Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βιβλία - Πρότυπες μηχανολογικές μελέτες


tsikis

Recommended Posts

Στο ΤΕΕ της Αθήνας(φαντάζομαι και θεσ/νικη) υπάρχουν κάποιες πρότυπες τεχνικές οδηγίες για ΗΜ http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/TOTEE_P έχω ακούσει πως είναι καλά, και νομίζω γύρω στα 6 ευρώ το καθένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μην ξεχάσεις να αγοράσεις και τις ΤΟΤΕΕ ( = Τεχνικές Οδηγίες Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος) . Τηλεφώνησε στο 2103291405 (είναι στα κεντρικά του ΤΕΕ στην Αθήνα στο τμήμα εντύπων) . Μπορεί να είναι παλαιογραμμένες , αλλά είναι καλά γραμμένες και υπάρχει αύθονο πράγμα (Κλιματισμός , Αποχέτευση και πάει λέγωντας) και εξάλλου είναι τζάμπα πράγμα ! Μιλάμε για μόνο 5 € το κάθε εγχειρίδιο ! ! ! Σε αντίθεση με τον αγιογδύτη τον ΕΛΟΤ , απ'όπου αγόρασα το πρότυπο για τους ανελκυστήρες με 130 € και όταν μου ήρθε είδα ότι δεν ήταν τίποτα άλλο παρά ένα μάτσο φωτοτυπίες ! ΑΙΣΧΟΣ ! , ΝΤΡΟΠΗ , ΑΙΔΩΣ !

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια χοντρική διάκριση στα βιβλία.

 

α) Βιβλία που προσπαθούν να αναπτύξουν πλήρως και επιστημονικά ένα αντικείμενο.

 

Παρατηρήσεις: Πότε δε θα σε καλύψει πλήρως ένα ελληνικό βιβλίο. Λίγο πολύ όλα έχουν ατέλειες, ασάφειες, και κενά.

 

β) Βιβλία που προσπαθούν να σε βάλουν στο κλίμα γρήγορα. (πχ τετράδια μηχανικού της 4Μ)

 

Παρατηρήσεις: Για το σκοπό τους και το κόστος τους δεν είναι και άσχημα. Μην περιμένεις να εμβαθύνεις από αυτά.

 

Μετά τον "πρόλογο", καταρχήν να σου συστήσω και γω να πάρεις τις ΤΟΤΕΕ. Όχι τόσο για να μάθεις από αυτές, αλλά για να ανατρέχεις σε αυτές. Νομίζω ότι είναι υποχρεωτική η εφαρμογή κάποιων τμημάτων (τρόπος κατασκευής, υλικά, δοκιμές) όλων των ΤΟΤΕΕ. Δεδομένου ότι είναι και φθηνές πάρτες για να μην ψάχνεις όταν σου χρειαστούν.

 

Από την κατηγορία α) που αναφέρω παραπάνω θεωρώ καλό πχ το βιβλίο "Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις Καταναλωτών" του Ντοκόπουλου. Από τα χέρια των περισσότερων μηχανικών έχει περάσει το Θέρμανση κλιματισμός του Σελλούντου. Προσωπικά δεν το θεωρώ και φοβερή επιτυχία. Θεωρώ παλιό αλλά καλό το βιβλίο "θέρμανση και κλιματισμός" των Recknagel - Sprenger, τουλάχιστον τον πρώτο τόμο που έχω. Έχει πολλούς πίνακες και σίγουρα τα βασικά πράγματα στη μηχανολογία δεν έχουν αλλάξει.

 

Κάνε μια αρχική αγορά πάνω σε κάποιο αντικείμενο με βάση τις γνώμες που παίρνεις και βλέποντας και κάνοντας. Δύσκολο να σου προτείνει κάποιος μια λίστα από βιβλία για όλον τον τομέα των κτηρικών Η/Μ. Προσωπικά είμαι διστακτικός στην κριτική των βιβλίων διότι παίζουν ρόλο πολλά πράγματα. Το βιβλίο πχ των Recknagel - Sprenger δεν ήταν το πρώτο μου και όταν το πήρα ήξερα τι να ψάξω σε αυτό. Αν ήταν το πρώτο μου ενδεχομένως και να το θεωρούσα ακατάλληλο. Λέμε τώρα. Α, και το να πάρεις καμιά δεκαριά βιβλία μονοκοπανιά μάλον απογοήτευση θα σου φέρει. Ποιος τα διαβάζει όλα αυτά κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Για την κατηγορία (β) σπεύδω να συμφωνήσω μαζί σου ! Όχι ότι διαφωνώ πέρι την κατηγορία (α) , απλά για την (β) θά'θελα να πω δυο λογάκια :

