Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι ειναι καλύτερο: ηλεκτρικός λέβητας, Pellets ή Lpg?


djchris

Recommended Posts

Φέτος είναι η τελευταία χρονιά που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω ως καύσιμο το πετρέλαιο. Το θέμα είναι ότι οι απόψεις διίστανται όσον αφορά την καλύτερη μέθοδο θέρμανσης. Το σπίτι είναι μία μεζονέτα 160m2 συνολικά στον Έβρο.

 

Αρχικά πρέπει να πω ότι σκεφτόμουν για γεωθερμία άλλα το αρχικό κόστος (περίπου 9000€) κρίνεται απαγορευτικό.

Οι εναλλακτικές επιλογές που έχω είναι:

1) Ηλεκτρικός λέβητας

2) Καυστήρας Πελλετς

3) Θερμοσυσσωρευτές ή θερμοπομποί

4) αντλία θερμότητας.

5) Θέρμανση με ακτινοβολία από μάρμαρα

6) υγραέριο

 

Ποιος πιστεύεται ότι είναι ο καλύτερος τρόπος θέρμανσης;

Οι περισσότερες λύσεις καταναλώνουν ρεύμα και θεωρώ ότι σε βάθος χρόνου ίσως να αυξηθούν τα τιμολόγια της ΔΕΗ οπότε ενέχουν κάποιο ρίσκο. Όσον αφορά τα πέλλετς, στον Έβρο είναι πολύ της μόδας, αλλά καταρχήν έχουν πολύ χαμαλίκι (πρέπει να αδειάζεις 3 σακούλες των 15 κιλών τη μέρα, να καθαρίζεις στάχτες κτλ αμφιβόλου ποιότητας πέλλετς-Βουλγάρικα με πολύ χαμηλή θερμογόνο δύναμη κτλ.) Από την άλλη το υγραέριο το οποίο δεν κυκλοφορεί πολύ ως σύστημα θέρμανσης....

 

Εσείς τι θα βάζατε τελικά, προτείνετε αν υπάρχει κάποια λύση που αγνοώ (εκτός από καυστηρες ιόντων...)

Θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα οι γνώμες ειδικών ή χρηστών κάποιου από τους παραπάνω τρόπους θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικά ρίξε μια ματιά στο θέμα Ποια θεωρείτε αποδοτικότερη μέθοδο θέρμανσης?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την γνώμη μου μεταφορικά...

Καταρχάς θα πρέπει να δεις τι σακάκι φοράει η μεζονέτα...

Αν δεν φοράει ένα καλό σακάκι και φοράει καν ανοιξιάτικο τότε είτε τσάι πιεις... είτε φασκόμηλο... είτε χαμομήλι... θα πρέπει να κατεβάζεις ένα βαρέλι στην καθισιά σου για να ζεσταθείς....

Για αυτό και εγώ αν είχα κάποια χρήματα να διαθέσω για να ζεστάνω το τομάρι μου το πρώτο που θα κοίταγα ήταν να βάλω πάνω μου το καλύτερο παλτό της αγοράς....

Αν ήμουν και χοντρούλης και κουβάλαγα πάνω μου 160 κιλά μπορεί να σκεφτόμουν και διπλό σακάκι...

Και αφού θα έκανα αυτά.... μεταααα θα σκεφτόμουν τι σόι αφέψημα θα με ικανοποιούσε... :wink:

Link to comment
Share on other sites

γεωθερμία και αντλία θερμότητας δεν συμφέρουν σε σπίτι με καλοριφέρ που λογικά έχεις εσύ.

καλά λες για χαμαλίκι στο πέλετ, εκεί μόνο με αυτόματο λέβητα και αυτόματη έξοδο της στάχτης το παραδέχομαι, αλλά έχει κόστος..

πιο λογικό το υγραέριο μου φαίνεται, αν μπορείς να βάλεις και μια δεξαμενή στον κήπο υπόγεια, ακόμα καλύτερα.

2 που ξέρω που ζεσταίνουν βιοτεχνίες με υγραέριο είναι πολύ ικανοποιημένοι σαν κόστος, ιδίως εκεί που πάει το πετρέλαιο

 

φυσικά, όπως ειπώθηκε και νωρίτερα, πρέπει να είσαι σίγουρος για τις απώλειες. η μεζονέτα και λόγω ύψους έχει μεγάλες απώλειες και αν δεν είναι προσεγμένο η λύση κέλυφους είναι μονόδρομος. και μετά την παλεύεις και με κλιματιστικά που λέει ο λόγος.

Αν έχεις και τζάκι, για τα πολύ κρύα βράδια, και αυτό δεν είναι κακή ιδέα. με μια καλή μελέτη που να δίνει ζέστη και επάνω...

Link to comment
Share on other sites

Οι μέθοδοι που κάνουν χρήση της ηλεκτρικής ενέργειας πλην των εκάστοτε αντλιών θερμότητος (με το κατάλληλο, πιστοποιημένο COP/EER) είναι προς αποφυγίν (ηλεκτρικοί λέβητες, υπέρυθρη θέρμανση, κλπ).

Οι υπόλοιπες είναι προς εξέταση, αναλόγως με την εκάστοτε τιμή του καυσίμου. Αν έχεις μονοκατοικία και χώρο μπορείς να βάλεις pellets αρκεί να αντέχεις το λίγο χαμαλίκι που απαιτεί. Σε πολυκατοικία απλώς δεν νοείται, γιατί ποιος θα ασχοληθεί με τροφοδοσία, καθάρισμα, χειρισμό λειτουργίας κτλ...ο μαμπίιιιπ της υπόθεσης και κανένας δεν θέλει να τον κάνει!!!

