Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολιασμός καταναλώσεων


nik

Recommended Posts

ισχύς ψύξης 1,4 με eer = 1,79 πως προκύπτει;

(όχι ότι αλλάζει σπουδαία το τελικό αποτέλεσμα αλλά αντιστοιχεί σε κλιματιστικό 4700btu/h με 780W απορροφόμενη που δεν υπάρχει)

 

τα χαρακτηριστικά του κλιμ/κου είναι: cooling capacity=8.53053btu/h, heating capacity=9.560btu/h και maxinput=1.400watt.Άμα κάνω τις διαιρέσεις δεν προκύπτει ΕΕR=1,79 και Cop=2 αντίστοιχα. Εγώ απλά έβαλά στην θέρμανση το θεωρητικό με λέβητα γιατί αν βάλω το κλιματιστικό για θέρμανση βγαίνει Ζ, ενώ έτσι βγαίνει Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνεπώς ισχύς 2.5 kW και eer = 2.5/nominal input

και οχι max input

και θέρμανσης cop = 2.8/nominal input

Για αυτο βγαίνει Ζ

Το κτίριο αναφοράς έχει cop 3.2

Edited by zxgr
Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Στα χαρακτηριστικά δεν γραφει την ονομαστικη ισχυ input, μόνο την max!στο ιντερνετ ομως που εψαξα το μοντελο δινει seer=6.1 και scop=4.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά των SEER kai SCOP απο τα EER kai COP. Γράφει η ετικέτα τα ονομαστικα αμπερ και οπως μου ειπες τα πολλαπλασιασα και ετσι μου βγηκαν νορμαλ τιμες και η κατηγορια Δ! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδιά καλησπέρα.

 

Έχω μία περίπτωση γραφείων περίπου 600 τμ και τα αποτελέσματα του λογ/κου μου φαίνονται περίεργα στην θέρμανση λόγω της πολύ χαμηλής κατανάλωσης...

Παραθέτω κάποια επιπρόσθετα στοιχεία:

 

- Κάτοψη κυκλικής και ορθογωνικής μορφής με επένδυση υαλοπέτασμα. Μικτό ύψος 3,20 μ. Το έχω χωρίσει σε 40 εκ κέλυφος και τα υπόλοιπα (3,20 - 0,40) σε μη ανοιγόμενη πρόσοψη εκτός από κάποια τμήματα που ανοίγουν.

- Προσανατολισμός ένα 80% ΝΑ/ΝΔ χωρίς εμπόδια

- Τμήμα δαπέδου σε εξωτ. αέρα 150 τμ και αντίστοιχα οροφής 150 τμ.

- Θέρμανση/ψύξη με VRV 50/45 KW έτους 2014.

- Αερισμός Κ.Α.

- Φωτιστικά φθορίου 18W με ηλ. ballast. Kάποια προβολάκια ανάδειξης που βρήκα δεν τα πέρασα στο λογ/κό.

 

Το υαλοπέτασμα είναι 18ετίας περίπου, επικοινώνησα με γνωστή εταιρία της Β. Ελλάδος που το είχε παράξει, μου είπαν ότι αδυνατούν να μου δώσουν τελικό U.

 

Σας ευχαριστώ.

post-900-0-46596400-1513804152_thumb.jpg

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι έχεις άρκετα θερμικά κέρδη που το καλοκαίρι γίνονται ψυκτικά φορτία. Επίσης υποψιάζομαι μεγάλη ισχύ στο φωτισμό που σου μειώνει δραστικα΄την απαίτηση για θέμρναση. Για δώσε περισσότερα στοιχεία ή στείλε το xml να το δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Kαλησπέρα,

σε δοκιμαστικό αρχείο έχω βάλει σύστημα θέρμανσης αντλία θερμότητας αέρα αέρα με βαθμό απόδοσης μονάδα.

Στις καταναλώσεις όμως, η ενεργειακή απαίτηση με την ενεργειακή κατανάλωση του κτιρίου εμφανίζει μία διαφορά περίπου 8 τοις εκατό.

Γιατί;

Από που προκύπτουν απώλειες; Εγώ δεν βλέπω να έχω δηλώσει πουθενά ούτε στο δίκτυο ούτε στις τερματικές μονάδες...;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.