Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Όροι δόμησης εκτός σχεδίου προ 73


zak

Recommended Posts

Συνάδλφοι καλημέρα!

 

Έχω ένα οικόπεδο εκτός σχεδίου 8 στρέμματα. Το '67 βγήκε άδεια για ισόγειο κατάστημα επιφάνειας περίπου 295μ2. Το '72 βγήκε άδεια προσθήκης ορόφου με χρήση κατοικία 280μ2. Η ερώτηση μου είναι ποιοι ήταν οι όροι δόμησης όταν έγινε η προσθήκη κατοικίας ωστε να επιτρέπονται αυτά τα τετραγωνικά. Αν δεν κάνω λάθος στην μικτή χρήση δεν πάμε με τα δυσμενέστερα? Ίσχυε κάτι το 72 που να επέτρεπε να βγει τέτοιου είδους άδεια? Στους όρους δόμησης της προσθήκης το μόνο που αναφέρεται είναι: ελ πρόσωπο, ελ.βάθος, ελ. εμβαδόν οικοπέδου και γράφει επιτρεπόμενη κάλυψη 20% και σύστημα πανταχόθεν ελεύθερο, αρ ορόφων 3 και μέγ. ύψος 11μ. Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που τα έλεγε όλα αυτά? ή έχει γίνει λάθος στην άδεια? Ας βοηθήσει κανείς αν ξέρει κάτι!

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματιά στον ΓΟΚ 55 & 73

και εντόπισε αν περιγραφουν την εκτός σχεδίου δόμηση

μπορεί να χρησιμοποιούν άλλη ορολογία

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Συνάδλφοι καλημέρα!

 

Έχω ένα οικόπεδο εκτός σχεδίου 8 στρέμματα. Το '67 βγήκε άδεια για ισόγειο κατάστημα επιφάνειας περίπου 295μ2. Το '72 βγήκε άδεια προσθήκης ορόφου με χρήση κατοικία 280μ2. Η ερώτηση μου είναι ποιοι ήταν οι όροι δόμησης όταν έγινε η προσθήκη κατοικίας ωστε να επιτρέπονται αυτά τα τετραγωνικά. Αν δεν κάνω λάθος στην μικτή χρήση δεν πάμε με τα δυσμενέστερα? Ίσχυε κάτι το 72 που να επέτρεπε να βγει τέτοιου είδους άδεια? Στους όρους δόμησης της προσθήκης το μόνο που αναφέρεται είναι: ελ πρόσωπο, ελ.βάθος, ελ. εμβαδόν οικοπέδου και γράφει επιτρεπόμενη κάλυψη 20% και σύστημα πανταχόθεν ελεύθερο, αρ ορόφων 3 και μέγ. ύψος 11μ. Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ που τα έλεγε όλα αυτά? ή έχει γίνει λάθος στην άδεια? Ας βοηθήσει κανείς αν ξέρει κάτι!

 

ευχαριστώ

 

zak πολλά χρόνια μετά έχω σχεδόν ίδια περίπτωση με ημερομηνίες ΄69 & '75 αντίστοιχα. 

 

έβγαλες άκρη τελικά τότε; 

 

εγώ έχω βρει την παρακάτω σχετική νομοθεσία (για εκτός σχεδίου δόμηση):

 

βδ/28 (φεκ 231/α)

 

πδ/78 (φεκ 538/δ)

 

αλλά δεν αναφέρεται πουθενά το 20%

 

το έχει συναντήσει κανείς άλλος;

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Στο ΠΔ 13-10-28 που ίσχυσε μέχρι και το 78 στο άρθρο 6 που μιλάει για δόμηση σε γήπεδα που εχουν πρόσωπο σε εθνικές-επαρχιακές-δημοτικές-κοινοτικές οδούς δίνει κάλυψη 20% 

 

ΑΡΘΡΟΝ-6

"1. Επιτρέπεται η ανέγερσις ανά μιάς των εκατέρωθεν σειράς οικοδομών επί γηπέδων εχόντων πρόσωπον επί τμημάτων Εθνικών Επαρχιακών και των Δημοτικών ή Κοινοτικών οδών, περί ων η παρ.2 του παρόντος, καθώς και επί των σιδηροδρομικών τοιούτων, κειμένων δε εκτός του εγκεκριμένου σχεδίου των πόλεων, κωμών και συνοικισμών του Κράτους, είτε εντός της ζώνης είτε εκτός αυτής, εφ' όσον κέκτηνται ταύτα ελαχίστην επιφάνειαν 2000 τετραγωνικών μέτρων, ελάχιστα δε όρια εις πρόσωπον 25 μέτρα και εις βάθος 40 μέτρα.