Για υγραέριο δεν εκφέρω γνώμη, η τιμή του όμως χρόνο με τον χρόνο γνωρίζω ότι αυξάνεται συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα καινούρια μόνωση στο σπίτι και συγκεκριμένα εξωτερική μόνωση με εξυλασμένη πολυστερίνη πάχους 5cm. Επιπλέον άλλαξα τα τζάμια και έβαλα ενεργειακά. Οπότε θέλω να πιστεύω ότι απο άποψη μόνωσης είμαι ΟΚ.

Αν το LPG αυξάνεται συνεχώς είναι ρίσκο.

Όσον αφορά τον ηλεκτρικό λέβητα, το μειονέκτημα είναι ότι θέλω να βάλω νυχτερινό ρεύμα, αλλά ο λέβητας θα πρέπει να λειτουργεί και 2-3 ώρες τη μέρα...

Οπότε ή συσσωρευτές ή πέλλετ...

Τζάκι δεν έχω, τα ενεργειακά τζάκια που συνδέονται και με τα καλοριφερ κάνουν δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Μία πρόταση υψηλού κόστους είναι η αντλία θερμότητας σε συνδυασμό με δοχείο αδρανείας και τον υπάρχων λέβητα πετρελαίου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον aithilenio όμως εκτός από το κόστος πρέπει να ξέρουμε και τι μερεμέτι θα βγει...που θα τοποθετηθεί κλπ.

Το πρόβλημα συνάδελφοι δεν είναι η απεξάρτηση από το πετρέλαιο αλλά γενικότερα από τα ορυκτά καύσιμα.

Φέτος μας έχει πιάσει αυτή η μανία με το πετρέλαιο γιατί αντιμετωπίζουμε την υπερφορολόγηση και να δείτε που το χειμώνα που μας έρχεται, αν πάει η τιμή του πετρελαίου στο 1.60 όπως είναι το κίνησης δεν θα θερμαίνεται κανένας. Αν εξαιρέσεις την υπερφορολόγηση όμως, σε 10-15 χρόνια ΟΛΑ τα ορυκτά καύσιμα θα έχουν πάρει την ανιούσα, γιατί τα κοιτάσματα λιγοστεύουν και το κόστος εξόρυξης σε αυτά που βρίσκουν όλο και αυξάνεται.

Άρα πρέπει να στραφούμε σε πιο καθαρές πηγές, είτε με βιομάζα είτε με τηλεθέρμανση είτε με λύσεις που θα τροφοδοτούνται από ηλεκτρική ενέργεια, αλλά με αυξημένο βαθμό απόδοσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα καινούρια μόνωση στο σπίτι και συγκεκριμένα εξωτερική μόνωση με εξυλασμένη πολυστερίνη πάχους 5cm. Επιπλέον άλλαξα τα τζάμια και έβαλα ενεργειακά. Οπότε θέλω να πιστεύω ότι απο άποψη μόνωσης είμαι ΟΚ.

Αν το LPG αυξάνεται συνεχώς είναι ρίσκο.

Όσον αφορά τον ηλεκτρικό λέβητα, το μειονέκτημα είναι ότι θέλω να βάλω νυχτερινό ρεύμα, αλλά ο λέβητας θα πρέπει να λειτουργεί και 2-3 ώρες τη μέρα...

Οπότε ή συσσωρευτές ή πέλλετ...

Τζάκι δεν έχω, τα ενεργειακά τζάκια που συνδέονται και με τα καλοριφερ κάνουν δουλειά;

 

Επειδή το χειμώνα έπαιζα με τη δική μου Α/Θ, το καλό με το μειωμένο ρεύμα είναι ότι το χειμώνα είναι από τις 15:30 - 17:30 (μεσημέρι) και 02:00-08:00 (βράδυ)

Άρα και το μεσημέρι κάνεις χρήση. Εγώ έβαλα προγραμματιζόμενους θερμοστάτες και έτσι του λέω να σηκώνει θερμοκρασία "με το ζόρι" και το μεσημέρι, τις ώρες του μειωμένου. βέβαια εγώ το κάνω λόγω υποδαπέδιας, οπότε έχει και αργή απόκριση, αλλά έχω καταφέρει το μεγαλύτερο μέρος της κατανάλωσης να είναι στο μειωμένο τιμολόγιο.

Τώρα αν δουλέψει και κάποιες ώρες στο κανονικό δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου, ιδίως εκεί που έχει πάει το πετρέλαιο.

Αν τώρα κουμπώσεις και δοχείο αδράνειας το πράγμα απλουστεύει, αλλά ξαναλέω, ότι η Α/Θ δεν είναι σωστό να ζεσταίνει νερό για καλοριφερ.

(έχουν βγει και μοντέλα ειδικά σχεδιασμένα για καλοριφέρ όμως..)

 

καλά τζάκια σε σύνδεση με τα καλοριφερ σαφώς και υπάρχουν, αλλά να διαλέξεις καλό εγκαταστάτη για να μην.. σκάσουν τα σώματα στην κακιά στιγμή. παλι όμως το κόστος ανεβαίνει και πάλι συζητάμε για στάχτες, φόρτωμα κτλ.

 

υ.γ. για την τηλεθέρμανση. Φέτος οι Πτολεμαϊδιώτες την άκουσαν για τα καλά με τις διακοπές για ώρες και ... μέρες της θέρμανσης μέσα στο καταχείμωνο...

άρα είναι σωστό να έχουμε και backup λύση στη θέρμανση. εγώ εκτός από την Α/Θ έχω και το τζάκι, που θα δουλεύει και στα μεγάλα κρύα της Κοζάνης, εκεί που δε θα αποδίδει το μέγιστο η αντλία. η οποία βέβαια ξεκινά να χάνει απόδοση από τους -5, δουλεύει απροβλημάτιστα στους -15 και έχει όριο -20

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.