Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Επίσης είδα ότι έχει και ανεμιστήρα για εξαερισμό, όμως ήταν αδύνατον εκεί που ήταν τοποθετημένος να δω ισχύ ή / και παροχή

 

Θεωρητικό ;;;

 

Θα πρότεινα να κάνεις το Ταρζάν ( :smile:) ... απο το να βάλεις θεωρητικό !

Link to comment
Share on other sites

Διαμερισμα ημιοροφου με ημιυπογειο αποθηκευτικο χωρο απο κατω, βασει οικοδομικης αδειας, που ομως εχει μετατραπει σε βιοτεχνια ενδυματων (εχω φωτο εσωτερικα της βιοτεχνιας για πειστηρια), δεν εχει απωλειες στην πλακα δαπεδου, ετσι?

Θεωρειται θερμαινομενη η χρηση της βιοτεχνιας...

Ραιτ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δεν λες και το πως :P;

 

Δεν γνωρίζω τις συνθήκες για να πω τον τρόπο :smile: ... μόνο ο #Aristidis ξέρει !

 

Διαμερισμα ημιοροφου με ημιυπογειο αποθηκευτικο χωρο απο κατω, βασει οικοδομικης αδειας, που ομως εχει μετατραπει σε βιοτεχνια ενδυματων (εχω φωτο εσωτερικα της βιοτεχνιας για πειστηρια), δεν εχει απωλειες στην πλακα δαπεδου, ετσι?

Θεωρειται θερμαινομενη η χρηση της βιοτεχνιας... Ναι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να κάνω μία ερώτηση εγκυκλοπαιδικά...

 

Σε όλα τα ΠΕΑ που έχω κάνει που έχουν λέβητα, ή εν πάσει περιπτώσει στα περισσότερα, όταν ψάχνω να βρω το συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης βρίσκω σχεδόν πάντα, είτε είναι παλιότερο είτε νεότερο το κτίριο, ότι ο τοποθετημένος λέβητας είναι πάρα πολύ μεγαλύτερος από αυτόν που χρειαζόταν. Γιατί βάζαν τόσο πολύ υπερδιαστασιολογημένους λέβητες; Και πες σε παλιότερα κτίρια που οι μελέτες ήταν ανύπαρκτες, προσεγγιστικές και με το χέρι, σε ένα βαθμό να το καταλάβεις. Εδώ έχω πετύχει και κτίρια που η μελέτη έγινε με λογισμικό να έχουν διπλάσιο λέβητα του απαιτούμενου.

 

Πώς εξηγείται να συμβαίνει σε τόσο μεγάλο βαθμό; Για πείτε εσείς οι πιο μεγάλοι και πιο έμπειροι.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις σε παλιές πολυκατοικίες (μιλάω για την Αθήνα) του 60 ή 70 υπερδιαστασιολογημένους λέβητες; Εγώ εκεί συνήθως βρίσκω υποδιστασιολογημένους.

 

Μετά στα 80s και 90s που υπήρχε η οικονονική ευμάρεια, άρχισαν οι υπερδιαστασιολογήσεις....

 

Θέλεις επειδή οι υδραυλικοί είχαν την εμπειρία από τα αμόνωτα κτήρια προ Κ.Θ.Κ. (και εν μέρει ίσως είχαν δίκιο αφού και τα "μονωμένα" ήταν συνήθως αμόνωτα)...

 

Θέλεις ότι υπήρχε η νοοτροπία "να ζεσταθεί ο κοσμάκης", "το ανάβω μισή ωρίτσα και σκάμε"...

 

Θα σου πω παράδειγμα αρχιτέκτονα και κατασκευαστή που έκανε υπερδιαστασιολόγηση μόνος του στην μελέτη θέρμανσης +35%...

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι κατασκευαστές κτηρίων, στην πράξη υπερδιαστασιολογούσαν τα θ.σ. μέχρι και 30% περισσότερο, σε σχέση με αυτά της μελέτης και κατά συνέπεια, η ήδη από την μελέτη προσαυξημένη κατά 20% ισχύς του λέβητα να πηγαίνει στα ύψη. Και αυτό ήταν -σχεδόν- κανόνας. Από φόβο μην και γκρινιάζει ο πελάτης, που ήθελε να είναι με το φανελάκι και ανοιχτές μπαλκονόπορτες, για ανεπαρκή θέρμανση. Ή άλλος, ακούει πως θα κάνει κρύο και κρυώνει στη σκέψη κι ας έχει 25 βαθμούς μέσα στο χώρο του...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.