Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εσείς πως δηλώνετε τα εξ αδιαιρέτου;


  

111 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πως δηλώνετε τα εκτός σχεδίου εξ αδιαιρέτου; (μας ενδιαφέρει το γήπεδο και η συναίνεση))

    • Δηλώνω όλο το γήπεδο, χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών
      27
    • Δηλώνω μόνο το τμήμα του γηπέδου που αντιστοιχεί στον πελάτη μου, χωρίς συναίνεση συνιδιοκτητών
      30
    • Δηλώνω όλο το γήπεδο, με συναίνεση συνιδιοκτητών
      54


Recommended Posts

Ε, όταν η πολεοδομία δέχεται ΕΝΑΝ ιδιοκτήτη (όποιος τύχει δηλαδή και πει "εγώ είμαι ο ιδιοκτήτης"), τότε εγώ γιατί να θέλω συναίνεση?

Και τι ειναι η πολεοδομια; Δικαστηριο να λεει ποιος ειναι ο ιδιοκτητης;;

 

Αυτα τα εχουμε ξαναπει: η πολεοδομια απαντα σε επωνυμες καταγγελιες. Αναλογα ποιον καρφωσεις, αυτος θα φαει το πριστιμο.

Τελος, δεν δεχεται εναν ως ιδιοκτητη, αλλα εναν ως υπευθυνο ανεγερσης του αυθαιρετου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΙΑΣΟΝΑ, αυτό αναφέρεται σε αυτόν που κάνει την δήλωση.

Την δήλωση μπορεί να την κάνει ο φερόμενος ιδιοκτήτης.

Επειδή όμως η "ιδιοκτησία" του είναι σε Κ/Χ, πρέπει να έχει τις συναινέσεις των άλλων συνιδιοκτητών.

 

Η διαφορά με το πρόστιμο που καταλογίζει σε κάποιον η εφορία είναι πως η πληρωμή του προστίμου δεν επιφέρει ιδιοκτησιακό δικαίωμα.

Αν πάνε στην πολεοδομία όλοι οι συνιδιοκτήτες και πούνε είναι όλων μας, τότε η πολεοδομία θα ζητήσει το πρόστιμο να πληρωθεί από όλους. Πως και πόσο; Όπως αποφασίσουν. Στο κάτω κάτω, όταν επιβάλλει πρόστιμο δεν κοιτάει αν είναι άρτιο ή μη. Ούτε Δ κοιτάει, ούτε δόμηση ούτε τίποτα. Εμβαδό επί συντελεστές επί Τ.Ζ. μόνο.

Και μπορεί μεθαύριο να έρθει το μηχάνημα για να το κατεδαφίσει.

 

Στην τακτοποίηση όμως δεν μπορεί να το κατεδαφίσει κανένας αν δεν περάσουν 30 χρόνια....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ναι, βρε φίλε το ξέρω αυτό. Δεν το έγραψα γι' αυτό το λόγο....

Πες ότι, η πολεοδομία έχει μια καταγγελία, έρχεται στο "εξ αδιαιρέτου" και λέει "ποιός είναι ο ιδιοκτήτης;', ποιός δηλαδή "φέρεται" ως ιδiοκτήτης αυτού του αυθαιρέτου".

Αυτός, πολύ καλά, ....άρπα τη!

Link to comment
Share on other sites

....Πες ότι, η πολεοδομία έχει μια καταγγελία, έρχεται στο "εξ αδιαιρέτου" και λέει "ποιός είναι ο ιδιοκτήτης;', ποιός δηλαδή "φέρεται" ως ιδiοκτήτης αυτού του αυθαιρέτου".

Αυτός, πολύ καλά, ....άρπα τη!

