Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατατμηση Αγροτεμαχιου χωρις αποδειξη οτι ο αγροτικος δρομος ειναι προ του 1923...


Recommended Posts

Είμαι της γνώμης πως μόνο ο τίτλος είναι ισχυρό στοιχείο.

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα,

 

Μετά την μελέτη όλων των post επι του θέματος και την κατανόηση τους θέλω την συμβούλη μηχανικού και την βοήθεια νομικού.Έτσι πιστεύω για την περίπτωσή μου!

Μετά την αγορά προσφάτως ενός οικοπέδου 2 στεμμάτων εντός ζώνης 500μ. εκτός οικισμού με όλα τα απαραίτητα χαρτιά για την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα του απο πολεοδομία, έρχετε ο γείτονας και μου λέει οτι αγροτικός δρόμος γύρω στα 30 μ απο την άσφαλτο και πλάτους μέχρι 3 μέτρων είναι δικός του γιατί τον έχει αγοράσει και τον έχει πληρώσει αυτός πριν απο 13-14 χρόνια.ο δρόμος αυτός καλύπτει τις ανάγκες του δικού του οικοπέδου, του δικού μου,όπως και του θείου του σε όλο το τμήμα των 30μ του δρόμου από την μία πλευρά ενώ απο την αλλή πλευρά του δρόμου το οικόπεδο βλέπει άσφαλτο με αποτέλσμα να μην έχει πρόβλημα ο "άγνωστος".Το πρόβλημα του δεν έχει να κάνει με τα όρια των οικοπέδων μας.απλά οτι περνάω απο τον δρόμο του λέγοντας μου ότι έχει χαρτιά για τον δρόμο. Στο συμβόλαιο μου αναφέρει ότι η πωλήτρια "δήλωσε ότι εγγυάτε και υπόσχετε ότι το αγροτεμάχιο είναι ελεύθερο απο κάθε βάρος, αποζημίωση οδών και παρόδιων γειτόνων".Επειδή σας κούρασα, ο γείτονας ζητάει αυτό που καταλαβαίνω και εν μέρει τι μπορει να μου προκαλέσει αν κινηθεί νομικά αυτός σε περίπτωση που το οικοδομήσω δεδομένου ότι στο τοπογραφικό αναφέρει απλά ότι είναι αγροτικός δρόμος.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

 

Υπάρχει συγκεκριμένη κατηγορία για θέματα ιδιωτών. Παρακαλώ σεβαστείτε το κατά την επόμενη ανάρτηση θέματος σας.

Ευχαριστώ.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

1. "Μετά την αγορά προσφάτως ενός οικοπέδου 2 στεμμάτων εντός ζώνης 500μ. εκτός οικισμού με όλα τα απαραίτητα χαρτιά για την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα του απο πολεοδομία". Αυτό που έχεις ήδη αναγράψει, πιστεύω ότι αρχικά σε καλύπτει.

2. Τώρα, αν όντως ο γείτονας έχει χαρτιά για τον δρόμο, ρωτησέ τον τι χαρτιά έχει και διερεύνησε τι συμβαίνει.

Αν ισχύουν αυτά, τότε σίγουρα θα απαιτηθεί ο μηχ/κός σου και δικηγόρος ( μπορεί και συμβ/φος ) για να σε καθοδηγήσουν.

Πάντως μην αγχώνεσαι. Θα βρεθεί λύση

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την οικοδομησιμότητα δεν απαιτείται ο δρόμος εφόσον χρησιμοποιηθεί η εντός ζώνης παρέκκλιση.Ο δρόμος θα χρειαστεί προφανώς για πρόσβαση, και δεν ξέρω μήπως θα θέλει να αφαιρεθεί και το εμβαδόν από την ιδιοκτησία σου εν έχει μετρηθεί σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διάβασα όλο το Thread αλλά μπερδεύτικά... :shock:

 

Το αρχικό γήπεδο από τον ίδιο αγροτικό (τον οποιο δεν μπορείτε να αποδείξετε οτι είναι προ του 1924) δρόμο δεν παίρνει αρτιότητα; Για ποιο λόγο το αρχικό είναι άρτιο και τα κατάτμηση γήπεδα δεν είναι με τον ίδιο δρόμο;

 

(Τότε γιατί δεν τίθεται θέμα αρτιότητας του αρχικού οικοπέδου;)

Edited by skyliner34
Link to comment
Share on other sites

...γιατι υπαρχει μεταβατική διάταξη στο αρθρ. 23 [ δεν το γράφω λάθος...οκ?] του 3212, που ξεχωρίζει τα "παληά" [πριν από αυτόν]

και τα "νέα" γήπεδα. [μετα απο αυτόν...]

ετσι ορίζει ο νόμος

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι όλες οι αναφορές σε "προϋπάρχοντα" είναι αυτές που μιλάνε για παρεκκλήσεις στους όρους δόμησης. Πάω να μελετήσω το νόμο και επιστρέφω...

Link to comment
Share on other sites

..θα δείς το αρθρ. 1 παρ. 1α...

μεχρι τις 6 πρώτες λέξεις ειναι για "τα παληά"

οι επομενες 8 ειναι για τα "νεα..."

επέστρεφε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.