

 

Αν είχαμε την κλασσική έντυπη υποβολή αίτησης και φακέλου , τότε την αίτηση θα την συμπλήρωνε μόνο ο ιδιοκτήτης , αποκλειστικά υπεύθυνος για το ιδιοκτησιακο θέμα και εμείς απλώς θα σφραγίζαμε τα ωραία μας σχέδια. Οπως στον 3843/

 

Δυστυχώς όμως οι έξυπνοι συνάδελφοι στο ΤΕΕ έτσι όπως έστησαν το ηλ/κο σύστημα, μας έβαλαν να υπογράφουμε ηλεκτρονικά ότι έχουν ενημερωθεί όλοι και συμφωνούν κάτι που σε ότι αφορά εμάς δεν το λέει ο Νόμος.

 

Με τον ίδιο τρόπο μας αναγκάζουν να βεβαιώνουμε ψευδώς στο σύστημα αμοιβών ότι έχουν ενημερωθεί όλοι για τις (νόμιμες) αμοιβές και τις αποδέχονται την στιγμή που κάνουμε συμφωνητικά με άλλα ποσά.

 

Με τον ίδιο τρόπο μας αναγκάζουν αν βεβαιώνουμε ψευδή γεγονότα στην τυποποιημένη βεβαίωση που δίνουμε.

 

Αμα έχεις τέτοιο επιμελητήριο τι τους θέλεις τους εχθρούς.

 

Αυτά.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα...

Αρα 2 τα συμπερασματα:

α) αν δεν μας βολευει την κανουμε απο τη συζητηση και

β) ολοι φταινε εκτος απο εμας!

 

Αρα, κραταμε σαν ευαγγελιο τα:

Αν δεν υπάρχει τότε προχωράω χωρις αυτήν και δηλώνω όσα εκ των αυθαιρέτων μου δώσει εντολή ο πελάτης.

Συντάσσονται πρόσθετα έγγραφα για το αρχείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Εσεις θα με σκάσετε.

 

Εχουμε και λέμε

 

1. Γήπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο.

 

α. Αν υπάρχει μέσα αυθαίρετο είτε δηλωθεί είτε όχι τα τετραγωνικά για τον συνιδιοκτήτη πέταξαν.

β. Ο συνιδιοκτήτης είτε δηλωθεί το αυθαίρετο είτε όχι θα πρέπει να κινηθεί δικαστικά εναντίον του άλλου για αποζημίωση , κατεδάφιση οτιδήποτε.

γ. Η ενταξη στον 4014 το μόνο που αλλάζει έιναι ότι δεν σε κυνηγάει η πολεοδομία ή το ΙΚΑ να σου χώσει πρόστιμο και να σε στείλει για το ποινικό αδίκημα. Δεν μεταβάλει το τι έχεις κάνει στον άλλον

δ. Δεδομένου του μη δηλωμένου αυθαιρέτου δεν μπορεί να μεταβιβάσει ούτε το 0,0000001 % του ποσοστού του.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : H ένταξη στον 4014 δεν μεταβάλλει την βλάβη που εχει υποστεί ο συνιδιοκτήτης αντιθέτως τον ωφελεί έμμεσα καθώς ούτε το δικαίωμα να στραφεί εναντίον του άλλου του αφαιρεί ούτε υπάρχει περίπτωση να έρθει το ΙΚΑ ας πούμε που δεν καταλαβαίνει από τέτοια και να τον ξεσκίσει και αυτόν και να τρέχει μετά 10 χρόνια στα Δικαστήρια να αποδείξει ότι δεν το φτιάξανε μαζί και να ζητάει αποζημιώσεις για τα πρόστιμα που πλήρωσε. Τα μισά από όσα γλυτώσει θα τα 'χει πληρώσει εν τω μεταξύ σε δικηγόρους....

 

2. Γήπεδο μη άρτιο μη οικοδομήσιμο.

