Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή τοπογραφικού


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις.

 

Η εξάρτηση πως ακριβώς υπολογίζεται στην αμοιβή; Εννοώ σε αντιστοιχία με τις πραγματικές εργασίες υπαίθρου.

Γιατί βλέπω διάφορες γνώμες εδώ πέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπέρα σας,


υπογράφω τοπογραφικό για έκδοση άδειας προσθήκης και νομιμοποίησης χώρων με τον 4178/13. 


τι επιλογές βάζω στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ? το έχω 1:200 σε κλίμακα και η περιοχή είναι η Νέα Κηφισιά, αραιοκατοικημένο σημείο θα έλεγα...


δεν έχω ξανακόψει και θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας!


το οικόπεδο έχει κτίσμα και είναι κ εξ αδιαιρέτου το οικόπεδο και δείχνω και το περίγραμμα άλλων 3 κτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

Το όλο νήμα ήταν πολύ κατατοπιστικό. Μου μένει μία απορία ως προς τον αριθμό των σημείων στην πολυγωνομετρία.

Ο κανόνας 1 σημ/στρ εντός σχεδίου και 0,5σημ/στρ εκτός σχεδίου είναι εμπειρικός, ή προκύπτει από κάπου;

Το σκεπτικό μου είναι ότι ενώ στα εντός σχεδίου οι στάσεις/στρέμα είναι κάπως φιξ, ενώ στα εκτός σχεδίου οι στάσεις/στρέμα φαίνεται να μειώνονται όσο μεγαλώνει η έκταση.

Πιο πολύ με απασχολεί το θέμα σαν μπούσουλας για προσφορές σε τιμές (να εκτιμήσω την δουλειά μου δηλαδή). Όταν είναι να καταθέσω αμοιβές, μπορώ να μετρήσω τις στάσεις που έκανα τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Kai πως κάνεις τοπογραφικά ?? Στα δέχονται??. Στην ενότητα "Τοπογραφικά", πριν λίγες μέρες, αναφέρθηκε αυτό το θέμα. Αν δηλ. οι αρχιτέκτονες υπογράφουν τοπογραφικά. Ψάξε και βρες το .Από αυτά που γράφεις νόημα δεν βγαίνει. Πάντως 0.5 σημείο δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Σαν αρχιτέκτονας δεν ξέρω (τυπικά;;;; ) να κάνω εξάρτηση και συνεργάζομαι σε αυτό το κομμάτι με ΠΜ ή ΑΤΜ. Το υπόλοιπο κομμάτι. η αποτύπωση είναι ίδια με την αποτύπωση που απαιτείτο για το διάγραμμα κάλυψης κατά την έκδοση αδειών του 1983, η οποία ήταν ανεξάρτητη αποτύπωση και στο τοπογραφικό αποτυπώνονταν επιπλέον στήλοι υψηλής τάσης.

 

0,5 σημείο δεν υπάρχει, αλλά αναλογία 0,5 σημεία/ στρέμα είναι το ίδιο με 1 σημείο/2 στρέματα και διόρθωσέ με αν κάνω πάλι λάθος.

Όσο αυτό που θέλω να πω, είναι ότι από την εμπειρία μου σε προ ΕΓΣΑ εποχή αλλά και σήμερα με την προαναφερθείσα συνεργασία, παρατηρώ ότι οι απαιτούμενες στάσεις που θα κάνω για να αποτυπώσω μία έκταση δεν είναι σε ευθεία αναλογία με την έκταση ενός γηπέδου. Και πατώντας αυτό, ρωτάω το πώς βγαίνουν τα σημεία της πολυγωνομετρίας στις αμοιβές.

 

ΥΓ. Διάβασα και αυτό που λες το νέο θέμα που αναπτύχθηκε στα τοπογραφικά και θα σου πω το εξής (το οποίο το αναφέρουν και εκεί):

Αν διαβάσεις τον νόμο του 2014 για τα δικαιώματα των μηχανικών, θα δεις ότι αυτά ορίζονται α) από τα προγράμματα σπουδών των αναγνωρισμένων τμημάτων και ιδρυμάτων και β) από ΠΔ αποκλειστικά.

Όλα τα υπόλοιπα έγγραφα που έχουν βγει είναι συμβουλευτικού χαρακτήρα και αφορούν μόνο τους αποδέκτες τους.

