Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συν/φε

εννοείς (με το πάνω μέρος του κεραμιδιού) 

σε ότι αφορά τον υπολογισμό του max ύψος στέγης

και όχι και για το υπολογισμό του max των 7.5 μ

(που θα ληφθεί από την κάτω στάθμη της δοκού-κατά το σχήμα του ΝΟΚ)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαβασα ολα τα προυγουμενα που ανεφεραν συναδελφοι πανω στην τοποθετηση του κτριου και παραθετω και εγω καποιες δικες μου επισημανσεις.

 

-Η νομιμοτητα ομορου δεν εξεταζεται

-Αδεια ομορου που δεν εχει υλοποιηθει δεν ειναι δεσμευτικη προς εμας.Αυτο τουλαχιστον ισχυε με τον ΓΟΚ και πιστευω οτι συνεχιζει να ισχυει

-Η εννιαμετρος εφαρμοζεται οταν λογω ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ αποστασης απο το οριο λογω ΟΜΟΡΟΥ ΚΤΙΣΜΑΤΟΣ δεν προκυπτει σωμα κτιριου 9 μετρα και μονο τοτε.

Αντιθετα εαν μπορουμε να κολησουμε στο οριο και εμεις επιλεγουμε να μην κολησουμε και να αφησουμε αποσταση απο το οριο δ η Δ και λογω αυτης της αποστασης ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΦΗΣΑΜΕ δεν προκυπτει σωμα κτιριου 9μετρα τοτε η εννιαμετρος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΘΕΙ

-Η αυξηση της καλυψης σε 70% για να παρω κατοψη 120 τμ δεν μπορει να γινεται εις βαρος των υποχρετικων αποστασεων Δ η δ

παμε παρακατω τωρα:

 

ΠΙΣΩ ΟΡΙΟ

1.Εαν εχω ομορο σε αποσταση μεγαλυτερη του ενος μετρου υποχρεουμαι να αφησω αποσταση Δ η μικροτερη λογω εννιαμετρης

Η ενιαμετρη μετραει απο την ΟΓ εστω και αν τοποθετουμε το κτιριο σε υποχωρηση απο αυτη.Σε αυτη την περιπτωση βεβαια το κτιριο που θα προκυψει θα ειναι μικροτερο των εννια μετρων λογω της υποχωρησης

2.Εαν στο πισω οριο εφαπτεται ομμορο κτισμα για οποιαδηποτε μηκος εγω η θα παω σε αποσταση Δ η θα κολησω οχι για οσο κολαει ο ομορος αλλα εχω την δυνατητα ακομα και σε ολο το οριο.Εαν λοιπον εμεις επιλεξουμε να παμε σε Δ και προκυπτει κτιριο μικροτερο 9 μετρων δεν εχει εφαρμογη η εννιαμετρος.

 

ΠΛΑΓΙΑ ΟΡΙΑ

1.Στο πρωην συνεχες η αφηνω δ η κολαω ακομα και αν ο ομορος ειναι σε αποσταση.

Η εννιαμετρος ζωνη δεν εχει εφαρμογη σε αυτη την περιπτωση

2.Στο πρωην πανταχοθεν εαν το ομορο κτισμα βρισκεται σε αποσταση μεγαλυτερη του ενος μετρου και εχει και ανοιγματα προς το οριο και οταν ικανοποιει και τις δυο συνθηκες ταυτοχρονα μονο και μονο τοτε υποχρεουμαι να παω σε αποσταση δ απο το οριο η και σε μικροτερη απο αυτη λογω εννιαμετρης

Εαν δεν τηρουνται και οι δυο συνθηκες ταυτοχρονα ειτε κολλαω ειτε παω σε δ και η εννιαμετρος δεν εχει χρηση

3.Όταν το όμορο οικόπεδο είναι αδόμητο ή έχει κτίσμα που έχει κατασκευαστεί πριν την ένταξη της περιοχής σε σχέδιο η κολαω η παω σε δ και δεν μπορω να κανω χρηση εννιαμετρου

