Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες για ενεργειακές μελέτες, επιθεωρήσεις και ΠΕΑ


af.civileng

Recommended Posts

Γεια σας...

 

Είμαι νέος Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ και όπως γνωρίζω ενεργειακές μελέτες μπορώ να υπογράψω αλλά δεν είμαι ενεργειακός επιθεωρητής. Συνεργάζομαι όμως με έναν προσωρινό για την πραγματοποίηση ενεργειακής επιθεώρησης και την έκδοση ΠΕΑ και έχω κάποιες απορίες:

 

1) Όταν συμπληρώσω τα χρόνια που απαιτούνται σκοπεύω να κάνω τα σεμινάρια και να δώσω εξετάσεις για να ενταχθώ στο μητρώο ενεργειακών επιθεωρητών. Στις προϋποθέσεις όμως για την ένταξη έχει και "εμπειρία σε ενεργειακές μελέτες και επιθεωρήσεις". Όπως γνωρίζω, μπορώ να πραγματοποιώ ενεργειακές μελέτες και να τις υπογράφω σαν Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε. αλλά δεν μπορώ να υπογράψω ενεργειακές επιθεωρήσεις μιας και δεν είμαι ακόμα επιθεωρητής. Πως θα αποδείξω την εμπειρία μου στις επιθεωρήσεις; Απλά με τις αποδείξεις παροχής υπηρεσιών που κόβω στο όνομα του συνεργάτη μου που είναι επιθεωρητής με μία αναφορά στον αριθμό πρωτοκόλλου του ΠΕΑ; Με μία βεβαίωση από τον ίδιο ότι συμμετείχα σε αυτές; Ή μήπως χρειάζεται να με περνάει στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ως συμμετέχων σε αυτές;

 

2) Οι καινούργιες οικοδομικές άδειες για να εγκριθούν από την αρμόδια πολεοδομία πρέπει να συνοδεύονται από ενεργειακή μελέτη που να αναφέρει πως το κτίριο προορίζεται για τουλάχιστον Β ενεργειακή κλάση αν δεν κάνω λάθος. Σαν Πολιτικός μηχανικός όμως πέρα από τα στατικά, τα αρχιτεκτονικά και την ενεργειακή μελέτη δεν ασχολούμαι και με τα μηχανολογικά. Η άδεια θα έχει βέβαια και μηχανολογική μελέτη αλλά ποιος εγγυάται στην πολεοδομία για την τοποθέτηση AC ή λέβητα ή για την θερμομόνωση ταράτσας και τοίχων;

 

3) Στην περίπτωση που γίνεται ενεργειακή επιθεώρηση και έκδοση ΠΕΑ σε ολόκληρη την πολυκατοικία που αποτελείται από αρκετά διαμερίσματα και το ένα έχει όλες τις προδιαγραφές για να είναι ενεργειακά αποδοτικό αλλά κάποιο άλλο καθόλου, εκδίδεται ένα ενεργειακό πιστοποιητικό για όλη την πολυκατοικία;

 

4) Στην απόδειξη παροχής υπηρεσιών που κόβω εγώ στον συνεργάτη μου έχω κάποια έσοδα... Έχω κάποιες κρατήσεις από αυτά πέρα από το ΦΠΑ; Δεν πρέπει να φαίνεται και στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ, σωστά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα σεμινάρια να τα κάνεις για ενεργειακός επιθεωρητης, 2ον Το κτίριο δέν προορίζεται, είναι το κτίριο αναφοράς Β ,εσυ μπορείς να σχεδιάσεις απο β και πάνω.3ον Δεν υπάρχουν πολεοδομίες, η διαδικασία θα ελέγχεται απο τούς ελεγκτές δόμησης και στο τέλος απο ενεργειακό επιθεωρητή αν έχει κατασκευασθεί σύμφωνα με τη μελέτη.4ον.Μπορείς να βγάλεις 1 ΠΕΑ για οικοδομή .Ποιές αμοιβές?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και θα τα κάνω τα σεμινάρια από την στιγμή που θέλω να γίνω ενεργειακός επιθεωρητής...

