Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξετασεις θυρεοειδη


sirheinz

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους. Τοσα χρονια ακολουθουσα με το ικα του πατερα μου συγκεκριμενη διαδικασια για τις συγκεκριμενες εξετασεις. Τωρα με τσμεδε εχω λιγο χαθει. Μου εγραψε τις ορμονικες εξετασεις ο ενδοκρινολογος, καθως και εναν υπερηχο θυρεοειδους. Εκλεισα να τις κανω σε διαγνωστικο κεντρο αλλα μου ειπαν επειδη τους ρωτησα αν θα τα παρω ολα τα λεφτα πισω και φανγκε οτι ηξερε ο ανθρωπος, πως πρεπει παρω προεγκριση απο ελεγκτη του ταμειου μας. Αληθευει αυτο και αν ναι τι ακριβως πρεπει να κανω; Τα τηλεφωνα στο κυτ και γενικως στο τσμεδε δεν τα σηκωνουν για να με διαφωτισουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ ξέρω ότι προέγκριση χρειάζεται μόνο η μαγνητική τομογραφία. Εφόσον στην έχει γράψει και γιατρός σχετικός με την πάθηση (ενδοκρινολόγος) δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα. Δες εδώ. Περιμένε να ποστάρει και κανείς άλλος με παρόμοια εμπειρία, μη τυχόν και κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πλέον....Σου γράφει ο γιατρός τις εξετάσεις.....πάς στο ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής σου και τις θεωρείς.....πάς στο διαγνωστικό τις κάνεις και δεν πληρώνεις τίποτα.

Είχα κάνει τις ίδιες εξετάσεις στην βιοιατρική και δεν πλήρωσα τίποτα...

 

ΥΓ πριν τα νέα βιβλιάρια, δεν χρειαζόταν καν θεώρηση.

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Άρα θα πρέπει να πάω με το βιβλιάριο πρωί πρωί στο τσμεδε της Αγ. Παρασκευής για να μου θεωρήσουν το βιβλιάριο. Παράξενο μου φαίνεται το ότι δεν θα πληρώσω τίποτα στη βιοιατρική πάντως (και γω σε βιοιατρική έκλεισα). Περίμενα ότι θα μου φύγουν 100-150 ευρώ στην καλύτερη αλλά ότι θα τα έπαιρνα πίσω μετά αφού κατέθετα τα δικαιολογητικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έτσι όπως τα λέει ο ikaros13 είναι. Δεν πλήρωσα ευρώ για τις αιματολογικές εξετάσεις. Αλλά τον υπέρηχο του θυρεοειδή τον πλήρωσα κανονικά (20€) καθώς όπως μου είπαν δεν καλύπτει αυτή την εξέταση το ταμείο μας. Μου έκοψαν κανονικά απόδειξη αλλά απ'ότι κατάλαβα αυτά τα λεφτά δεν θα τα πάρω πίσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ikaros13,οι εξετασεις πρεπει να ειναι γραμμενες πανω στο καινουργιο βιβλιαριο;πως γινεται ακριβως;υπαρχει χρονικος περιορισμος απο την ημερομηνια παραπεμπτικου εως την διενεργεια των εξετασεων;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να δοθεί η έγκριση από το ΤΣΜΕΔΕ εντός 5 ημερών από την ημερομηνία του παραπεμπτικού.

Τώρα για το αν υπάρχει χρονικός περιορισμός από την έγκριση μέχρι την εξέταση δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει χρονικός περιορισμός.....Δεν θυμάμαι πόσο είναι αλλά την είχα πατήσει μία φορά..Καλύτερα ρώτα την στιγμή που παίρνεις έγκριση για σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.