 

Εαν τωρα το οικοπεδο μου εχει οριο που συνορευει με αλλα οικοπεδα τοτε αντιμετωπιζω τον καθε ομορο οικοπεδο ξεχωριστα και αναλογα πραττω συμφωνα με τα παραπανω

 

 

Σε σχέση με το "-Η νομιμοτητα ομορου δεν εξεταζεται

-Αδεια ομορου που δεν εχει υλοποιηθει δεν ειναι δεσμευτικη προς εμας.Αυτο τουλαχιστον ισχυε με τον ΓΟΚ και πιστευω οτι συνεχιζει να ισχυει"

 

από ότι αντιλαμβάνομαι (και σε συνάρτηση με την δυνατότητα να "κολλήσεις" στο πίσω όριο στην περίπτωση που υπάρχει ήδη κτίριο που εφάπτεται), στην περίπτωση που στο πίσω όριο οικοπέδου έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια και έχει ξεκινήσει ήδη η ανέγερση οικοδομής (βρίσκεται στα μπετά), μπορείς να "κολλήσεις" χωρίς έλεγχο νομιμότητας κλπ. (θέλω να πω, εφόσον και αν και για τον ίδιο το δικό μου πίσω όριο είναι και δικό του πίσω όριο και κόλλησε ενώ είναι ακόμα στα μπετά, μπορώ να κολλήσω και εγω στο πίσω όριο; )...

Edited by Forma
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σε φεκ περι επεκτασεως ρυμοτομικου σχεδιου πολεως και καθορισμου ορων δομησης του ετους 73 στην ζωνη που μας ενδιαφερει καθοριζεται οτι επιτρεπονται 2 οροφοι και μεγιστο υψος 8.00μ

Σε αδεια  για  προσθηκη κατ επεκταση διωροφου οικοδομης επι πυλωτης  (  σε υφισταμενο διωροφο με υπογειο) δειχνεται-στο δκ- μεγιστο επιτρεπομενο 16.00 μ (κατα ΓΟΚ -σδ 1.20-τοτε ) και πραγματοποιουμενο 8.75.

Διακρινετε  καποιο προβλημα αναφορικα με το επιτρεπομενο/πραγματοποιουμενο  υψος  ? 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετράμε το ύψος του κτιρίου μέχρι και τη μόνωση δώματος.

Αν το εσωτερικό δάπεδο του δώματος βρίσκεται πιο ψηλά από

την εξωτερική μόνωση, εξακολουθεί η μόνωση να είναι 

το ανώτατο σημείο του ύψους ή το δάπεδο;

 

Ευχαριστώ για όποια διαφωτιστική απάντηση...

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περιοχή με μέγιστο ύψος 8.5 + 1.5 στέγη αν υπάρχουν ήδη πυλωτή και πρώτος με ύψος 6.2 μπορεί να βγει ακόμα ένας όροφος με ανεστραμμένο δοκάρι; Δηλαδή 2.30 που μένει (8.5-6.20)  + 50 το δοκάρι 2.80 μείον μόνωση και πλακάκια να βγει το 2.65 που απατείται για χώρο κύριας χρήσης;

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να κάνεις κάποια κεκλιμένη στέγη για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το συνολικό εσωτερικό ύψος...

αν θέλεις να κάνεις επίπεδη πλάκα όχι δεν γίνεται

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να κάνεις κάποια κεκλιμένη στέγη για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το συνολικό εσωτερικό ύψος...

αν θέλεις να κάνεις επίπεδη πλάκα όχι δεν γίνεται

Ναι μιλάω για κεκλιμενη στεγη σαφώς..
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να υπάρχει πρόβλημα τότε, με το ανεστραμμένο θα μετρήσει το ύψος του κτηρίου μέχρι την κάτω παρειά του δοκαριού , απο εκεί και πάνω θα είναι στέγη με ενσωμάτωση του εσωτερικού ύψους στη στέγη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.