Μετάβαση στο περιεχόμενο

* * * * * 4 Ψήφοι

Συντελεστής Κάλυψης – Ακάλυπτοι χώροι

άρθρα 12-17 νοκ συν. κάλυψης ακάλυπτοι χώροι φυτεύσεις περιφράξεις

  • Please log in to reply
148 απαντήσεις στο θέμα

#141 Roy_Hobbs

Roy_Hobbs

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPip
  • 1.058 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 06 Ιούλιος 2016 - 23:30

καλησπέρα, σε οικόπεδο στην περιοχή Σελήνια Σαλαμίνας το 2011 μου είχαν δοθεί όροι δόμησης και πιο συγκεκριμένα κάλυψη 'ως ΓΟΚ' που για πρώην πανταχόθεν ελεύθερο σήμαινε 40%. Σήμερα και χωρίς κάποια άλλη ειδική πολεοδομική διάταξη μου δόθηκε 50%. Το 'ως ΓΟΚ' δε γίνεται 'ως ΝΟΚ' και άρα από 40% γίνεται 60%?  ευχαριστώ

 

edit: λύθηκε το θέμα, υπήρχε ένα ΦΕΚ ακόμα που διευκρίνιζε αυτό το 50%


Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο Roy_Hobbs: 07 Ιούλιος 2016 - 17:37

  • 0

#142 χαιδω

χαιδω

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPip
  • 995 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 26 Ιούλιος 2016 - 21:13

Σε ισόγεια κατοικία εκτός σχεδίου θέλω να τοποθετησω σκάλα (2-3 σκαλοπάτια) στην είσοδο της κατοικίας. Επιτρέπεται εντός Δ; υπάρχει περιορισμός ως προς το πλάτος της σκάλας; κάπου είδα 1,20μ πλάτος ισχύει;


  • 0

#143 danaikaterina

danaikaterina

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPip
  • 800 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΘεσσαλονίκη
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 27 Ιούλιος 2016 - 09:07

Αρθρο 17 παρ.8Β.β) λέει για σκάλες εντός προκηπίου


Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο danaikaterina: 27 Ιούλιος 2016 - 09:08

  • 0

#144 ΚΑΝΑ

ΚΑΝΑ

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 7.675 Μηνύματα:
  • Τοποθεσία"μοναδικός αρσενικός νομός"
  • Ειδικότητα:Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε.Ι.
Offline

Δημοσίευση 27 Ιούλιος 2016 - 10:11

γενικά μπορείς να τις κατασκευάσεις οπουδήποτε

γιατί θεωρούνται ως μικρές και τοπικής σημασίας διαμορφώσεις εδάφους


  • 0

#145 BAS

BAS

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 4.788 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε.Ι.
Offline

Δημοσίευση 31 Αύγουστος 2016 - 16:59

Σε οικόπεδο εμβαδού 175 τμ που χτίστηκε με το άρθρο 25 του ΓΟΚ/85 και με κάλυψη του άρθρου 14 40+10 = 50 % , σήμερα πηγαίνει στο 60 % και στην διάταξη των 120 τμ κάλυψης ή 70 % ? 


  • 0

#146 Άννα Σαλούρα

Άννα Σαλούρα

    Νέο Μέλος

  • Members
  • Pip
  • 24 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 07 Δεκέμβριος 2016 - 18:40

καλησπέρα.

Γρήγορη ερώτηση:

Εντός σχεδίου, το ισόγειο μου είναι υπερυψωμένο κατά 1.5μ από το πέριξ διαμορφ. έδαφος, και μπαίνω στο κτίριο με πλατιά ανοιχτή σκάλα πλ. 4.00μ (στο συγκεκριμένο σημείο). Από κάτω έχω υπόγειο στο οποίο μπαίνω ομοίως με ανοιχτή (ακάλυπτη) σκάλα από τον ακάλυπτο, που όμως καταλήγει σε μεγάλο φαρδύ πλατύσκαλο στο περίγραμμα του πλατύσκαλου της από πάνω σκάλας, με αποτέλεσμα το υπόγειο πλατύσκαλο να μου το στεγάζει το πλατύσκαλο του ισογείου. Στην πολεοδομία μου ζητούν να μετρήσω το κάτω πλατύσκαλο σε κάλυψη, γιατί αυτό είναι πλέον το περίγραμμα του κτιρίου. Αλλιώς θεωρείται υπόγειο εκτός περιγράμματος. Σημειωτέον, το υπόγειο έχει κύρια χρήση, αλλά αυτή η σκάλα δεν είναι η μοναδική έξοδος από αυτό.

Σωστό ή λάθος?

Γιατί μου φαίνεται λάθος?

ευχαριστώ για το χρόνο σας.


  • 0

#147 Άννα Σαλούρα

Άννα Σαλούρα

    Νέο Μέλος

  • Members
  • Pip
  • 24 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 07 Δεκέμβριος 2016 - 18:41

Πρόκειται για νέα μελέτη... μη βαράτε..

 

 

Συνημμένα Αρχεία


Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο Άννα Σαλούρα: 07 Δεκέμβριος 2016 - 19:14

  • 0

#148 steve100

steve100

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPip
  • 349 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 21 Δεκέμβριος 2016 - 14:44

Σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο σύμφωνα με τον ΝΟΚ,

μπορώ να κάνω στέγαστρα οποιουδήποτε μεγέθους,

χωρίς να μετράει στην κάλυψη στην δόμηση και στον όγκο;

Αρκεί σε περίπτωση που έχω εξαντλήσει την κάλυψη με κάποιο πχ κτίριο (ωστε να έχει μείνει μόνο ο υποχρεωτικός ακάλυπτος),

να μην είναι μεγαλύτερα από 3,75Χ3,75 (1/4Δ=15μ./4=3,75) το κάθε ένα.

Ακόμα και μέσα στα 15μ. από το όριο του αγροτεμαχίου,

διότι δεν θεωρείται κτίριο για απόσταση Δ ή δ, αλλά κατασκευή στον ακάλυπτο.


Το μήνυμα έχει επεξεργαστεί ο steve100: 21 Δεκέμβριος 2016 - 14:46

  • 0

#149 jedi.Yannis

jedi.Yannis

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPip
  • 804 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΤροιζηνία/ Αθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 28 Δεκέμβριος 2016 - 13:00

#Άννα

το πλατύσκαλο του ισογείου σου εδράζεται στο υπόλοιπο κτίριο από την μία και στην σκάλα από την άλλη - δύο γραμμικά στοιχεία. Δεν είναι ακριβώς εξώστης αυτό, οπότε δημιουργεί ημιυπαίθριο χώρο που μετράει στην κάλυψη.

 

#steve100

τα στέγαστρα, ανάλογα με τον τρόπο κατασκευής (αναρτώμενα ή σε υποστυλώματα), μπορούν να είναι και ημιυπαίθριοι χώροι (με υποστυλώματα). Σε αυτή την περίπτωση τα ελέγχεις ως προς την δόμηση, κάλυψη και όγκο. Αν τα αναρτήσεις από το κυρίως κτίριο, είσαι εντάξυ, αλλά τότε υπάρχουν τεχνικά και μορφολογικά όρια.


  • 0





Θέματα με μια ή περισσότερες όμοιες ετικέτες: άρθρα 12-17, νοκ, συν. κάλυψης, ακάλυπτοι χώροι, φυτεύσεις, περιφράξεις