Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικόπεδο εντός οικισμού, χωρίς συμβόλαιο, νομιμοποίηση με το Ν.4030


Recommended Posts

...

Αλλά όταν σε ημερίδα του ΤΕΕ κάνεις αυτή την ερώτηση σε εισηγητή (Αθηναίο) και σου απαντάει "Μα δε γίνεται να το κατέχει χωρίς τίτλο.Πως γίνεται αυτό?" τι να περιμένει κανείς.

 

Κι εγώ Αθηναίος είμαι φίλε μου και πίστεψε με έχω δει εκατοντάδες περιπτώσεις τέτοιου είδους.

 

...

Βλέπω τελικά ότι η περίπτωσή μου δεν είναι απλή αλλά ένας γολγοθάς.

....

Θέλω να σου ξανατονισω ότι δεν είναι Γολγοθάς δικός σου αλλά του ιδιοκτήτη. Ακόμα πιο ειδικά είναι περισσότερο εργασία νομικού (αν παίξει το δικαστικό τρικ) και συμβολαιογράφου πάρα μηχανικού σ ότι αφορά τον τίτλο.

Ο ρόλος ο δικός σου σε ότι αφορά τον τίτλο θα είναι ένα τοπογραφικό.

 

Η ένορκη βεβαίωση ή οτιδήποτε άλλο αφορά τον συμβολαιογράφο να κρίνει αν μπορεί να συντάξει συμβόλαιο ιδιοκτησίας.

Εσύ (τελεσίδικα) για Οικοδομική άδεια χρειάζεσαι συμβόλαιο ιδιοκτησίας με νόμιμη μεταγραφή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας. Εάν καταφέρω και βγάλω κάποια άκρη θα το ανεβάσω στο post προς ενημέρωση όλων.

Link to comment
Share on other sites

Didonis ,

Δεν ήθελα να σε θίξω.Απλά ανέφερα από που ήταν αυτός. Προφανώς και εσύ θα γνωρίζεις, αλλά αυτοί που γράφουν και διευκρινίζουν πράγματα δεν το έχουν.

 

Spyroudim,

Όχι. Η ένορκη βεβαίωση δεν αποτελεί τίτλο ιδιοκτησίας. Ίσως κάποιος συμβολαιογράφος στο "πλασάρει" έτσι , αλλά μην μπεις σε αυτή τη διαδικασία. Η πολεοδομία δεν το δέχεται και πολύ σωστά βέβαια. Με αυτό το σκεπτικό δε θα χρειαζόντουσαν συμβόλαια παρά μόνο ένορκες βεβαιώσεις και ο καθένας θα έκανε για ιδιοκτησίες που δεν του ανήκουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 years later...

Έχω παρόμοια περίπτωση.

Σε οικισμό, υπάρχει παραχωρητήριο από προπάππο, που δίνει στα δυο παιδιά εξ'αδιαιρετου και κατά ισομοιρία ένα οικόπεδο 725τμ.

Τα δυο παιδιά σήμερα είναι παππούδες!!!!

Ο ένας εκ τον δυο έκανε τίτλο ιδιοκτησίας, έχοντας βάλει μόνο ως ιδιοκτησία του διαιρετό τμήμα 360τ.μ.. και έκτισε σπίτι σε αυτό.(δεν γνωρίζω αν έβγαλε άδεια).

Ο άλλος δεν έκανε ποτέ τίποτα από αποδοχές και έτσι δεν έχει τίτλο. Παρόλα αυτά έκτισε και αυτός σπίτι (μόνο στο μέρος του) με άδεια έχοντας δηλώσει ως οικόπεδο και τα 725τ.μ..!!!!

Τώρα ο εγγονός του (πελάτης μου) θέλει να νομιμοποιήσει κάποιες αυθαίρετες προσθήκες που έχει κάνει στο δικό του μέρος.

Πως να τα τακτοποίηση όταν δεν έχω τίτλο;

Ο συμβολαιογράφος μου λέει ότι έχω 3 στοιχειά.

Το παραχωρητήριο (που αναφέρει όλο το οικόπεδο αλλά και τους δυο ιδιοκτήτες).

