Μετάβαση στο περιεχόμενο

* * * * * 1 Ψήφοι

Όγκος - Θέση - Ύψος κτιρίου

άρθρα 13-14-15-19 νοκ σ όγκου ύψος κτιρίου θέση

  • Please log in to reply
255 απαντήσεις στο θέμα

#11 alexvik

alexvik

    Νέο Μέλος

  • Members
  • Pip
  • 2 Μηνύματα:
Offline

Δημοσίευση 13 Μάιος 2012 - 23:03

Καλημέρα

Μια ερώτηση που αφορά στα φυτεμένα δώματα με βάση το ΝΟΚ.

Γράφει στο άρθρο 19 "Κατασκευές πάνω από το κτίριο" του ΝΟΚ και ειδικότερα στην παράγραφο 2α.

"2. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περι−
οχής και μέσα στο ιδεατό στερεό επιτρέπονται:
α) Σε νέα και υφιστάμενα κτίρια, χώροι κύριας χρήσης
αποκλειστικής ή κοινόχρηστης, μέγιστης επιφάνειας 35
τ.μ., με προϋπόθεση τη δημιουργία φυτεμένου δώματος
που καλύπτει το 80% της συνολικής επιφάνειας του
δώματος και με αναλογία ένα (1) τ.μ. χώρου ανά πέντε
(5) τ.μ. φύτευσης"

και το βασικό ερώτημα που προκύπτει είναι
- εννοεί ότι με την κατασκευή φυτεμένου δώματος π.χ. 175 τμ επιδοτείσαι με 35 τμ κύριας χρήσης στην ταράτσα πλεον του υπάρχοντος συντελεστή δόμησης?
- ή ότι εφόσον υπάρχει διαθέσιμος συντελεστής δόμησης επιτρέπεται να χτίσεις 35 τμ κύριας χρήσης στην ταράτσα στις περιπτώσεις που στο παρελθόν δεν μπορούσες?

Βασικά υπάρχει η έννοια της επιδότησης πέραν του υπάρχοντος συντελεστή δόμησης, γιατί κατι τέτοιο αντιλαμβάνομαι και από το πνεύμα του κανονισμού (κίνητρα υπέρ του περιβάλλοντος κτλ) αλλά και από το γενικότερο σχολιασμό του ΝΟΚ στο ιντερνετ?

Ευχαριστώ

  • 0

εννοει οτι εφοσον φτιαξεις φυτεμενο δωμα το οποιο ειναι τουλαχιστον 80% του συνολικου δωματος τοτε για καθε 5τμ αυτου του φυτεμενου αντιστοιχει 1τμ χωρου κυριας χρησης με μεγιστο τα 35τμ πανω απο το επιτρεπομενο υψος της περιοχης. (το δευτερο δλδ οπως το εθεσες σαν ερωτηματα)


Αγαπητοι συνάδελφοι, στην παρ.ιστ του αρ.11 αναφερεται σαφώς ότι όλες οι κατασκευές που αναφέρονται στα αρ. 16,17,19 δεν προσμετρώνται στο ΣΔ. Κατα συνέπεια και τα 35μ2 εξαιρούνται από το ΣΔ. Την ίδια άποψη είχε και ο Φ. Μορτάκης (πρωην ΔΟΚΚ) που έκανε ένα σεμινάριο για το ΝΟΚ
  • 0

#12 alexvik

alexvik

    Νέο Μέλος

  • Members
  • Pip
  • 2 Μηνύματα:
Offline

Δημοσίευση 13 Μάιος 2012 - 23:07

Δηλαδή, δεν μπορούμε να ακουμπήσουμε το πίσω όριο? Επαναφέρει κατά κάποιον τρόπο το συνεχές σύστημα?
Τι εννοεί Δ Δ? είναι τυπογραφικό λάθος?

Για να μην υφίσταται πίσω όριο θα πρέπει το οικοπεδο να είναι γωνιακό, σωστά? οπότε και τα δύο όρια είναι πλάγια...


Καλησπέρα,
αφήνεις Δ εκτός και εάν σε ένα έστω τμήμα του πίσω ορίου εφάπτεται κάποιο κτήριο ανξαρτήτως νομιμότητας ή όχι.
  • 0

#13 MAVRO

MAVRO

    Παλιό Μέλος

  • Members
  • PipPipPip
  • 132 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 14 Μάιος 2012 - 09:48

Σίγουρα τα 35 μ2 δεν μετράνε στη δόμηση αλλά όσων αφορά τα φυτεμένα δώματα προκύπτουν άλλα ερωτήματα δηλαδή
1)Στο 80% μετράνε τα περιμετρικά στηθαία, φωταγωγοί κλπ
2) όταν λέει φύτευση 80% του δώματος εννοεί μόνο το δώμα στην τελευταία στάθμη ή και τις εσοχές στους παρακάτω ορόφους
3) Ο όγκος φυτεμένου δώματος μετράει στον έλεγχο όγκου
4) ο όγκος της αίθουσας 35 μ2 μετράει στον έλεγχο όγκου
  • 0

#14 kan62

kan62

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 3.157 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΝαυπακτία
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 14 Μάιος 2012 - 10:23

