Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχολιασμός καταναλώσεων


nik

Recommended Posts

Σε διαμέρισμα Β' ορόφου του 1975, εμβαδού 75,00τ.μ., διαμπερές στον άξονα Βορρά-Νότο, με σχετική σκίαση από κτίρια προς τον Νότο, σε επαφή με γειτονικά κτίρια προς Ανατολή και Δύση και με δώμα πάνω από αυτό, υπάρχουν A/C 2,85κW, 10ετίας (ΕΕR=2.0).

 

Στην ψύξη...οι ενεργειακές καταναλώσεις του κτήριου αναφοράς μου βγαίνουν 48,5kwh/m2 ενώ του υπάρχοντος κτιρίου 305,6kwh/m2 !

 

Δεν μου φαίνεται λογικό. Μπορεί να μου κάποιος τι μπορεί να φταίει ??

 

 

 

23132092.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

13431221.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στην θέρμανση σου είναι 7,5 φορές το κτήριο αναφοράς και στην ψύξη 6,3 φορές οπότε δεν βρίσκω κάτι περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στις σκιάσεις σου, μήπως έχει περάσει κάποιο "κουλό" νούμερο.

Ίσως εάν περνάς τους συντελεστές με copy&paste να σου ξέφυγε κάποιος πολύ μεγάλος συντελεστής (μεγαλύτερος της μονάδας) σε κάποια καλοκαιρινη σκίαση.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Οι σκιάσεις μου είναι εντάξει. Δεν υπάρχει κάποιο τρελό νούμερο.

 

Δηλαδή σας φαίνονται λογικά σαν καταναλώσεις ? Να κάτσω να υπολογίσω τον ΕΕR με βάση τα χαρακτηριστικά των A/C μπας και ανέβει λίγο ? Νομίζω ότι έτσι παίρνω μία ευθύνη που μπορεί και να μην ισχύει χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται πολύ μεγάλη η κατανάλωση για ψύξη. Προσωπικά δεν έχω δει στα δικά μου ΠΕΑ τόσο μεγάλο νούμερο συγκριτικά με το ΚΑ.

Κάνε ένα σενάριο στο οποίο να μονώσεις το κτήριο, οπότε θα δεις εάν θα βελτιωθεί η κατάσταση. Στο σενάριο "παίξε" και με άλλα νούμερα όπως το EER και τσέκαρε συμπεριφορές.

Εναλλακτικά στείλε μου το xml σου ή ανέβασε περισσότερα screenshots για περισσότερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τι φταίει. Η οροφή (δώμα).

 

Είναι το πρώτο μου ΠΕΑ σε ρετιρέ και δεν μου είχε ξανασυμβεί αυτό. Μόλις έβαλα συντελεστή σκίασης 0 στο δώμα οι καταναλώσεις έπεσαν από τα 305,6...στα 45,6 !!

 

Δυστυχώς όμως η οροφή μου δεν σκιάζεται και πρέπει να βάλω συντελεστή σκίασης 1 (σωστά ?). Άρα λογικά δεν μπορώ να κάνω κάτι.

 

Προφανώς το κτίριο αναφοράς έχει κάποια σκίαση, έχει και καλύτερο συντελεστή απορροφητικότητας και μειώνει τις καταναλώσεις.

 

Για τους συντελστές σκίασης σε οριζόντια στοιχεία π.χ. δώματα μπορούμε να κάνουμε κάτι ? Πως υπολογίζονται ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αρκετά ρετιρέ, αλλά δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα. Συνήθως 1 είναι οι σκιάσεις των δωμάτων.

Για να μη ψάχνουμε όμως ψύλλους στα άχυρα, ανέβασε μερικά screenshots εάν θέλεις περισσότερη ανάλυση. Και κυρίως το screenshot των αδιαφανών.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα, λογικά φαίνονται τα νούμερα Θ-Ψ, γιατί όπως αναφέρεις το δώμα (αν κατάλαβα καλά) είναι ακάλυπτο και εκτεθειμένο (να υποθέσω και χωρίς μόνωση, δεδομένου οτι είναι του 1975 ?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.