Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ'οίκον"


Recommended Posts

Πριν λίγες ημέρες κατέθεσα φάκελο που είχε πάρει προέγκριση με τα φορολογικά του προηγούμενου έτους αλλά στη κατάθεση μου ζήτησαν και τα φετινά μιας είμαστε σε περίοδο εκκαθαρίσεων.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα,

Η ερωτηση μου ειναι η εξης, αν ενας ιδιοκτητης εχει υπαχθει στο νομο κατσελη, δικαιουται να υπαχθει στο εξ οικονομω?
Εννοω, θα τον δανειοδοτησει η τραπεζα?
Να σας επισημανω πως ο συγκεκριμενος εχει σκοπο να αποπληρωσει το μεριδιο του εφαπαξ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ετοιμάζω ένα φάκελο για το εξοικονομώ σε μια πρώην αυθαίρετη ισόγεια μονοκατοικία που έχει τακτοποιηθεί με τον 4178.

Το εμβαδόν της μονοκατοικίας είναι 80 τμ.

 

Ωστόσο υπάρχει και ο κλασσικός ΗΧ - βεράντα με υποστύλωμα στη γωνία της εμβαδού 10 τμ και ο συνάδερφος που έχει κάνει τη τακτοποίηση δηλώνει στον 4178 : 80 τμ ΚΧ + 10 τμ χώροι με μειωτικό = 90 τ.μ.

Προφανώς όμως ο θερμαινόμενος χώρος είναι 80 τμ ενώ τα 10 τμ είναι ανοικτός χώρος (ούτε καν ΜΘΧ).

 

Στο ΠΕΑ (και κατά επέκταση και στα παραρτήματα), ποιό εμβαδόν θα χρησιμοποιούσατε?

Τα 80 τμ του θερμαινόμενου χώρου με κίνδυνο η τράπεζα να σκαλώσει στη διαφορά ΠΕΑ - Ε9 - νομιμοποίησης ή τα 90 τμ ώστε όλοι να είναι ευχαριστημένοι (και αν ναι, τα επιπλέον 10 τμ θα τα δίνατε ως ΜΘΧ? )

 

Ελπίζω να έγινε αντιληπτή η περίπτωσή μου,

ευχαριστώ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους στο θέμα, τα εξής:

 

  1. Για τις οικοδομικές εργασίες του προγράμματος (πχ αντικατάσταση κουφωμάτων, ηλιακός) απαιτείται η "έγγραφη ενημέρωση προ 48 ωρών" στην Πολεοδομία.
  2. Όταν πρόκειται να τοποθετηθεί ηλιακός σε δώμα Πολυκατοικίας, η Τράπεζα ζητά συναίνεση συνιδιοκτητών; 

 

Είναι τα (1)+(2) προαπαιτούμενο του Προγράμματος; 

Δηλαδή αν δεν τα έχεις δεν πληρώνεσαι;

Link to comment
Share on other sites

1. ναι. Υπαρχει συγκεκριμενη κατηγορια. (δεν ειμαι σε η/υ για να το βρω) Προυποθεση ειναι να μη στηθει σκαλωσια.

2. δεν μου εχει ζητηθει.

 

Το 1 σιγουρα δεν απαιτειται για πληρωμη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.