 

[.............]

"Επιτρέπεται όπως επί του αυτού γηπέδου ανεγείρονται πλείονες της μιας, άλλ' επί της αυτής σειράς, κυρίαι οικοδομαί απέχουσαι από μεν των πλαγίων ορίων του γηπέδου πέντε (5,00) μέτρα, απ' αλλήλων δε απόστασιν διπλασίαν της υπό του Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού του Κράτους, καθοριζομένης ελαχίστης αποστάσεως των οικοδομών του πανταχόθεν ελευθέρου οικοδομικού συστήματος από των ορίων του οικοπέδου (Αρθ-19, παρ.3 και παρ.4 του ΓΟΚ)"

2. Δημοτικαί ή Κοινωτικαί οδοί, διά την εφαρμογήν του παρόντος θεωρούνται αι ενούσαι οικισμούς του αυτού Δήμου ή Κοινότητος προς αλλήλους ή προς οικισμούς ομόρων Δήμων ή Κοινοτήτων ή προς Εθνικάς ή Επαρχιακάς οδούς. Εις περιπτώσεις κατά τας οποίας μεταξύ των αναφερομένων οικισμών υπάρχουσι πλείονες Δημοτικαί ή Κοινοτικαί οδοί συνδέουσαι αυτούς έχουσιν εφαρμογήν αι ανωτέρω διατάξεις μόνον επί της κυριωτέρας εξ αυτών οδού, καθοριζομένης υπό του οικείου Νομάρχο

3. Η μεγίστη επιφάνεια εκάστου των ως άνω γηπέδων η δυναμένη να καλυφθή υπό της κυρίας οικοδομής ορίζεται εις 20% της όλης επιφανείας του γηπέδου.

4. Ως οικοδομικόν σύστημα ορίζεται το των πανταχόθεων ελευθέρων οικοδομών με πλαγίας και οπισθίας αποστάσεις από των ορίων των γηπέδων 5 μέτρα.

Edited by melissa
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ melissa

 

Πάντως οι παράγραφοι 2.,3. & 4. πρέπει να προστέθηκαν με μεταγενέστερο νομοθέτημα, καθώς στο πρωτότυπο φεκ του ΄28, στο άρθρο 6, υπάρχει μόνο μια μικρή παράγραφος 5 σειρών, όπου αναφέρεται πως σε εκτός σχεδίου γήπεδα, με πρόσωπο σε Εθνικές, επαρχιακές κλπ οδούς, επιτρέπεται γενικά η κατασκευή εξοχικών κατοικιών,  σύμφωνα με τις τότε διατάξεις περί κατασκευής και συντηρήσεως οδών.

 

Τίποτε άλλο..

 

Επίσης στην άδεια που έχω, του έτους 1975, αναφέρεται μαξ δόμηση 300τ.μ.

 

καμιά ιδέα γι αυτό;

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Tο 20% καλυψη, και γενικά οι όροι δόμησης σε γήπεδα σε εθνικές-επαρχιακές-δημοτικές-κοινοτικές οδούς, μπηκε με το ΦΕΚ 142/Δ/1962 

Τα 300 τ.μ. max νομίζω αναφέρονταν στο ίδιο ΠΔ του 28 στο άρθρο 4 (ενημερωμένο με το ΦΕΚ133/Δ/1960), αλλά, αυτό τοάρθρο μιλάει για την εκτός ζώνης δόμηση. Δεν ξέρω αν συνδέεται με το άρθρο 6 για τα κατά μήκος εθνικών οδών γήπεδα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.