Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολιασμός καταναλώσεων


nik

Recommended Posts

Διαμέρισμα ρετιρέ, πλήρως αμόνωτο.

Εμβαδόν δώματος 65τμ

U δώματος 4,7

χωρίς σκίαση f=1

Κατανάλωση:

Θέρμανση 264,3 (ΚΑ 40,7)

Ψύξη 55,4 (ΚΑ 22,7)

ΖΝΧ 91,9 (ΚΑ 36,4)

 

 

Σενάριο με μόνωση δώματος

Θέρμανση 147,3

Ψύξη 21,4

ΖΝΧ 91,9

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 230
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αδερφε δες λιγο κι αυτο...

 

screenshoterx.jpg

70,48τ.μ. δωματος

Καταναλωσεις λογικοτατες...

Δε βρισκω λογο οι καταναλωσεις για ψυξη να σου προκυπτουν μεγαλυτερες απο αυτες της θερμανσης...

 

Ξαναλεω... Βαλε screenshoots απο το προγραμμα να δουμε τα δεδομενα σου...

Αλλιως ακρη δε θα βγει, στον αερα θα μιλαμε

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και λεμε...

ΘΕΡΜΑΝΣΗ

Απο πο προκυπτει ο λεβητας με 72% αποδοση? Εκανες υπερδιαστασιολογηση?

Γιατι αν προκυπτει απο καυσαναλυση αυτο το νουμερο, ο λεβητας χρηζει ΑΜΕΣΗΣ αντικαταστασης...

Δεν εχω βρει λεβητες που να δουλευουν σε κατω απο 87% αποδοση, οπου υπαρχουν φυλλα ελεγχου τουλαχιστον...

Αν προκυπτει απο υπερδιαστασιολογηση, τοτε το βαθμο αποδοσης προ αυτης θα το χρησιμοποιησεις για την αποδοση του συστηματος για παραγωγη ΖΝΧ

Μονο 3% απωλειες δικτυου διανομης? Προσεξε το, καπου εκανες λαθος, παραπανω ειναι...

Η αποδοση των θερμαντικωων σωματων ειναι 89% αν ειναι σε εξωτερικο τοιχο και οχι 95.9%

 

ΖΝΧ

Απο που προκυπτει το 69,16?

Δε λαμβανεις υποψιν τα υπνοδωματια?

Κακως, λαβε τα

 

Ανοιγματα

Σε 76τ.μ. σπιτι εσυ εχεις 16,5τ.μ. ανοιγματων? Και μαλιστα με αλουμινιο και μονο τζαμι?

 

Τωρα για τα υπολοιπα τι να πω... Προφανως το xml σου το βγαζεις απο εμπορικο προγραμμα οποτε δεν καταλαβαινω τι σου περναει και πως τα περναει.

Εγω που τα κανω με το χερι και με δικα μου εξελακια βγαινουν διαφορετικα δεδομενα και διαφορετικα αποτελεσματα, σιγουρα με μεγαλυτερη ακριβεια...

Link to comment
Share on other sites

Inzagi τα υπόλοιπα μην τα πολυκοιτάς ας επικεντρωθούμε στην ψύξη. Δεν τα έχω κάνει σωστά τα υπόλοιπα αλλά σίγουρα δεν επηρεάζουν...την ψύξη.

 

Τα ανοίγματα τόσα είναι. Είναι διαμπερές ρετιρέ. Μιλάμε για πολύ άνοιγμα...

 

 

Αυτό που θα ήθελα να κοιτάξεις και μου είπε και ο tsx με pm, έχω βάλει ένα ΜΘΧ. Μήπως φταίει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε δε φταιει αυτο. Αφαιρεσα ΜΘΧ και διαχωριστικη επιφανεια αλλα τα αποτελεσματα δεν αλλαξανε και πολυ...

Σχεδον ουδεμια διαφορα...

Δεν ξερω τι θα μπορουσε να φταιει, πραγματικα... εξωπραγματικη η διαφορα σου...

 

Edit

Μηπως, ξαναρωταω, μηπως, το xml σου εχει καποιο θεματακι?

Το λεω γιατι οταν πριν λιγο καιρο ειχα περασει εγω καποια δεδομενα σε ενα αλλο xml απο αυτο που δημιουργει το Buildingcert, μου εβγαλε τελειως διαφορετικα αποτελεσματα απο αυτα που ειδα οταν περασα τα ιδια δεδομενα στο xml του buildingcert

Δεν δοκιμαζεις να ξαναπερασεις με το χερι στο xml του buildingcert ολα αυτα τα δεδομενα που σου περναει το προγραμμα κατασκευαζοντας το δικο του xml μηπως δεις αλλαγη?

Γιατι ειναι τραγικες οι διαφορες στα νουμερα σου απο αυτα που θα επρεπε κανονικα να εχεις εσυ...

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Νίκο, σβήσε την γραμμή της οροφής και ξαναπέρνατην χειροικίνητα. Δες τα αποτελέσματα. Πάρε την εταιρία λογισμικού, να σου εξηγήσουν πως γίνεται αυτό το <<θαύμα>>. Αν έχεις την καλή διάθεση, πες μας μετά τι σου είπανε.

 

Έγραψες!!! Το έκανα και έφτιαξε. ΔΕν ξέρω γιατί. Τα έβαλα ακριβώς όπως ήταν. Μόνο το όνομα της οροφής άλλαξα. ΔΕν ξέρω γιατί αλλά δούλεψε.

 

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Ετοίμασα ένα ΠΕΑ για κατάστημα 60 τ.μ.

Κατασκευή 1965 και καθόλου μόνωση.

Θέρμανση με λέβητα πετρελαίου

Ψύξη με κλιματιστικό δεκαετίας

Σύστημα για ΖΝΧ δεν υπάρχει.

Φωτισμός 800 W

Περιοχή Φ.Φ 30 %

 

ΤΕΛΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ---- ΥΠΑΡΧΩΝ

ΘΕΡΜΑΝΣΗ 40,2 ---- 146,0

ΨΥΞΗ 39,1 ---- 32,8

ΖΝΧ 3,8 ---- 4,5

ΦΩΤΙΣΜΟΣ 77,0 ---- 117,0

ΑΠΕ 0,0 ---- 0,0

ΣΥΝΟΛΟ 160,1 --- 300,2

ΚΑΤΑΤΑΞΗ - Ε

 

Σας φαίνονται λογικά τα αποτελέσματα;

Προσωπικά η ψύξη με ξενίζει.

Edited by kostas_super_3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.