Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διδακτoρικό στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


symeon.mattes

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος.

 

Εδώ και 8 μήνες βρίσκομαι στην Αγγλία για διδακτωρικές σπουδές. Στην Ελλάδα δουλεύα ως ελεύθερος επαγγελματίας και πλήρωνα κανονικά ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ.

 

Όποιος γνωρίζει από Αγγλία, κάθε κάτοικος της δικαιούται ιατρική περίθαλψη δωρεάν (δουλεύεις, δε δουλεύεις) και μερική φαρμακευτική κάλυψη (στην ουσία πληρώνεις για κάθε συνταγή ένα συγκεκριμένο μικρό ποσό, δηλ. 9 λίρες είτε το φάρμακο κάνει 100 λίρες είτε 1 pen).

 

Αν και πληρώνομαι στο διδακτωρικό, επειδή θεωρούμαι φοιτητής, δεν έχω συντάξιμα και ούτε πληρώνω φόρους στο κράτος.

 

Έχω ρωτήσει στο ΤΣΜΕΔΕ αν μπορώ να διακόψω την ιατρική κάληψη και να πληρώνω μόνο τα συντάξιμα (όχι ότι θα πάρω ποτέ σύνταξη) και μου έχουν αναφέρει ότι αυτό δε γίνεται διότι θα πρέπει να έχω ιατρική κάλυψη στο εξωτερικό, η οποία όμως είναι δωρεά όπως ανέφερα. Για να τους το αποδείξω ότι έχω ιατρική κάλυψη χρειάζονται απόδειξη ότι πληρώνω εισφορές, την οποία φυσικά δεν έχω διότι είμαι φοιτητής.

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι γι'αυτό και αν μπορεί κανείς να απαλαγεί από την ιατρική περίθαλψη του ΤΣΜΕΔΕ?

 

Επειδή δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη, μου το μπερδέψανε ακόμα περισσότερο με το να μου πούνε ότι μπορούν να μου παρέχουν στην Αγγλία ακριβώς τα ίδια πράγματα που μου παρέχουν στην Ελλάδα. Βέβαια δεν έχω καταλάβει τι, μιας και η Ιατρική περίθαλψη είναι δωρεάν, αλλά υποψιάζομαι το φαρμακευτικό κομμάτι, και ενδεχομένως μερική κάλυψη σε ιδιωτικούς γιατρούς/νοσοκομεία. Γι'αυτό το λόγο μου δώσανε δύο έγγραφα Ε106, τα οποία με τα πολλά βρήκα ότι έπρεπε να τα δώσω στο "Department for Work and Pensions". Αν και τη διαδικασία αυτή την ξεκίνησα 1-2 εβδομμάδες πριν, ακόμα περιμένω να δω τι θα γίνει. Βέβαια ακόμα δεν έχω καταλάβει αν έχω κάποιο όφελος από αυτά ή απλά ταλαιπωρούμε χωρίς λόγο.

 

Γνωρίζει κανείς κάτι και από αυτό;

 

Λυπάμαι αν φαίνονται μπερδεμένα τα παραπάνω, αλλά πραγματικά ψάχνω να βγάλω κάποια άκρη μιας και το κόστος του ΤΣΜΕΔΕ είναι αρκετά μεγάλο για να μπορέσω να το στηρίξω όλο το διάστημα που θα είμαι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Για όνομα του Θεού και της Παναγίας (είμαι και άθεος !!!)

 

Διόρθωσε τον τίτλο !!!

Διδακτορικό !!!

 

Και δεν δέχομαι ότι είναι ο δαίμων του τυπογραφίου γιατί το επαναλαμβάνεις !!!

 

Για να τους το αποδείξω ότι έχω ιατρική κάλυψη χρειάζονται απόδειξη ότι πληρώνω εισφορές, την οποία φυσικά δεν έχω διότι είμαι φοιτητής.

 

Πάρε μια βεβαίωση από τον φορέα ή την δημόσια υπηρεσία που βεβαιώνει ότι είσαι ασφαλισμένος !!!

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Pappos,

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη πληροφορία. Αυτό που μου αναφέρεις είναι επιβεβαιωμένο; Ότι δηλ. αυτή η βεβαίωση αρκεί; Θα ρωτήσω βέβαια και στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά για να είμαι και καλύτερα πληροφορημένος θα προτιμούσα να το γνώριζα από εδώ, π.χ. αν υπάρχει συγκεκριμένο έγγραφο κλπ.