Η σημερινή πραγματικότητα είναι τα δικαιώματα να βγαίνουν από τα προγράμματα σπουδών και αναμένουμε να βγουν τα σχετικά ΠΔ. Ανάλογα ποιος το τηρεί αυτό και ποιος όχι, κινούμαστε ανάλογα για να αποφεύγουμε όπου μας παίρνει την περίσσια γραφειοκρατεία.

 

ΥΓ2. Για μεγάλο αριθμό εγκυκλίων που αφορούν εργασίες του κλάδου μας ισχύουν τα εξής:

- Αντιγράφουν κομμάτια του νόμου με μεγαλύτερες και έντονες γραμματοσειρές για να είναι πιο ευανάγνωστες

- Τροποποιούν τμήματα νόμων, αναστέλουν την ισχύ τους μέχρι νεωτέρας, εναλλάσουν τις ερμηνείες τους σε ρυθμό εβδομαδιαίο, λες και αλλάζει ο νόμος κάθε βδομάδα

- συνδιάζουν άρθρα νόμων σε ισχύ με άρθρα κατηργημένα

 

Έχω δει εγκύκλιο να αλλάζει τη σημασία λέξεων της ελληνικής γλώσσας ακόμα. Πρόσφατα με εγκύκλιο αποφασίσανε ότι ένα τμήμα της πελλοπονήσου είναι νησί (η περιοχή Τροιζηνίας, επειδή ανήκει λένε στην υποπεριφέρεια νήσων Αττικής). Έχεις οδηγήσει ποτέ το αυτοκίνητό σου να πας από νησί απέναντι στην ηπειρωτική Ελλάδα; Με την τελευταία εγκύκλιο μπορείς.

 

Συγνώμη για την τον τόνο στα Υ.Γ., αλλά η επίθεση δεν ήταν προσωπική, αλλά προς αυτούς που εκδίδουν εγκυκλίους με πρόθεση να τροποποιούν νόμους, συνήθως με "περίεργα" κίνητρα.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Ο κανόνας 1 σημ/στρ εντός σχεδίου και 0,5σημ/στρ εκτός σχεδίου είναι εμπειρικός, ή προκύπτει από κάπου;

 

χμμ, δε νομίζω. Ισως απορρέει απ'το παλαιό πινάκιο αμοιβής του 84 απ'οτι νομιζω.

 

Καπου εχω κατι ξεχασμένα τέτοια έντυπα στο γραφειο, θα ψαξω και θα σου πω.

 

Παντως, δεν ειχα ποτέ καποιο θέμα στη πολεοδομία. Ουτε έχω βάλει ποτέ τις προσαυξήσεις κτλ που δινει το πινάκιο. Αλλωστε τι νοημα εχει πλεον; ειτε βγαλεις 1000ε νομιμη ειτε 3000, συμφωνηθείσα πληρώνεις. Βεβαια, οι κρατήσεις ειναι υπερ νομιμης, οκ.

 

Παντως, και το 1 σταση / 1 στρέμμα εκτος σχεδίου υπερβολή μου φαίνεται. Πχ χθες αποτυπωσα απο μια σταση πανω σε πομόνα 3 πλακες 200 στρ, μπορει και παραπανω, 200 σημεία λεπτομερειων, αγροτικες οδοι γυρω γυρω, ρέμα, όρια καλλιέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχουν τύχει τόσο μεγάλες εκτάσεις, κυρίως λόγω μικρού κλήρου στην περιοχή μου, αλλά σε εκτάσεις από 5-15στρ που συνήθως συναντόνται, μέσο όρο 1-2 στάσεις χρειάζονται και σπάνια, λόγω έντονης μορφολογίας του εδάφους και περιφράξεων (πρόσβασης) να χρειαστώ 3η ή 4η στάση, αλλά δεν εξαρτάται από την έκταση αυτό, ειδικά γραμμικά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα, στον προυπολογισμό του έργου (τοπογραφικού),

στο σύστημα αμοιβών του τεε, πρεπει να μπει κάποιο υπολογισμένο ποσό?

 

Ευχαριστώ εκ, των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι.

Αν χρειάζεται θα στο χτυπήσει το σύστημα (λέγοντάς σου, πόσο είναι αυτό για την επιφάνεια που έδωσες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.