Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση Αδείας


Recommended Posts

αδεια του 09 για δυωροφη με υπογειο  . Συνταξιοδοτηθηκε  εδω και καιρο ο παλιος μηχανικος και ο ιδιοκτητης μου ανεθεσε

την περιπτωση και να κανω την θεωρηση για ρευμα 

Η αυτοψια εδειξε :

καμμια σχεση η θεση με αυτη της αδειας και θεματα Δ και σε σχεση με αλλο παλαιοτερο κτισμα

 

αφού έχεις θέματα Δ πως θα κάνεις αναθεώρηση;

αναθέωρηση γίνεται όταν είσαι εντός των νόμιμων ορίων αλλιώς ο ελεγκτής θα σε απορρίψει

και κυρίως για κατασκευές που ΘΑ κάνεις όχι ήδη έτοιμες

 

,το περιγραμμα απο ορθογωνικο ειναι τραπεζοειδες

αυτό είναι παράβαση κατηγορίας 3

 

,τα τετραγωνικα ιδια στο συνολο αλλα οχι στα διαμερισματα ,

αυτό είναι διαμερισμάτωση

 

οι εξωστες διαφορετικοι.

αυτό είναι πάλι παράβαση κατηγορίας 3 και το βάζεις μαζι με την προηγούμενη

 

και το υπογειο

απο 3 πλευρες εκτος και ετσι εκ κατασκευης -βγαινει κατ ευθειαν στο δρομο

επισης επειδη ειναι μια ιδιοκτησια εντοπισα στην παλια κατοικια επισης το υπογειο εκτεθειμενο και προσθηκες κατ επεκταση

αυτά κατηγορία 5 και με τετραγωνικά (ίσως και παράβαση σε ύψος)

 

ολα τα παραπάνω είναι λίγο οφφτοπικ και καλύτερα να τα συζητήσεις και στο thread για τα αυθαίρετα

 

Προσφοροτερος τροπος για να προχωρησει η περιπτωση (οικονομικα-κυριως και διεργασιακα)??

διεργασικά μάλλον ο 4178 και μετα να πας να κλείσεις το στέλεχος με ενα διαγραμμα δομησης που τα γραφεις ολα μεσα

(τι είναι με την αδεια τι με 4178)

και μετά ΔΕΗ

 

οικονομικά καταλαβαίνω απόλυτα ότι πραγματα είναι δύσκολα και μαλλον θα γίνουν δυσκολότερα αλλά καλύτερα να τα κάνει τωρα ο ιδιοκήτης

γιατί σίγουρα θα τα βρει μπροστά του

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

stg2 σε ευχαριστω πολυ  .Προσπαθωντας  να εξυπηρετησω τον πελατη  ψαχνω  καποια διεργασια που θα του βγαλει μικροτερα εξοδα  .

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ όποιον συνάδελφο γνωρίζει για το παρακάτω.

Έχω μια περίπτωση με άδεια του 2011 (με ΚΕΝΑΚ) στην οποία έχουν γίνει όλες οι προβλεπόμενες μελέτες.

Λόγω κάποιας "περίεργης" κατάστασης (κι ενώ έχουν κατασκευαστεί μόνο τα μπετά), αλλάζουν οι μηχανικοί (με παραίτηση κτλ), γίνεται προσθήκη κατ' επέκταση κτηρίου και ξαναγίνονται από τους νέους μηχανικούς (τέλος 2014) όλες οι μελέτες.

Ο υπεύθυνος κατασκευής μού λέει ότι δεν περνάει ελεγκτής δόμησης παρά μόνο ενεργειακός επιθεωρητής, επειδή είναι παλιά άδεια. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Ρωτάω, γιατί έχουν γίνει και αλλαγές στην κατασκευή σε σχέση με το τι ενέκρινε η Πολεοδομία. Αν περάσει ελεγκτής δόμησης (και τυφλός να είναι!) κάποια πράγματα "χτυπάνε" πολύ!

Ο ιδιοκτήτης προφανώς και θέλει να αποφύγει οποιαδήποτε τροποποίηση μελέτης, όμως εγώ πώς διασφαλίζομαι? Κανονικά πρέπει να γίνει νέα μελέτη για όλα!!! Παντού "κάτι" έχει "πειραχθεί"...

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν περιπτώσεις που δεν περνάει ελεγκτής δόμησης? Αυτό είναι το σημαντικό. Για ενεργειακό επιθεωρητή, θα βάλω φίλο μου, αλλά ο ελεγκτής δόμησης ορίζεται τυχαία και δεν έχω όρεξη να "χαρτζιλικώνω".

Μιλάμε για αναθεώρηση αδείας του ΔΕΚ 2014 σε αρχική άδεια ΜΑΪ 2011. Επαναλαμβάνω ότι μελέτη ΚΕΝΑΚ κατατέθηκε και στις δύο περιπτώσεις.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

αν οι εργασίες άρχισαν πριν την 1-3-12

πράγματι δεν περνά Ε.Δ

αλλά η ρευματοδότηση πως θα γίνει?

 

με αυτοψία ΥΔΟΜ?

ή 

με δηλώσεις επιβλεπόντων?

Link to comment
Share on other sites

Με υπεύθυνες δηλώσεις ότι όλα έγιναν βάσει μελέτης!!!

