Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ'οίκον"


Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που εξοφλήθηκε από το συγκεκριμένο πρόγραμμα?

Προσωπικά περιμένω από τις αρχές Δεκεμβρίου με τελειωμένο το έργο και τον φάκελο, αλλά ακόμη δεν εκταμιεύουν το ποσό. Μόνο την προκαταβολή έδωσαν σχετικά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον να απαντήσει κάποιος αν ξέρει, γιατί το συγκεκριμένο πρόγραμμα πολυδιαφημίστηκε αλλά ακούγονται φήμες, ότι παρά την ένταξη πολλών ελάχιστοι έχουν πάρει τα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Απ΄την Εθνικη οι περισσοτεροι πελατες μου εχουν παρει χρηματα μέσα Φεβρουαριου με την καταθεση των τελικων φακελων να εχει γινει απο Νοεμβριο μεχρι αρχες Ιανουαριου 2012.

Ειναι περισσοτερο οργανωμενοι στην Εθνικη. Οι αλλες τραπεζες αφηστε τα...........

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδερφοι τελικά μπορεί να επιδοτηθεί μόνο ένα διαμέρισμα και όχι ολόκληρη πολυκατοικία ναι? η όχι? συγνώμη αν ρωτάω κάτι που είναι προφανές διότι στον οδηγό μιλάει για όλη τη πολυκατοικία μήπως όμως αυτό αλλάζει με το εξοικονομώ ΙΙ?

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ξέρει κάτι σχετικά

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω μια απορια για το συγκεκριμενο προγραμμα και ηθελα οποιος γνωριζει να με βοηθεισει.

Στις δαπανες των εργασιων το προγραμμα δικαιολογει και αμοιβη συμβουλου εργου, μηπως μπορειτε να μου πειτε ποιες ειναι ακριβως οι αρμοδιοτητες αυτου του συμβουλου;

Μπορει να ειναι και ο ιδιος ο μηχανικος που κανει τις επιθεωρισεις ο συμβουλος εργου;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι τελικά μπορεί να επιδοτηθεί μόνο ένα διαμέρισμα και όχι ολόκληρη πολυκατοικία ναι? η όχι? συγνώμη αν ρωτάω κάτι που είναι προφανές διότι στον οδηγό μιλάει για όλη τη πολυκατοικία μήπως όμως αυτό αλλάζει με το εξοικονομώ ΙΙ?

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ξέρει κάτι σχετικά

 

Το εξοικονωμο 2 ειναι διαφορετικο προγραμμα απο το εξοικονομω κστ'οικον και απο οσο γνωιριζω αφορα ενεργειακη αναβαθμιση σε δημοσια κτιρια με εξοδα του εκαστοτε δημου.

 

Για το εξοικονομω κατ'οικον τωρα, μπορει να ενταχτει στο προγραμμα μονο ενα διαμερισμα αφου βεβαια οι αλλαγες που θα γινουν θα περιοριζονται στο εσωτερικο του κελυφους του, Δηλαδη δεν μπορεις να εφαρμοσεις εξωτερικη θερμομονωση σε ενα μονο διαμερισμα μιας πολυκατοικιας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι, αρκει να μην ειναι επικουρικο συστημα θερμανσης και να επιτυγχανεται η απαιτουμενη ενεργειακη αναβαθμιση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μπορει καποιος να αναφερει τα βηματα του εξοικομω αναλυτικα. Θα ηταν πολυ χρησιμο

οι τραπεζες που έχω παει πιο πολυ μπερδευουν παρα βοηθουν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν έχω ασχοληθεί ποτε με το εξοικονομώ και τώρα έχω την παρακάτω περίπτωση:

είχα κάνει πεα για πώληση σε αυθαίρετο μονοκατοικία εντός σχεδίου που τακτοποιήθηκε όλη με τον 4014 και πουλήθηκε.

Τώρα ο νέος αγοραστής θ΄έλει να κάνει ενεργειακή αναβάθμιση και να επωφεληθει αν μπορεί.

1. Το πεα ξαναβγαίνει ή υποχρεωτικά χρησιμοποιείται το πρώτο? και αν υπάρχουν διαφορές?

2. εγ'ω πώς πληρώνομαι?

3. αυτ'ο που λένε για σύμβουλο είναι επιπλέον λεφτα και πόσα? πώς τα παίρνω?

το σπίτι ήταν πρίν το 1980 , χάλια και έβγαινε Ζ. Παίρνει αλλαγή στα κουφώματα, μόνωση ταράτσα, ηλιακό ενώ δεν ξέρω αν είναι επιλέξιμη εγκατάσταση λέβητα εξ'αρχής καθότι είχε έναν αρχαίο κατεστραμένο και βάλαμε ότι δεν δουλεύει και η θερμανση γινόταν από κλιματιστικά και κτίριο αναφοράς.

4. μπορεί να μπεί στο πρόγραμμα αφου το αγόρασε τώρα?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.