Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λεβητοστάσιο σε μπαλκόνι


Recommended Posts

Δεν πάει εκεί κάτω . Στη λογική αυτή """"κοινόχρηστες""""" (λέμε τώρα) είναι όλες οι όψεις άρα θα είχαμε πρόβλημα σε οποιαδήποτε τακτοποίηση μη εσωτερικής αυθαιρεσίας σε πολυκατοικία. Αλλά και επειδή στο εσωτερικό οι διάδρομοι ειναι κοινοχρηστοι ,η μόνη επιτρεπτή τακτοποίηση θα ήταν η αλλαγή διαρρύθμισης ........

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επαναφέρω το θέμα προκειμένου να βρούμε μία λύση!

Οπότε τακτοποιείται ή όχι;

Αν είναι μόνο ο λέβητας και όχι η δεξαμενή έχουμε πρόβλημα; Πως γίνεται όμως κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Λέβητας & ντεπόζιτο, ασχέτως με τί λέει ο κτιριοδομικός ή δεν ξέρω ποιά άλλη διάταξη... δεν νομίζω να αναφέρεται κάπου στον 4014 ότι είναι αδύνατο να ανασταλλεί η κατεδάφισή τους για 30 χρόνια (τακτοποίηση) όταν είναι σε πρόβολο, και αν η θέση τοποθέτησής τους (ρυμοτομική, απόσταση από οδό κλπ) δεν είναι απαγορευτική, τότε τακτοποιούνται κανονικότατα... (με τ.μ. αν είναι στεγασμένος ο χώρος ή αλλιώς με αναλυτικό...).

Η προσωπική μου άποψη σχετικά με τις αντιρρήσεις κάποιων συναδέλφων παραπάνω είναι ότι: Όταν τακτοποιείς/δηλώνεις μία αυθαιρεσία δεν σημαίνει ότι υπογράφεις αυτόματα και βεβαίωση καλής λειτουργίας ή πιστοποιητικό πυρασφαλείας ή βεβαίωση μή επικινδυνότητας όσον αφορά τη χρήση... Η μοναδική ευθύνη που μπορεί να μας αποδωθεί είναι άν υποβάλλουμε ψευδές ή ελλειπές δήλωση και δελτίο δομ.τρωτότητας (που έχει να κάνει με την αντοχή του φέροντος οργανισμού σε σχεση με την υφιστάμενη αυθαιρεσία, πιθανές βλάβες, ενδεχόμενες ενισχύσεις κλπ), άρα και στην απίθανη περίπτωση να εκραγεί η δεξαμενή, δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να μας καταλογήσει ευθύνη... με αυτήν την λογική δεν τακτοποιείς τίποτα και απέχεις από τους μπελάδες του 4014...

 

έχω και μία απορία offtopic για τον συνάδελφο που έγραψε το παρακάτω :

...η αλλίωση της όψης που είναι κοινόχρηστη....

αν μπορεί να μας σε ποιό συμβολαιογραφικό εγχειρίδιο το έχει διαβάσει αυτό στην ειδικά στην περίπτωση που υπάρχουν οριζόντιες... πολύ ενδιαφέρον σχετικά με τον 4014, αν ισχύει (που δεν το νομίζω...)

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τακτοποιείται κανονικά; Στο μπαλκόνια αν είναι εκτός ΟΓ τι κάνουμε; Δεν το τακτοποιούμε; Και είναι ΥΔΚΧ ή ΒΧ; Το ύψος του είναι 1,80, σκεπασμένο με κεραμίδια και πέρα από μία αλουμινένια πόρτα το υπόλοιπο είναι κλειστό με τούβλα!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι σε πρασιά τακτοποιείται, προσωπικά όλα τα στεγασμένα μέρη θα τα έβαζα ΥΔΒΧ με τους ανάλογους επιβαρυντικούς συντελεστές (υπέρβ. κάλυψης, υπέρβαση πρασιάς κλπ), ανεξάρτητα άν είναι κλειστά γύρωθεν ή ανοικτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.