Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κανονισμός Πυροπροστασίας κτηρίων Π.Δ. 71/88


petra mantw

Recommended Posts

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση

 

βρήκα κάπου πως για προσθήκη σε υφιστάμενα (προ 88) δεν απαιτείται

εκτός αν είναι ξενοδοχεία με ορισμένες προυποθέσεις

 

τελικά πιστεύω πως στην περίπτωσή μου είναι υποχρεωτική

οπότε την κάνω και θα σας ενημερώσω κατά τον έλεγχο ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με την έναρξη ισχύος του του Π.Δ. 71/88, απαιτείται και σύνταξη μελέτης παθητικής πυροπροστασίας για όλα τα νέα κτίρια, καθώς και για νέες προσθήκες σε "υφιστάμενα", εφόσον δεν υπάρχει λειτουργική σχέση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να κάνω μία γρήγορη ερώτηση..

 

Σύμφωνα με τον 71/88, έστω ότι έχω ένα ισόγειο βιομηχανικό κτίριο 1500τ.μ. το οποίο αποτελείται από 3 ξεχωριστούς χώρους 500τ.μ. οι οποίοι δεν έχουν επικοινωνία μεταξύ τους μέσω εσωτερικής πόρτας, τους χωρίζει τοίχος και θα νοικιαστούν σε διαφορετικούς ανθρώπους (οι πόρτες τους βλέπουν προς υπαίθριο χώρο). Θεωρητικά θα έπρεπε να αποτελούν 3 ξεχωριστά πυροδιαμερίσματα, αλλά αν το έβλεπα κτιριακά και όχι χωροταξικά, εφόσον με καλύπτει ο νόμος ως προς το μέγιστο εμβαδόν (2500τμ) δεν θα μπορούσα να δω το κτίριο απλά σαν 1 πυροδιαμέρισμα των 1500τ.μ. (οπότε να μην χρειαστεί να κάνουν τους εσωτερικούς τοίχους πυράντοχους);

 

Edit: Άρθρο 11, παρ3.1, πιν Ζ.3 Στους Ελάχιστους επιτρεπόμενους δείκτες πυραντίστασης για κατηγορία Z1 βιομηχανίες και μονόροφο, λέει χωρίς απαίτηση. Αυτό σημαίνει ότι επιτρέπεται να μην κάνω πυράντοχο τον τοίχο ή πρέπει να τον κάνω πυράντοχο αλλά με ότι δείκτη θέλω 30,60.....;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

ο όρος "κτίριο" κατά το Π.Δ. 71/88 σιωπηρά εννοείται και π.χ. οριζόντια ιδιοκτησία, κατάστημα, σωστά ; Διευκρινίζεται κάπου αυτό σαφώς ; Σε κάποια διευκρινιστική ;

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μετά από 12+16 = 28 χρόνια ... συνεστήθη επιτροπή !

Ευχές στο έργο της ... και να το δούμε !

Κάποια στιγμή ...

6ΒΩΞ4653Π8-ΑΒΗ.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μετά από 12+16 = 28 χρόνια ... συνεστήθη επιτροπή !

Ευχές στο έργο της ... και να το δούμε !

Κάποια στιγμή ...

 

Θα εργαστούν πάνω στο τελευταίο σχέδιο αναθεώρησης του κανονισμού που έφτιαξε το ΤΕΕ το 2011 μήπως; 

 

 

Καμία αναφορά στη δουλειά που έγινε πριν πέντε έτη, και καμία αναφορά σε χρονοδιάγραμμα ολοκλήρωσης!!

 

Αυτό είναι project management!

Έτσι πάνε μπροστά οι χώρες, όχι σαν τους άσχετους τους ξένους!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα,

έχω καταθέσει μελέτη σε κτίριο που συνυπάρχουν Γραφεία (άρθρο 8 ), Κατάστημα (άρθρο 9), Αποθήκες (άρθρο 11). Αφού μου ζήτησαν να κάνω αναφορά κατ' άρθρο και την έκανα, μου ζητούν να έχω και χωριστά προληπτικά μέτρα ανά άρθρο. 

Εννοούν τα μέτρα από 15/2014 με βάση τα πρότυπα ΕΝ; Γιατί η 71/1988 δεν έχει προληπτικά (σε μορφή λίστας), σωστά;

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, L-Nikos said:

έχω καταθέσει μελέτη σε κτίριο που συνυπάρχουν Γραφεία (άρθρο 8 ), Κατάστημα (άρθρο 9), Αποθήκες (άρθρο 11). Αφού μου ζήτησαν να κάνω αναφορά κατ' άρθρο και την έκανα, μου ζητούν να έχω και χωριστά προληπτικά μέτρα ανά άρθρο. 

Εννοούν τα μέτρα από 15/2014 με βάση τα πρότυπα ΕΝ; Γιατί η 71/1988 δεν έχει προληπτικά (σε μορφή λίστας), σωστά; Το άρθρο 11 (βιομηχανίες - αποθήκες) έχουν προληπτικά μέτρα αρχικά αυτά της ΚΥΑ 5905/1995 που αντικαταστάθηκε απο την ΚΥΑ 1589/2006 που με τη σειρά της αντικαταστάθηκε απο τη ΚΥΑ 136860/2018.

Συνεπώς γράφεις μόνο αυτά της ΚΥΑ 136860/2018 για την αποθήκη.

Τα γραφεία και τα καταστήματα δεν έχουν προληπτικά μέτρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.