 

Εδώ δεν υπάρχουν τετραγωνικά για να χαθούν απεναντίας ισχύουν και εδώ τα οφέλη που ανέφερα πριν.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ : Φεύγοντας από τα στενά νομικίστικα περί δικαιωμάτων συνιδιοκτήτη κλπ και κοιτώντας την ουσία του πράγματος σαν Μηχανικοί που είμαστε πείτε μου σας παρακαλώ που ζημιώνεται ο όποιος συνιδιοκτήτης.

 

Τελος για σκεφθείτε και την περίπτωση των 10 πχ συνιδιοκτητών όπου οι 9 είναι σύμφωνοι και ο 10ος είναι ο τρελλός της οικογένειας και τα'χει στυλώσει ή ζει εδώ και 30 χρόνια στα δάση του Κογκό παρατηρώντας γορίλες και δεν μπορούμε να τον βρούμε.

 

Πάλι θα μου πείτε ότι δεν τακτοποιούμε γιατί δεν συναινεί ο 10ος ? Η εδώ ΟΚ ? Και τότε που πάνε τα δικαιώματα του 10ου?

 

Λοιπόν ,οι Μηχανικοί είμαστε για να λύνουμε προβλήματα . (Και ο δικηγόροι για να τα περιπλέκουν).

 

ΥΓ . Το "είμαι απλός πολίτης δεν ξέρω από αυτά " εξαρτάται από τι τον έχεις βάλει να υπογράψει.

Συμφωνώ σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

avgoust - iguana συμφωνω και εγω μαζι σας και τα δηλωνω οπως κ εσεις κ εγω....κ απο κουβεντες με αλλους συναδελφους ετσι τα προχωρανε ..... τωρα σωστο ή λαθος θα συνεχισω να τα δηλωνω ετσι ....απλα ειναι τα πραματα....

 

αν θελουν ας δωσουν κατι πιο συγκεκριμενο κ εδω ειμαστε ξανα ...

Link to comment
Share on other sites

...1919

η πολεοδομια σε γραφει για αυθαιρετη κατασκευη λογω ελλειψης ΟΑ.

και βεβαιωνει τα προστιμα σε βαρος του ιδιοκτητη της συγκεκριμενης κατασκευης που την καταγραφει αναλυτικα

ειτε εισαι εντος σχεδιου ειτε εκτος ειτε σε κομματι εντος είτε σε κομματι εκτος...

μπορει να γραψει σημερα τον εναν μετα τον αλλον και πιθανον και ολους τους υπολοιπους

δλδ καθε ιδιοκτητη καθε αυθαιρετης κατασκευης.

το ιδιοκτησιακο , δηλ. αν εισαι εξ αδιαιρετου ή σε ολοκληρο το ακινητο, δεν την ενδιαφερει

 

Να ρωτήσω κάτι επ' αυτού... ποιόν ιδιοκτήτη??? Αφού υποτίθεται (και έτσι είναι δηλαδή) δεν υπάρχει ένας ιδιοκτήτης αλλά όλοι είναι συνιδιοκτήτες. Άρα, η πολεοδομία πρέπει να βεβαιώνει τα πρόστιμα εις βάρος ΟΛΩΝ και από κει και πέρα, να πάνε οι 9 από τους 10 πχ τον έναν που έχτισε και εξαιτίας του η πολεοδομία έβαλε σε όλους πρόστιμο/10.

 

Ε, όταν η πολεοδομία δέχεται ΕΝΑΝ ιδιοκτήτη (όποιος τύχει δηλαδή και πει "εγώ είμαι ο ιδιοκτήτης"), τότε εγώ γιατί να θέλω συναίνεση?

 

ΥΓ 1: Όλα είναι προσωπικές γνώμες! Λέμε απόψεις και συζητάμε!

ΥΓ 2: Προφανώς απάντησα το 1ο.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε και λίγο το ...."άτυπα" έχων την αποκλειστική χρήση... (φερόμενος ιδιοκτήτης)....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.