Μια ένορκη βεβαίωση ότι τα 360μετρα τα κατέχει ο πάππους (ο πελάτης μου) άδω και χρόνια. και

τρίτον το συμβόλαιο του άλλου που το έχει κάνει διαιρετό.

Μου λέει ο συμβολαιογράφος ότι αν με αυτά τα στοιχειά μπορώ να κάνω τακτοποίηση, τότε θα μπορέσει να κάνει και τίτλο για τον πελάτη μου.

 

Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά τα στοιχειά ως τίτλο για την τακτοποίηση; Και αν ΝΑΙ  πως έλεγχο τα στοιχειά των κτισμάτων (που αφορούν το ένα τμήμα των 360τ.μ.) εφόσον η άδεια βγήκε σε όλο το οικόπεδο των 725τ.μ.;

Link to comment
Share on other sites

ας τα πάρουμε με τη σειρά

1. παραχωρητήριο (νόμιμος τίτλος)

2. κατάτμηση (πότε? για να ελέγξεις τη νομιμότητά της) του άλλου αδελφού

3. αν όλα τα παραπάνω είναι εντάξει, (η ένορκη βεβαίωση δεν είναι ισχυρή για την ΥΔΟΜ) τότε έχεις ανεξάρτητο οικόπεδο 725/2 μ²

 

όσο για την άδεια επί των 725 μ², θέλει ψάξιμο για το πότε εκδόθηκε (πριν ή μετά την κατάτμηση) για να δούμε τα υπόλοιπα 

Link to comment
Share on other sites

οταν  τα εφτιαχναν ολα αυτα, αυτοσχεδιαζοντας....δεν σε ρωτησαν ουτε εσενα ουτε τον συμβ/φο τους..

Τωρα, σε φορτωνονται να βρεις μια λυση....

 

Εσυ θελεις τιτλο ή φερομενο ιδιοκτητη, κατα την δηλωση του

 

Παντως τα στοιχεία που αναφερεις ειναι ελλειπη

Χρειαζεσαι

τον τιτλο του προπαππου [και ποτε πεθανε]

στο παραχωρητηριο γιατι ειναι "δυο"...[εννοεις οτι ο προπαππος ειχε προσωρινο τιτλο και οτι το παραχωρητηριο εκδοθηκε στους δυο σαν κληρονομους?]

 

τι τιτλους και τι αδειες επικαλουνται.

Τελος,

με αδεια απο  τον αλλον για  ενα οικοπεδο εμβαδου 725 τμ.

δυσκολα θα αποφυγεις τα μπλεξιματα μαζι του, αν το προχωρησεις.

Συννενοηθειτε

 

 εδιτ

[μεχρι να το γραψω, υπεβαλε τις ερωτησεις ο ταχυτερος τετρις

με τις καλημερες μου]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

.....Παντως τα στοιχεία που αναφερεις ειναι ελλειπη

Χρειαζεσαι

τον τιτλο του προπαππου [και ποτε πεθανε]

στο παραχωρητηριο γιατι ειναι "δυο"...[εννοεις οτι ο προπαππος ειχε προσωρινο τιτλο και οτι το παραχωρητηριο εκδοθηκε στους δυο σαν κληρονομους?]

 

τι τιτλους και τι αδειες επικαλουνται.

......

Ακριβως το παραχωρητηριο δινεται σε δυο  ο 1)......ειναι ο αλλος  και ο 2)...ειναι ο δικος μου. ( εξ αδιαιρετου και ισομερια όπως γραφει)

Δεν υπαρχει αλλος τιτλος εκτος απο αυτο το παραχωρητηριο.

Με αυτο ο (1) εκανε τιτλο για τα 360μ

 ενω ο δικος μου (2) δεν εκανε τιποτα για τιτλο και εβγαλε αδεια για ολο το οικοπεδο 725μ.το 1983

 

Σιγουρα θα πρεπει να δω οπως ειπατε ποτε εβαλε τιτλο ο (1) για τα 360

ωστε να δω αν την εβγαλε την αδεια χρονικα πριν ή μετα την κατατμηση.

 

post-39-0-57401400-1493293998_thumb.jpg

post-39-0-83458100-1493294012_thumb.jpg

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.