 

Όσο για ένα νέο κτίριο, εσύ το σχεδιάζεις για να είναι B και πάνω που είναι το κτίριο αναφοράς... Και αν δεν τοποθετηθούν τα AC, οι ηλιακοί ή η μόνωση που μελέτησες ως πολιτικός ή μηχανολόγος μηχανικός και το κτίριο όταν έρθει η ώρα να ελεγχθεί δεν τηρεί τις προϋποθέσεις για να είναι B; Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; Υπάρχει καμία επίπτωση στον μελετητή μηχανικό;

 

Το ξέρω ότι μπορώ να βγάλω ένα ΠΕΑ για ολόκληρο το κτίριο... Αλλά δεν είναι παράλογο να υπάρχουν διαμερίσματα όλων των κατηγοριών ενεργειακής απόδοσης και να βγαίνει ένα ΠΕΑ από τον μέσο όρο στην ουσία; Δηλαδή αν κάποιος έχει ένα διαμέρισμα που δεν είναι καθόλου ενεργειακά αποδοτικό δεν ευνοείται σε σχέση με κάποιον που έχει ένα με υψηλή ενεργειακή απόδοση;

 

Τι εννοείς ποιες αμοιβές; Έχω κάποιες ενεργειακές επιθεωρήσεις τις οποίες δεν μπορώ να υπογράψω αλλά συνεργάζομαι με έναν επιθεωρητή και συμφωνήσαμε τα έσοδα να είναι μισά-μισά... Του κόβω απόδειξη παροχής υπηρεσιών με αιτιολογία συμμετοχή στην τάδε ενεργειακή επιθεώρηση και έκδοση ΠΕΑ... Έχω κάποιες κρατήσεις από αυτά τα έσοδα πέρα από το ΦΠΑ; Πρέπει να φαίνονται αυτά τα έσοδα στο πρόγραμμα αμοιβών του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο γνωρίζω οι επιπτώσεις στην περίπτωση που το κτίριο δεν είναι Β μετά την περάτωση της κατασκευής, πέφτουν επάνω στον ιδιοκτήτη μιας και το κτίριο θα είναι ενεργειακά αυθαίρετο.

 

Σε ό,τι αφορά την αμοιβή για το ΠΕΑ, όχι, από τη στιγμή που κόβεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών ως "συμμετοχή σε επιθεώρηση" η δική σου δουλειά δεν περνάει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. :)

Edited by michael1983
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα έπρεπε να κόβεις καθόλου.....επεσες σε περίπτωση συνεργασίας. Τα ΑΠΥ που κόβεις δεν διακαιολογούν προυπηρεσία, καθώς είναι παράνομο να διεξάγει κάποιος ενεργειακές επιθεωρήσεις αν δεν είναι επιθεωρητής. Οχι ότι δεν γίνεται συχνά, αλλά αν πας με το γράμμα του νόμου αυτό λέει.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τις περισσότερες απορίες σου διάβασε πολύ καλά και πολλές φορές τις ΤΟΤΕΕ ιδιαίτερα την 1 & 4 και παρακολούθησε τα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜΤΕΕ.

Όταν κόβεις οποιαδήποτε ΑΠΥ (εκτός μελετών-επιβλέψεων) έχεις παρακράτηση 20% για >300€ μόνο σε επιχειρήσεις

Αν το κτήριο στην τελική επιθεώρηση δεν βγεί όπως το έχεις υπολογίσει στη μελέτη τότε θεωρείται αυθαίρετο και ο ιδιοκτήτης έχει ένα χρόνο για να το "διορθώσει"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα έπρεπε να κόβεις καθόλου.....επεσες σε περίπτωση συνεργασίας. Τα ΑΠΥ που κόβεις δεν διακαιολογούν προυπηρεσία, καθώς είναι παράνομο να διεξάγει κάποιος ενεργειακές επιθεωρήσεις αν δεν είναι επιθεωρητής. Οχι ότι δεν γίνεται συχνά, αλλά αν πας με το γράμμα του νόμου αυτό λέει.....

 

To TEE μου λέει ρώτα το ΥΠΕΚΑ και αντίστροφα... Εγώ κόβω απόδειξη στον συνεργάτη μου, δεν κόβω στον πελάτη... Και αν δεν το κάνω έτσι, πως θα αποδείξω ότι έχω εμπειρία σε ενεργειακές επιθεωρήσεις...;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μπορώ να διενεργήσω "επίσημη" ενεργειακή επιθεώρηση για λογαριασμό του ενοικιαστή. Μάλλον όχι.

Θέλω μέσω ενός ΠΕΑ να αποδείξω πως ο χώρος που νοικιάζει ο πελάτης μου είναι χαμηλής ενεργειακής απόδοσης, που όντως έτσι είναι. Μπορώ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.