Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ισχύς και αναθεώρηση Ο.Α με τον Ν.4030


Recommended Posts

γιατί ρητορικές;

σε λίγους μήνες θα έχουμε μπροστά μας τον ΝΟΚ

Τον ΚΕΝΑΚ και Π.Δ οικ <2000 τα έχουμε ήδη

 

(Υ.Γ άρα στην περίπτωσή σου πρέπει ΠΡΩΤΑ να βγάλεις και ο.α αποπεράτωσης (εγκ 1 του 20120 μετά να συντάξεις μελέτη ΚΕΝΑΚ ή αν είσαι σε οικ <2000 και έκανες μόνο το υπόγειο π.χ να ανασυντάξεις τη μελέτη σύμφωνα με το νέο Π.Δ <2000 κατ και μετά να προχωρήσεις σε τελείωμα- βράσε όριζα...και χ..σε μέσα)

 

Υπάρχει μέχρι στιγμής μια λύση (χάρη της ανάρτησης του armenopoulos - σε άλλο θέμα αναφέρομαι)

Αυτή είναι το άρθρο 26 του ΓΟΚ 85 το οποίο πρέπει να μελετήσεις καλά

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

έχω μια οικ. άδεια σε ισχύ και θέλω να κάνω αναθεώρηση (προσθήκη μεταλλικού παταριού), θα πρέπει να κάνω αίτηση για έγκριση δόμησης και μετά άδεια δόμησης, η οποία θα αναθεωρεί την υφιστάμενη?

 

ή θα κάνω αναθεώρηση σύμφωνα με την παλαιά διαδικασία?

 

ο 4030 μιλάει για αναθεωρήσεις αδειών δόμησης και όχι οικ. αδειων.

 

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση διώροφης οικοδομής εκτός σχεδίου με άδεια του 2005.Η άδεια έχει λήξει από το 2009 και δεν έχει ρευματοδοτηθεί.Μπορώ τώρα να κάνω αναθεώρηση για να ολοκληρώσω το ημιτελές υπόγειο?

Επ αόριστον μπορώ να κάνω αν έχει ολοκληρωθεί ο Φ.Ο εντός της πρώτης 4ετίας?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αίτηση στη πολεοδομία, αλλά θα υπάρξει αυτοψία.Για επ' αόριστον πάρε χαρτι από ΙΚΑ για το πότε μπήκαν ημερομίσθια για τα μπετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ,

υπάρχει κάποια αλλαγή σχετικά με την επ'αόριστον παράταση μιας οικοδομικής άδειας για την οποία δεν έχει εκτελεστεί καμία απολύτως εργασία?

 

Παρουσιάστηκε ενδιαφερόμενος ο οποίος έκανε αναθεώρηση της άδειας το 2010 και η οποία λήγει το 2014...συνάδερφος του είπε ότι πλέον μπορεί να λάβει επ'αόριστον παράταση. Σημειώνω δεν έχει εκτελεστεί καμία εργασία.

Έχω χάσει κάτι? Δεν απαιτούνται ολοκληρωμένος Φ.Ο., όψεις και στέγη για την επ'αόριστον διάρκεια?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρητε ρε παιδια αλλα εχω ξαναγραψει για το θεμα. εγω εχω αδεια που ληγει στις 8/12 και αρχισαν και λεγαν τα παιδια και ολοι μαζι οτι αυτοματα πηρα τη παραταση για ακομα 3 χρονια. οντως μετα το επιβεβαιωσα και με τον μηχανικο μου οτι θελει μονο ενα φωτοαντιγραφο την αδεια και μια δηλωση του μηχανικου και παιρνω την παραταση. τωρα αυτα που λετε για 4 χρονια , για αοριστο χρονο για αυτοψιες τι ειναι? αλλαξε ο νομος?

 

υ.γ. δεν εχω θεμα ουτε με αυτοψιες , με παρανομιες ουτε με τον χρονο απλα νομιζα οτι ηταν απλη διαδικασια και λογικα ''φθηνη'' αλλα τωρα μου φαινονται περιπλεκονται τα πραγματα.

 

καποιος να ριξει φως στην υποθεση?

Link to comment
Share on other sites

yian

εάν έχεις την θεώρηση μέχρι το 2014, τότε καλά τα λές

Πρέπει μέχρι το 2014 να κάνεις τον φ.ο και τις όψεις (για να πάρεις την επ' αόριστο παράταση)

 

ducatista

Για σένα ισχύει η αυτόματη παράταση που σημαίνει ότι μέχρι το 8/2015 πρέπει να ολοκληρώσεις φ.ο και όψεις

(δεν χρειάζεσαι χαρτί από μηχανικό-αυτό το χρειάζεσαι μόνο αν θέλεις συγχρόνως να πάρεις και εργοταξιακή παροχή ΔΕΗ)

Link to comment
Share on other sites

ετοιμα ειναι αυτα ΚΑΝΑ και σταγη μαλιστα. περιβαλοντα χωρο και μεσα τα διαμερισματα εχω καθυστερυσει εγω.

 

με καθε σεβασμο απο που βγαινει το ΚΑΝΑ?

Link to comment
Share on other sites

yian

εάν έχεις την θεώρηση μέχρι το 2014, τότε καλά τα λές

Πρέπει μέχρι το 2014 να κάνεις τον φ.ο και τις όψεις (για να πάρεις την επ' αόριστο παράταση)

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση!

 

Για σένα ισχύει η αυτόματη παράταση που σημαίνει ότι μέχρι το 8/2015 πρέπει να ολοκληρώσεις φ.ο και όψεις

Αναφέρεσαι στο άρθρο 29.5 του 4067, σωστά?

Γνωρίζεις μήπως ποιά είναι η διαδικασία ή τι πρέπει να προσκομίσουμε για να πάρουμε την extra 3ετία κάνοντας χρήση του 4067?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.