 

Σχετικά με το διδακτορικό, επειδή μου έκανε εντύπωση αυτό που μου έγραψες μιας και ο Διδάκτωρ από το οποίο προέρχεται γράφεται με ω, σε όλα τα λεξικά που έψαξα το έχει με "ο" και όχι με "ω". Αρχικά το έψαξα online, π.χ. γράφοντας στο google search διδακτωρικό, διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει ούτε ένα link με "ω". Αλλά επειδή δεν είναι και τόσο αξιόπιστο κοίταξα στο Μείζον Ελληνικό Λεξικό το οποίο επίσης το έχει με "ο". Δυστυχώς δεν έχω μαζί μου τον Πάπυρο για να το ελέγξω και εκεί. Το Πάσχα που θα είμαι Ελλάδα θα το κοιτάξω :). Όπως και να έχει αν έχεις δίκιο χαίρομαι για τη διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Η μήπως το έγραψα με ω; Πω...τότε δικό μου σφάλμα...Θα ήμουν κουρασμένος :)

 

Και δυστυχώς δε μπορώ και να το διορθώσω

Edited by symeon.mattes
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου αναφέρεις είναι επιβεβαιωμένο;

 

Μα αν έχεις επίσημο έγγραφο (πόσο μάλλον δημόσιο έγγραφο κράτους) και βεβαιώνει ότι είσαι ασφαλισμένος, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Για να τους το αποδείξω ότι έχω ιατρική κάλυψη χρειάζονται απόδειξη ότι πληρώνω εισφορές, την οποία φυσικά δεν έχω διότι είμαι φοιτητής.

 

Μια βεβαίωση ότι είσαι ασφαλισμένος και τίποτα άλλο.

 

 

Διδάκτωρ από το οποίο προέρχεται γράφεται με ω

 

Άλλο το Διδάκτωρ και άλλο το διδακτορικό. Άλλο ο κοσμοκράτωρ και άλλο το το κοσμοκρατικό.

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Μα αν έχεις επίσημο έγγραφο (πόσο μάλλον δημόσιο έγγραφο κράτους) και βεβαιώνει ότι είσαι ασφαλισμένος, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μια βεβαίωση ότι είσαι ασφαλισμένος και τίποτα άλλο.

Ο λόγος που το ρωτάω είναι επειδή είχα ρωτήσει παλιότερα στο ΤΣΜΕΔΕ και η απάντησή τους ήταν κάθετη, ότι χρειάζεται να πληρώνω εισοφρές, παρόλο που τους είχα αναφέρει ότι έχω ιατρική περίθαλψη έτσι κι αλλιώς. Όπως και να έχει, θα πρέπει να το σιγουρέψω, μιας και εδώ για να πάρω ένα τέτοιο έγγραφο θα πρέπει από τη μία να πληρώσω και και από την άλλη να τους πω τι ακριβώς χρειάζομαι.

 

Άλλο το Διδάκτωρ και άλλο το διδακτορικό. Άλλο ο κοσμοκράτωρ και άλλο το το κοσμοκρατικό.

 

:) . Συμφωνώ αλλά προέρχονται από την ίδια ρίζα. Όπως και να έχει ευχαριστώ που τουλάχιστον διορθώθηκε ο τίτλος. Ελπίζω να διορθωθεί και το 1ο κείμενο :)

Edited by symeon.mattes
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να απαλλαγείς απο τις εισφορές του κλάδου υγείας μόνο.

Ζήτα βεβαίωση απο το πανεπιστήμιο σου οτι καλύπτεσαι σε ιατροφαρμακευτικές δαπάνες.

Το έκανα για 1 χρόνο όσο ήμουν μεταπτυχιακός φοιτητής στο Η.Β.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι κάτι παραπάνω για την διαδικασία, αλλά γίνεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να σε ρωτήσω πότε και πως το έκανες; Σε εμένα συνεχώς μου λένε ότι δε μπορω.

 

Μπορείς να μου πεις κάτι παραπάνω;

 

Ευχαριστώ

Μπορείς να απαλλαγείς απο τις εισφορές του κλάδου υγείας μόνο.

Ζήτα βεβαίωση απο το πανεπιστήμιο σου οτι καλύπτεσαι σε ιατροφαρμακευτικές δαπάνες.

Το έκανα για 1 χρόνο όσο ήμουν μεταπτυχιακός φοιτητής στο Η.Β.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι κάτι παραπάνω για την διαδικασία, αλλά γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα. Δυστυχως και εγω την ιδια απαντηση πηρα οταν πηγα στο ΤΣΜΕΔΕ. Οτι δηλαδη πρεπει να πληρωνω εισφορες στην Αγγλια για να παρω εξαιρεση

απο τον κλαδο υγειας. Παρολο αυτα,καποιοι φοιτητες λενε οτι το εκαναν. Σε καποιο μικρο παραθυρακι κρυβεται η αληθεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.