Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σχολιασμός καταναλώσεων


nik

Recommended Posts

Εγω γιατι βρισκω μικρη την καταναλωση σε θερμανση του Κ.Α?

Η καταναλωση σε ψυξη ειναι τραγικη, εννοειται.

Δεν παιζουν αυτα τα νουμερα με την καμια...

Τωρα το που μπορει να υπαρχει λαθος.... ιδεα δεν εχω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και μένα, λογικά φαίνονται τα νούμερα Θ-Ψ, γιατί όπως αναφέρεις το δώμα (αν κατάλαβα καλά) είναι ακάλυπτο και εκτεθειμένο (να υποθέσω και χωρίς μόνωση, δεδομένου οτι είναι του 1975 ?)

Οχι ρε συ, τι λογικα νουμερα?

Εχω κανει πολλα ΠΕΑ και σε ρετιρε και σε πυλωτες και μονωμενα και αμονωτα αλλα τα νουμερα αυτα ειναι περα για περα τραγικα....

300 καταναλωση σε ψυξη? Που ακουστηκε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι.

 

Μόνο εάν αλλάξει ο συντελστής σκίασης F ή το U του δώματος θα μειωθούν οι καταναλώσεις.

 

 

23678212.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Όμως και σκίαση δεν έχω και το δώμα είναι παλιό και έχω βάλει Uδώματος=3,05. Ο ιδιοκτήτης έχει φτιάξει μία μόνωση στο δώμα αλλά δεν την λαμβάνω υπόψη μου γιατί δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο τεκμηρίωσης της.

 

Όσοι έχετε κάνει αμόνωτο ρετιρέ...κάντε μου μία χάρη να μου πείτε τι U και τι F βάλατε στο δώμα. Ευχαριστώ.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Πριν 1 μήνα, σε ΠΕΑ του 1973, με 14cm πλάκα και 2~2,5cm σοβά εσωτερικά, πήρα U = 4.00 και F = ~0.85, γιατί μέχρι τις 10.30 πμ σκιαζότανε απο παρακείμενο κτήριο ~22μ ύψος

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να "ανεβάσεις" την καρτέλα του "κτηρίου" και την καρτέλα της "ζώνης".....

Το νούμερο της ψύξης είναι πολύ-πολύ μεγάλο..... Δεν το έχω συναντήσει πουθενά......

Δοκίμασα σε ένα "αμόνωτο" 70αρι (m²) διαμέρισμα και βάζοντας ΒΑ ψύξης 1.5 ουτε καν πλησίασε η κατανάλωση.....

 

Υ.Γ.

Ξεπερνάει καταναλώσεις "αμόνωτων" καταστημάτων που έχουν και αερισμό.....

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε χρησιμοποιησες τους συντελεστες των πινακων και υπολογισες δικους σου?

Οσον αφορα τη σκιαση, προσωπικα θα την αμελουσα...

Σκιαση σε οριζοντια επιφανεια λαμβανω, εκτος πυλωτων εννοειται, μονο οταν εχουν στεγαστρο απο πανω που να τις καλυπτει εξ ολοκληρου...

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησα πιο πάνω ότι το θέμα είναι καθαρά των U και F του δώματος. Είναι θέμα κελύφους δηλαδή. Μόλις βάλω F=0 η κατανάλωση ψύξης γίνεται σχεδόν ίση με του Κ.Α. !

 

Επίσης εάν μειώσω το U του δώματος μειώνεται πάλι αρκετά.

 

Ινζαγκι τι δεν έβαλα βάσει πινάκων ? Το U αμόνωτου δώματος είναι 3,05 βάσει του πίνακα 3.4.β.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Στον dib αναφερομουν συναδελφε με το προηγουμενο ποστ μου, οχι σε σενα.

Κανε οσα παραπανω screenshoots μπορεις για να δουμε τι συμβαινει...

Ετσι ακρη δε βγαινει πραγματικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα με βοηθούσε πολύ εάν κάποιος που έχει τρέξει διαμέρισμα σε επαφή με αμόνωτο δώμα μου έλεγε:

 

δώμα επιφάνειας Χ , U τόσο , F τόσο , κατανάλωση ψύξης τόσο ενώ Κ.Α. τόσο .

 

Είναι προφανές ότι εάν το Κ.Α. έχει μονωμένο δώμα με U=0.45 η κατανάλωση πέφτει τρελά. Το βλέπω με δοκιμές που κάνω.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.