1. Όχι, μόνο οι φυτεμένες επιφάνειες (ή πισίνες) ...
2. Αναφέρεται πάντοτε σε δώμα ... επομένως δεν περιλαμβάνονται οι υποχωρήσεις (εκτός αν προστεθούν στο μέλλον - λογικό μεν αλλά ίσως να υπάρξει θέμα με ιδιοκτησίες) ...
3. και 4. Όχι, όπως όλες οι κατασκευές του άρθρου 19 ...
  • 0

#15 sgp

sgp

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPip
  • 250 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 14 Μάιος 2012 - 10:58

Σύμφωνα με το άρθρο 19πργρ(γ), επιτρέπεται να κατασκευάζονται πάνω από το μέγιστο ύψος του κτιρίου:

"Απολήξεις κλιμακοστασίων με στάση ανελκυστήρα στο δώμα και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικό ύψος 3,80 μ., από την τελικά διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου μετά την εξάντληση του συντελεστή δόμησης του οικοπέδου, εφόσον εγκαθίσταται φυτεμένο δώμα ή σύστημα παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Πάνω στις απολήξεις αυτές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιασδήποτε κατασκευής ή εγκατάστασης."



Έτσι όπως είναι διατυπωμένο, είναι σαν να μας λέει ότι πάνω από το μέγιστο ύψος, δεν μπορείς να κατασκευάσεις απόληξη κλιμακοστασίου αν δεν έχεις φυτεμένο δώμα ή σύστημα παραγωγής ηλεκτρικής ενεργείας από ΑΠΕ.

Ισχύει αυτό;
  • 0

#16 kan62

kan62

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 3.157 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΝαυπακτία
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 14 Μάιος 2012 - 15:38

Αν το συγκρίνω με το αντίστοιχο άρθρο του ΓΟΚ 85 :

β) απολήξεις κλιμακοστασίων και φρεάτων ανελκυστήρων με τις ελάχιστες αναγκαίες διαστάσεις και μέγιστο εξωτερικά ύψος 2,20 μ από την τελικα διαμορφωμένη επιφάνεια του τελευταίου ορόφου του κτιρίου μετά την εξάντληση του σδ του οικοπέδου. Πάνω στις απολήξεις αυτές απαγορεύεται η τοποθέτηση οποιασδήποτε κατασκευής ή εγκατάστασης.

καταλήγω ότι η διαφορά είναι στη στάση ανελκυστήρα (για να γίνει συμπαρασύρει και το ύψος από 2,2 σε 3,8 μ.).
Άρα : με φυτεμένο δώμα ή σύστημα παραγωγής επιτρέπεται και στάση ανελκυστήρα πάνω από το μέγιστο ύψος.
Βοηθητική παρατήρηση : το μηχανοστάσιο παλιά έπρεπε να είναι κάτω από το μέγιστο ύψος ...

Βέβαια το copy-paste δε δούλεψε σωστά στο ΝΟΚ και θα χρειαστεί (άλλη μία) διευκρινιστική εγκύκλιο ... αλλά της νύχτας τα καμώματα ...
Θα μου πεις που είδα τη μέρα ...
  • 0

#17 georg coco

georg coco

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPip
  • 941 Μηνύματα:
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 14 Μάιος 2012 - 16:17

Αυτό το 2,20 έγινε αργότερα 2,40 αλλά αν το θυμάμαι καλά και με τον ΓΟΚ/85 είχαμε την δυνατότητα να ανεβούμε μέχρι το δώμα με ανελκυστήρα. Το max. ύψος σε αυτή την περίπτωση ήταν 4,30. (Το ίδιο ίσχυε και στον ΓΟΚ/73)

Πάνω κάτω μία από τα ίδια ήμαστε 3,80+050 φύτευση...
  • 0

#18 kan62

kan62

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPipPip
  • 3.157 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΝαυπακτία
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 14 Μάιος 2012 - 17:09

Μπορούσαμε να ανέβουμε όταν η στάση μαζί με την απόληξή της ήταν πάνω από το ύψος του κτηρίου αλλά κάτω από το μέγιστο της περιοχής.
Τώρα είναι πάνω και από το τελευταίο. Όπως και ο χώρος κύριας χρήσης. Κίνητρο ...
  • 0

#19 nikolaras

nikolaras

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPip
  • 738 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑΘΗΝΑ
  • Ειδικότητα:Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 15 Μάιος 2012 - 09:52

Σίγουρα θα χρειασθεί διευκρινιστική εγκύκλιος για το θέμα αυτό.Γιατί θα ήταν παράλογο να μην επιτρέπεται η κατασκευή απόληξης χωρίς φύτευση.
Εκτός εάν σκοπός τους είναι να επιβάλουν με κάθε τρόπο την φύτευση.
  • 0

#20 sgp

sgp

    Διακεκριμένο Μέλος

  • Core Members
  • PipPipPipPip
  • 250 Μηνύματα:
  • ΤοποθεσίαΑθήνα
  • Ειδικότητα:Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Offline

Δημοσίευση 15 Μάιος 2012 - 11:37

Πάντως με τον προηγούμενο ΓΟΚ, μπορούσαμε να ανεβάσουμε στάση ανελκυστήρα στο δώμα (Εγκ. 55/00, άρθρο 13) και στην περίπτωση που εξαντλούσαμε το μέγιστο ύψος της περοχής.
  • 0





Θέματα με μια ή περισσότερες όμοιες ετικέτες: άρθρα 13-14-15-19, νοκ, σ όγκου, ύψος κτιρίου, θέση