Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τακτοποίηση οικοδομής με ρυμοτομούμενο μπαλκόνι


Recommended Posts

Έχω ένα μια ισόγεια οικοδομή χωρίς άδεια με μπαζωμένο ρυμοτομούμενο μπαλκόνι όπως φαίνετια και στο τοπογραφικό.

Θέλω να τακτοποιήσω ή νομιμοποιήσω δεν έχω κατασταλάξει ακόμη, μόνο την κατοικία χωρίς να αναφερθώ στο μπαλκόνι το οποίο προφανώς δεν τακτοποιείται.

Θα έχω πρόβλημα, δηλαδή γίνεται κάτι τέτοιο;

Να τονίσω, ότι στατικά είναι ανεξάρτητα τμήματα, δες φώτο.

 

https://www.sugarsync.com/pf/D7737448_747_34368610

https://www.sugarsync.com/pf/D7737448_747_34368764

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

τακτοποιεις το σπιτι

το μπαλκονι-βεραντα δεν το ακουμπας

και ξεκαθαριζεις στον πελατη σου οτι

κανεις μ ο ν ο ν την τακτοποιηση

αν θελει να πουλησει

πρεπει να αποδωσει το ρυμοτομουμενο, δλδ να γκρεμισει την βεραντα ωστε να παρει την "βεβαιωση" απο σενα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλ λες πως σε περιπτωσεις οπου υπαρχει καποια ρυμοτομηση, αφηνεις τον ρυμοτομουμενο χωρο και τακτοποιεις τον υπολοιπο;

Πως τεκμαιρεται αυτο;

Κι επισης, λες βεβαιωση δεν δινεις.

Βεβαιωση για δικτυα δινεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση μου ζήτησαν από την πολεοδομία τακτοποίηση ισογείου (δωμάτιο μέσα σε Δ) και κατεδάφιση μπαλκονιού.

Θέλω να προχωρήσω σε προσθήκη ορόφου και δεν μπορεί να μεταβιβαστεί στους πελάτες μου, αν δεν "φύγει" το μπαλκόνι του ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

σαλταπιδα καλησπερα,

 

λεω μονο για αυτην την συγκεκριμενη περιπτωση οπου υπαρχει μια αυτοτελης κατοικια,με το ρευμα της και ολα της τα καλα....

και υπαρχει μια βεραντα [ανεξαρτητη κατασκευη και μαλλον προχειρη οπως ειδα...},προστα της πανω στο ρυμοτομουμενο-και πιθανωτατα-

"αυταποζημιουμενο"τμημα του ιδιου οικοπεδου ,

το οποιο θα αποδοθει σε κοινη χρηση οταν διανοιγει ο δρομος.

μονο γι αυτο το θεμα.

 

Σε παρομοιο οπου ομως ο εξωτερικος τοιχος της οικοδομης πατουσε 25 εκ μεσα σε κοινοχρηστο χωρο "πρασίνου", δεν μπορεσα να πω τα ιδιο

λεγοντας την αποψη μου, οτι δηλ. δεν μπορεις να τακτοποιησεις τους τρεις εξω τοιχους και τους εσωτερικους μιας οικοδομης...

 

αφηνοντας απεξω τον τεταρτο που παταει σε κοινοχρηστο....εστω και κατα 25εκ.....

 

για τον απλουστατο λογο οτι η οικοδομη ειναι μ ι α και ε ν ι α ι α, εντος των 4 τοιχων της...

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω για τετοια περιπτωση μιλω. Για εξωστη πανω απο το εδαφος που ομως δεν εχει το +3 που απαιτειται.

Τι κανεις;

Τακτοποιεις το υπολοιπο σπιτι;

Κι αν ναι, συνδεση με δεη, δικαιουσαι;

Ποια η νομικη σου αποψη;

Link to comment
Share on other sites

σαλταπιδα, καλημερα,

νομιζω οτι δεν ειναι ιδια περιπτωση...

στα αρχικο μας θεμα, οπως και απο φωτογραφια φαινεται, εχουμε μια βεραντα -προσθηκη στην οικια- που παταει στον δρομο που θα διανοιγει καποτε. Ειναι επι δρομου αρα δεν τακτοποιειται.

Δεν σημαινει οτι παρανομει καποιος αν τακτοποιησει μονον την οικια.... Απλα δεν θεωρει οτι ανηκει η βεραντα στην οικια....

 

τι αλλο να πω....με τυπικη συμπεριφορα πρεπει να μην τακτοποιησει τιποτε....αλλα θεωρω υπερβολη την αρνηση σε αυτη την συγκεκριμενη υποθεση.

 

 

κι αν φθασει κανεις στην απολυτη αρνηση, λεει στον ιδιοκτητη να γκρεμισει αυτην την βεραντα και να τελειωνει....

 

Στο δικο σου θεμα εχεις "εξωστη" δηλ. τμημα που ειναι συνδεδεμενο σαν συστατικο του ακινητου, που δεν ειναι στο +3

Ειναι το υψος η μονη παραβαση?..[που δεν ξερω πως λυνεται...]

.ή βρισκεται και πανω απο κοινοχρηστο δρομο?....[που ξερω πως δεν λυνεται...]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

σε περίπτωση κτιρίου εντός σχεδίου με εξώστες εντός ρυμοτομικής (οι μπροστινοί εξώστες όχι το κυρίως κτίριο) που δεν ταυτίζεται με οικοδομική (3 μ πιο μέσα) το οποίο έχει πάρει εξαίρεση από κατεδάφιση με 1337 β φάση για ισόγειο και πρώτο και τπτ για τον δεύτερο,

 

δεν μπορώ να τακτοποιήσω το ισόγειο (υπάρχει σύσταση άρα θεωρείται άλλη ιδιοκτησία).

 

Ο εξώστης είναι στο +4

 

(προς διαχειριστές sorry για το διπλό πόστ εδώ ταιριάζει καλύτερα).

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι ο δρόμος που περνάει από μπροστά είναι 9 μ. (απο ρυμοτομική σε ρυμοτομική) Δεν έχει υλοποιημένα πεζοδρόμια άρα και υψόμετρα (αν και δεν υπάρχουν κλίσεις) Και το μέγιστο πλάτος εξώστη που ρυμοτομείται είναι 1.10 μ. (Δεν είναι σταθερό ξεκινά από 0.075)

:|

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.