Μάλιστα όχι μόνο τα περιβόητα "Τετράδια μηχανικού" , αλλά και τα υπόλοιπα της συγκεκριμένης εκδοτικής εταιρία , τα οποία δεν κάνουν παρά το εξής : Το μισό βιβλίο το καταναλώνουν για να σε κάνουν να καταλάβεις πως ο υπολογισμός είναι περίπλοκος , και το άλλο μισό για να σε πείσουν να αγοράσεις το αντίστοιχο πρόγραμμα της 4Μ . Τέλος πάντων , θα το βουλώσω εδώ πέρα διότι μπορώ να κατηγορηθώ για μαύρη διαφήμιση , αλλά δεν παύω να είμαι στη διάθση του καθενός για περεταίρω διευκρινήσεις .

Link to comment
Share on other sites

σκοπος της καθε εταιριας ειναι να πουλησει, εμεις οι μηχανικοι απλα πρεπει να φιλτραρουμε, οτι ακουμε/διαβαζουμε/μαθαινουμε...

 

Καλο βιβλιο ειναι και του δασκαλου του Μπουρκα (ΕΜΠ) για βιομηχανικες εγκαταστασεις (Χ.Τ. & Υ/Σ Μ.Τ.)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συμφωνώ με αυτά που είπαν οι συνάδελφοι. Το βιβλίο του Σελλούντου Θερμανση - Κλιματισμός θεωρώ για Ελληνικό βιβλίο είναι αρκετά πλήρες. Για ξένη βιβλιογραφία σου προτείνω τα Handbooks της Asharae αν και κοστίζουν λίγο παραπάνω. (Μπορείς να τα βρείς και σε μορφή pdf στο internet δωρεάν αλλα παράνομα αν ψάξεις λίγο...)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος κάποιο καλό βιβλίο που να με βοηθήσει στην εκπόνηση Η/Μ μελετών. Για την ακρίβεια προσπαθώ να μάθω το πρόγραμμα της 4Μ, αλλά αντιμετωπίζω δυσκολίες στους διάφορους συντελεστές που παρουσιάζονται, δεν ξέρω πως να τους συμπληρώσω. Το πρόβλημα μου δεν είναι στο πρόγραμμα, εξάλλου υπάρχει manual και το προγραμμα μου φαίνεται αρκετά εύκολο, αλλά στις μηχανολογικές γνώσεις που χρειάζονται. Υπάρχει κάποιο βιβλίο που σε συνδυασμό με ένα πρόγραμμα σαν αυτό της 4Μ να βοηθάει ένα νέο μηχανολόγο. Και αν υπάρχει κάποιο που να έχει συγκεντρωμένα θέρμανση(μονοσωλήνιο, ενδοδαπέδια), ύδρευση, αποχέτευση, θερμικές απώλειεσ. Γενικά όσο πιο πλήρες γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο μεγάλο το πεδίο της κάθε μελέτης και τόσες πολλές οι μελέτες που είναι λίγο δύσκολο να μαζευτούν όλα αυτά σε ένα βιβλίο.

Η λύση είναι ένα βιβλίο για κάθε μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Έστω κι έτσι γνωρίζεις κάποιο βίβλίο που να είναι αντιπροσωπευτικό για την κάθε μελέτη. Κυρίως με ενδιαφέρει η θέρμανση, φυσικό αέριο, ύδρευση, αποχέτευση και πυρασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρει και πιο πάνω ο iliekater μια λύση (και μάλιστα οικονομική) είναι οι Τεχνικές οδηγίες του ΤΕΕ (ΤΟΤΕΕ) που καλύπτουν τα περισσότερα από αυτά που ζητάς, αλλά αν θέλεις και κάτι πιο εξειδικευμένο κάνε ένα search στο διαδίκτυο και θα βρεις...Π.χ. εδώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.