Έτσι είναι όπως τα λέει ο ΙΑΣΟΝΑΣ, συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

architect_duth αυτο ακριβως λεω κ εγω...... η πολεοδομια το αντιμετωπιζει οπως το αντιμετωπιζει και εμεις καθομαστε κ ψαχνουμε τη λεπτομερεια της λεπτομερειας...... αφου η κυρια πολεοδομια και η αστυνομια που σου φερνει το χαρτι του δικαστηριου σε αντιμετωπιζει σαν ιδιοκτητη της εκτασης αυτης που υπαρχει το κτισμα ασχετα με το αν ειναι εξ αδιαιρετου τοτε κ εγω ετσι θα το αντιμετωπισω. και αν θελησουν μετα ας κινηθουν εναντιον μου που δε προκειται να γινει ποτε των ποτων .....

 

ΥΓ περιμενω 5 μηνες μηπως και βγει κατι πιο επισημο για τα εξ αδιαιρετου αλλα εκει στο υπουργειο ξυνονται ..... οποτε εγω θα τα δηλωσω ετσι δε περιμενω αλλο .... καλως ή κακως θα τα προχωρησω ετσι ...απλα ειναι τα πραματα.

Link to comment
Share on other sites

Στα εξαδιαιρετου χωρις συστασεις καθετου και οριζοντιας ιδιοκτησιας ,εχουμε την συναινεση των συνιδιοκτητων και δηλωνουμε το κτιριο του πελατη μας αλλα ποιος ειναι ο σωστος τροπος υπολογισμου των υπερβασεων δομησης ,καλυψης

 

1) αυθαιρετα του πελατη μας /επιτρεπομενα ολου του οικοπεδου

2) αυθαιρετα του πελατη μας /επιτρεπομενα του τμηματος οικ που του ανηκει

3) αυθαιρετα ολα και των αλλων /επιτερπομενα οικοπεδου

 

Εχω χαθει με τις ερωτοαπαντησεις και τους νομους και δεν θυμαμα αν εχει απαντηθει κατι αντιστοιχο

Ευχαριστω εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

παιδες ερωτηση γιατι ολο το συζηταμε το συζηταμε και δε βγαινει ουτε συμπερασμα .....

 

οταν η πολεοδομια επιβαλλει προστιμο σε ενα εξ αδιαιρετου γιατι αντιμετωπιζει το καθε κομματι ξεχωριστα ? ας μου απαντησει καποιος σε αυτο και ας δεχτω μετα οτι ειναι λαθος να δηλωνουμε το καθε κομματι ξεχωριστα ..... αν ειναι ετσι τοτε και ο αλλος συνιδιοκτητης να κινηθει εναντιον της πολεοδομιας ? κ εννοω οτι οταν η πολεδομια επιβαλλει προστιμο επιβαλλει σε καθε κομματι χωριστα....εχω τετοια περιπτωση σημερινη ηρθε πελατης κ μου εδειξε το χαρτι προστιμου ....

Ε, όταν η πολεοδομία δέχεται ΕΝΑΝ ιδιοκτήτη (όποιος τύχει δηλαδή και πει "εγώ είμαι ο ιδιοκτήτης"), τότε εγώ γιατί να θέλω συναίνεση?

Η πολεοδομία επιβάλλει τα πρόστιμα ανά κατασκευή. Εσύ το έχτισες, εσύ θα το πληρώσεις κι ας έχεις μόνο το 3% της ιδιοκτησίας. Ο 4014 επιβάλλει δήλωση ανά ιδιοκτησία (και όχι ανά κατασκευή). Εσύ το έχτισες αλλά αφού έχεις μόνο το 3% αν θες να το δηλώσεις φ'ερε και τις υπογραφές του υπόλοιπου 97% των συνιδιοκτητών.

 

ΥΓ αν θελουν ας βγουν οι κυριοι του ΥΠΕΚΑ και ας πουν ειναι λαθος να δηλωνετε το καθε κομματι χωριστα κ πρεπει να δηλωθει ολόκληρο και τελειωνει το θεμα....αλλα καπου σκαλωνουν και εκεινοι φαινεται ...