Άρα όλα καλά... Μόνο η ΕΠΑ ίσως μας ταλαιπωρήσει για νέες οδεύσεις Φ.Α.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, σε ακίνητο που έχει επιβληθεί διακοπή εργασιών, έχουν ρυθμιστεί όλες οι υπερβάσεις - κάποιες με Ν.3843/2010 και κάποιες με Ν.4178/2013. Στη συνέχεια, μου ζήτησαν να κάνω "Αναθεώρηση Ο.Α. Χ/2007, λόγω ενημέρωσης περί υπαγωγής στο Ν.3843/2010", καθώς στην Αναθεώρηση για παράταση ισχύος που είχε γίνει το 2012, δεν αναφέρθηκαν οι χώροι που ήταν σε υπαγωγή Ν.3843/2010. Πέρασα τον έλεγχο για αρχιτεκτονικά και στατικά, με κάποιες τεχνικές εκθέσεις και τα δικαιολογητικά του φακέλου Ν.3843/2010, και τώρα που είναι να περάσει από τον μηχανολόγο ελεγκτή, μου λέει "δε βγαίνουν οι έλεγχοι της παθητικής πυροπροστασίας και του καύσιμου αερίου", λόγω των ρυθμισμένων χώρων!!! Από που και ως που υπόκεινται στους ελέγχους Ν.Ο.Κ. και 4030, οι ρυθμισμένοι χώροι?! Είναι σαν να μου λέει ο ελεγκτής των αρχιτεκτονικών ότι δε βγαίνει ο Συντελεστής Δόμησης, λόγω των ρυθμισμένων χώρων Ν.3843/2010...

Θα τρελαθούμε τελείως?!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, σε ακίνητο που έχει επιβληθεί διακοπή εργασιών, έχουν ρυθμιστεί όλες οι υπερβάσεις - κάποιες με Ν.3843/2010 και κάποιες με Ν.4178/2013. Στη συνέχεια, μου ζήτησαν να κάνω "Αναθεώρηση Ο.Α. Χ/2007, λόγω ενημέρωσης περί υπαγωγής στο Ν.3843/2010", καθώς στην Αναθεώρηση για παράταση ισχύος που είχε γίνει το 2012, δεν αναφέρθηκαν οι χώροι που ήταν σε υπαγωγή Ν.3843/2010. Πέρασα τον έλεγχο για αρχιτεκτονικά και στατικά, με κάποιες τεχνικές εκθέσεις και τα δικαιολογητικά του φακέλου Ν.3843/2010, και τώρα που είναι να περάσει από τον μηχανολόγο ελεγκτή, μου λέει "δε βγαίνουν οι έλεγχοι της παθητικής πυροπροστασίας και του καύσιμου αερίου", λόγω των ρυθμισμένων χώρων!!! Από που και ως που υπόκεινται στους ελέγχους Ν.Ο.Κ. και 4030, οι ρυθμισμένοι χώροι?! Είναι σαν να μου λέει ο ελεγκτής των αρχιτεκτονικών ότι δε βγαίνει ο Συντελεστής Δόμησης, λόγω των ρυθμισμένων χώρων Ν.3843/2010...

Θα τρελαθούμε τελείως?!

Γεια σας! Στην αναθεώρηση της αδείας έγινε κάποια αλλαγή στη μελέτη των ηλεκτρομηχανολογικών της αδείας μετά και τη ρύθμιση όλων των αυθαιρέτων χώρων? Πρέπει να συνάδουν τα σχέδια των μελετών της αναθεώρησης με αυτά που εφαρμόζετε στην κατασκευή..με συγχωρείτε αν βγάζω κάποιο λάθος συμπέρασμα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αμοιβές - φορολογικά της εξής αναθεώρησης: βγήκε αρχικά μια άδεια ισόγειας κατοικίας 120 τ.μ. με υπόγειο ίσου ακριβώς εμβαδού. Επειδή ο ιδιοκτήτης σκοπεύει να μην φτιάξει καθόλου υπόγειο, έχουμε χαμηλότερο προϋπολογισμό μελετών των εργασιών αφού το εμβαδό του υπογείου αφαιρείται τώρα. Οι μόνες εργασίες δηλαδή που θα γίνουν είναι καινούργια στατικά και νέα μελέτη θέρμανσης, διότι καταργείται το λεβητοστάσιο του υπογείου και βάζουμε αντλίες θερμότητας (με ίδιο μηχανολόγο). Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε πώς θα πληρώσω????

Edited by Civilla
Link to comment
Share on other sites

 αν ήμουν υπάλληλος 

θα σου έβαζα ένα ποσοστό 30% της αρχικών μελετών 

(θα σου ζητούσα επίσης σύνταξη πίνακα ΙΚΑ με τα νέα τελικά τ.μ

λοιπές κρατήσεις ιδιοκτήτου 0) 

Link to comment
Share on other sites

 αν ήμουν υπάλληλος 

θα σου έβαζα ένα ποσοστό 30% της αρχικών μελετών 

(θα σου ζητούσα επίσης σύνταξη πίνακα ΙΚΑ με τα νέα τελικά τ.μ

λοιπές κρατήσεις ιδιοκτήτου 0) 

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας. Σχετικά με το ΙΚΑ όμως, το πρόγραμμα φορολογικών που έχω, μου υπολογίζει ότι δεν οφείλω τίποτα για αναθεώρηση αδείας χωρίς τροποποίηση επιφανείας για το ΙΚΑ, ούτε προκαταβολή, ούτε εισφορά...Εκτός αν η αφαίρεση της επιφάνειας του υπογείου λογαριάζεται σαν αλλαγή εμβαδού??

Εν πάσει περιπτώσει, σαν πολύ πιο έμπειρος μήπως γνωρίζετε κάποιο σχετικό ΦΕΚ? Ο νοκ μιλάει για συμψηφισμό αμοιβών με αυτές της αδείας..ήθελα να δω κάτι πιο αναλυτικό..Σας ευχαριστώ και πάλι.

Edited by Civilla
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.