Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Δύο ερωτήματα για την κάλυψη:

1.

Στο αρ.12, παρ 4 "Στον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κάλυψης...", το "επιτρεπόμενης" δεν είναι λάθος; Δεν θα έπρεπε να λέει "Στον υπολογισμό της κάλυψης...";

2.

Και κάτι ακόμα: στην ίδια παράγραφο, περίπτωση α. "Τμημάτων του ακάλυπτου χώρου που εισέχουν στο κτίριο, ανεξάρτητα από το πλάτος και το βάθος τους...": Καταλαβαίνω ότι πλέον οι εσοχές στο κτίριο που έχουν διάσταση μικρότερη από Δ δεν προσμετρώνται στην κάλυψη.

Η΄ υπερισχύει η παρ. 1 (δ)"Ο υποχρεωτικός ακάλυπτος του οικοπέδου....έχει διαστάσεις τουλάχιστον δ ή Δ...";

Link to comment
Share on other sites

1. Σωστά! ή ας έγραφαν ¨Στον υπολογισμό της κάλυψης, σύμφωνα με το επιτρεπόμενο ποσοστό...

 

2. Τα μικρά τμήματα (<δ,Δ) δεν προσμετρώνται στην κάλυψη αλλά ούτε και στον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Άρα για επιτρεπόμενο ποσοστό κάλυψης 60% σε κτίριο με εσοχές πλάτους < δ ή Δ (οι οποίες δεν προσμετρώνται στην κάλυψη), θα πρέπει:

1. Ο υποχρεωτικός ακάλυπτος να είναι 40% και άρα η κάλυψη 60% μείον το εμβαδόν των εσοχών

ή

2. Ο υποχρεωτικός ακάλυπτος να είναι 40% μείον το εμβαδόν των εσοχών και η κάλυψη 60%;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξαναδιαβάζω...

 

Μήπως εννοεί, δεν το λέει όμως καθαρά, ότι όταν τα "τμήματα του ακαλύπτου χώρου που εισέχουν στο κτίριο" είναι συνέχεια του υποχρεωτικώς ακαλύπτου τότε δεν προσμετρώνται; :confused: :confused: :confused:

 

Σε αντίθεση με τα μικρά εντός του σώματος του κτιρίου που προσμετρώνται (εκτός αν έχουμε ΔΧΔ)

Για τα μικρά πχ. φωταγωγοί γίνεται αναφορά στο 11.6.γ (ότι δεν προσμετρώνται στον συντελεστή)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Για έκδοση άδειας σε οικόπεδο 250 τμ εντός σχεδίου σκέφτομαι να κάνω επέκταση του υπογείου μέχρι τα όρια του οικοπέδου σύμφωνα με την παρ. 6β του άρθρου 17 του ΝΟΚ. Στον υπόγειο χώρο έξω από το περίγραμμα κάλυψης του κτιρίου μπορώ να έχω οποιαδήποτε βοηθητική χρήση θέλω; Δηλαδή, είτε αποθήκη, είτε χώρο στάθμευσης, είτε λεβητοστάσιο; Υπάρχει δηλαδή ελευθερία σ' αυτό; Κ τι ισχύει στον υπόγειο χώρο κάτω από το κτίσμα, μέσα στο περίγραμμα της κάλυψης; Η ίδια ελευθερία;

 

Έχω την εντύπωση ότι κάπου διάβασα ότι στον υπόγειο χώρο έξω από το περίγραμμα κάλυψης του κτιρίου, εκμεταλλευόμενοι την παρ. 6β του άρθρου 17 του ΝΟΚ, επιτρέπονται μόνο χώροι στάθμευσης. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αυτό που διάβασες είναι το άρθρο 11.παρ. 6.θ και από όπου συμπεραίνουμε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει αφού δεν το αναφέρει ρητά!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι κουφό μου φαίνεται αλλά δείτε κάτι που προκύπτει από την παρακάτω διατύπωση:

 

άρθρο 12, παρ. 4:

Στον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κάλυψης του οικοπέδου δεν προσμετρώνται οι επιφάνειες των ορθών προβολών σε οριζόντιο επίπεδο:

...

στ. Το 50% της επιφάνειας των υπόσκαφων κτιρίων ή τμήματος κτιρίων για χρήση κατοικίας και το 20% για άλλες χρήσεις. Σε περίπτωση κατασκευής υπόσκαφου κτιρίου το ποσοστό κάλυψης δύναται να αυξάνεται, χωρίς όμως

να υπερβαίνει το 70%.

 

Τι εννοεί ο ποιητής;;δηλαδή "γλυτώνω" το 50% της κάλυψης όταν έχω κατοικία; (όχι υπόσκαφο κτίριο) . Αν πχ έχω ισόγεια κατοικία 100 τμ και κάλυψη 100 τμ, σύμφωνα με τον ΝΟΚ θα έχω 100 τμ x 50 % = 50 τμ κάλυψη;;

(εφόσον σύμφωνα με την παραπάνω διατύπωση δεν προσμετράται στον συντελεστή κάλυψης το 50% της επιφανείας τμήματος κτηρίου με χρήση κατοικίας;;)

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο ... είπαμε είναι προχειρογραμμένος αλλά όχι και έτσι !

Εννοείται "τμήματος υπόσκαφων κτηρίων"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.