Το έχουν πει στην ερωτο-απάντηση Η-8γ.
Link to comment
Share on other sites

μα διαβαζουμε τα ιδια πραματα κ καταλαβαινουμε διαφορετικα.... αυτο μπορει να ειναι καλο μπορει κ κακο ..... στην Η8γ αν τη διαβασεις προσεκτικα λεει ειναι "δυνατη η υποβολη....... " απο αυτο το κομματι καταλαβαινω οτι ειναι θεμα επιλογης το πως θα το δηλωσεις ....δε σε υποχρεωνει να το δηλωσεις ολοκληρο ....

 

αυτο καταλαβαινω εγω...... κ μερικοι ακομη αλλα μπορει να κανω κ λαθος....

 

ΥΓ απλα εγω λεω το πως τα δηλωνω με ευθυνη δικια μου...... ετσι τα δηλωνω ετσι τα προχωραω κ ειμαι σιγουρος δε θα αντιμετωπισω κανενα προβλημα ....αλλα σε αυτο το θεμα κανει ο καθενας τις επιλογες του στο πως θα τα δηλωσει ....

Link to comment
Share on other sites

Η8 γ

...σε περιπτωση που δεν υφισταται συσταση οριζοντιαςή καθετης ιδιοκτησιας, το ακίνητολογιζεται ως ε ν α

ανεξαρτητα του πληθους των συνιδιοκτητων

ως εκ τουτου ειναι δυνατη η υποβολη ενιαιας αίτησης

 

[εννοει ενιαίας για ολα τα κτισματα]

 

είτε του ιδιοκτητη αν ειναι μοναδικος ιδιοκτητης ολων των κτισματων

 

είτε ενος συνιδιοκτητη

" μετα απο εξουσιοδοτηση των υπόλοιπων"

 

το "ειναι δυνατη"

δεν εχει την ερμηνεια οτι μπορει να γινει και αλλοιως

αφου ηδη οι λεξεις "το ακινητο λογιζεται ως ενα"

εχει προκαθορισει την νομοτυπη συμπεριφορα

 

....εν πασει περιπτωσει

αυτην την ερμηνεια θεωρω εγω σωστη

καποιος αλλος οχι- το μελλον θα δειξει....

 

1919

δεν ηταν η λεξη "ιδιοκτητης" που επρεπε μονο να υπογραμμισεις στην απαντηση σου

 

αλλά και το "καθε αυθαιρετης κατασκευής" και οτι την Πολεοδομια δεν την ενδιαφερει το ιδιοκτησιακο ουτε αν εισαι ιδιοκτητης 100% ή σε ποσοστο εξ αδιαιρετου

 

η Πολ σε γραφει και σου καταμετρα το δικο σου αυθαιρετο, αυτο που εσυ φτιαχνεις χωρις ΟΑ

καλο μεσημερι σε ολους

Link to comment
Share on other sites

μα διαβαζουμε τα ιδια πραματα κ καταλαβαινουμε διαφορετικα.... αυτο μπορει να ειναι καλο μπορει κ κακο ..... στην Η8γ αν τη διαβασεις προσεκτικα λεει ειναι "δυνατη η υποβολη....... " απο αυτο το κομματι καταλαβαινω οτι ειναι θεμα επιλογης το πως θα το δηλωσεις ....δε σε υποχρεωνει να το δηλωσεις ολοκληρο ....

Στην αρχή αρχή της απάντησης της Η8γ ξεκαθαρίζει ότι αυτοτελείς ιδιοκτησίες εννοεί αυτές που έχουν οριστεί συμβολαιογραφικά. Συνεπώς ένα εξ' αδιαιρέτου γήπεδο θεωρείται μία ενιαία και αδιαίρετη ιδιοκτησία. Αυτό το λέει σαφέστατα, δεν επιδέχεται άλλης ερμηνείας όπως και να το διαβάσει κανείς. Αν γίνει κατανοητό αυτό τότε εύκολα ξεκαθαρίζονται και τα υπόλοιπα που λέει, δηλαδή ότι μπορεί να γίνει μια δήλωση με την εξουσιοδότηση όλων ή να γίνουν ξεχωριστές δηλώσεις (ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ εννοείται, αφού λίγο πριν το έχει τονίσει ότι θεωρείται ΜΙΑ ιδιοκτησία). Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.