Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση Αδείας


Recommended Posts

Η παράγραφος που μνημονεύεις λέει τα εξής:

 

β. Αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας δεν έγιναν οικοδομικές εργασίες ή δεν έχει περατωθεί πλήρως ο φέρων οργανισμός της οικοδομής η άδεια αναθεωρείται για τέσσερα (4) χρόνια από την ημερομηνία λήξης της.

 

Αν και αλλού σου απάντησα ότι έχει λήξει από το 2010 (λόγω κακής αριθμητικής μου), νομίζω τελικά πως μια επίσκεψη στην ΥΔΟΜ θα σου δώσει την σωστή απάντηση που εσύ θα επιδιώξεις να είναι η αναθεώρησή-παράταση ισχύος της μέχρι το 2014.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Είμαι καινούργια στον κλάδο και θέλω την πολύτιμη συμβουλή σας για μία υπόθεση που ανέλαβα.Λοιπόν, έχω έναν πελάτη όπου έχει μια διώροφη οικοδομή με υπόγειο. Η Ο.Α. έχει βγει το 94 ως "συγκρότημα κατοικιών" έγινε αναθεώρηση το '96 λόγω αλλαγής της αρχιτεκτονικής και της στατικής μελέτης και παράταση ισχύος για 4 χρόνια ακόμη.Το 1997 σφραγίζεται για ρεύμα μόνο για το ισόγειο.Το 2000 αναθεωρείται για παράταση ισχύος για 4 χρόνια μέχρι το 2002 για τον α' όροφο. Ο πελάτης μου λοιπόν έχει ολοκληρώσει τον α' όροφο μέχρι και την εξωτερική τοιχοποιία πριν λήξει. Σήμερα θέλει να ολοκληρώσει τον όροφο. χρειάζεται αναθεώρηση;; και τι διαδικασία πρέπει να γίνει για να πάρει ρεύμα και ο όροφος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

συναδελφοι καλησπερα

το 2008 εκδόθηκε άδεια για την ανέγερση 2 οροφης κατοικιας εκτος σχεδιου. εργασιες δεν εγιναν ποτε και τωρα ο ιδιοκτητης

θελει να χτισει κατοικια με εναν οροφο και να κανει αλλαγες και στο περιγραμμα το οικήματος. μπορει να γινει αναθεωρηση της αδειας

ή πρεπει να εκδοθει νεα??

ευχαριστω πολυ 

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ άρθρο 29 παρ. 5α:

5. α. Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1-3-2011 παρατείνεται κατά τρία (3) έτη (*). Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1-3-2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του Ν-4030/11 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη. 

 

Στη δική σου περίπτωση η άδειά σου σίγουρα παρατείνεται, αλλά εφόσον θα αλλάξουν αυτά που περιγράφεις απαιτείται  αναθεώρηση, ως προς την αλλαγή μελετών, η οποία θα γίνει με βάση τις διατάξεις του ν. 4030/2011, αφού όπως μας λες δεν έχουν ξεκινήσει οι εργασίες. 

 

Στο άρθρο 6 παρ. 4 α ν. 4030 αναφέρεται ότι η άδεια δόμησης αναθεωρείται για 4 χρόνια μετά τη λήξη της για παράταση ισχύος της  και σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν κατά το χρόνο της αναθεώρησης αν μέχρι τη λήξη της δεν έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός. Αν λοιπόν μετά και το άρθρο 29 του ΝΟΚ η άδειά σου αντί να έληγε το 2012 λήγει το 2015, τότε υποθέτω ότι η αναθεώρηση της θα έχει διάρκεια +4 χρόνια δηλαδή μέχρι το 2019. Ρώτησε και την ΥΔΟΜ για να είσαι απόλυτα σίγουρη

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση

αλλα εχω ακομα μια απορια. η αδεια την στιγμη που μιλαμε εχει ληξει. το διαβασα και εγω οτι παρατεινεται 3 ακομα ετη αν μεχρι το 2011 δεν ειχε ληξει. η απορια μου ειναι

αν πηρε την παραταση μονη της η αδεια ή αν επρεπε ο τοτε μηχανικος να κανει καποια διαδικασια (η οποια δεν εγινε) γαι να εξασφαλισει τα επιπλεον ετη. αν ισχυει το

δευτερο πρεπει η αδεια να βγει απο την αρχη. ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Είχε βγει Ο.Α. με τον προηγούμενο νόμο. Ο φακελος είχε κατατεθεί στην πολεοδομία πριν τον 4030 αλλά η αδεια βγηκε μετα τον 4030. Απο το ΥΠΕΚΑ ειχαν πει οτι σε αυτες τις περιπτωσεις η αναθεωρηση αδειας γινεται με τον 4030.

Αρα παω για αναθεωρηση με εγκριση δομησης αναφεροντας την οικοδομικη αδεια?

Εχει αντιμετωπισει καποιος παρομοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομική άδεια ανέγερσης κατοικίας εκδόθηκε το 2003. Στο χρονικό διάστημα των 2 πρώτων ετών, έγινε σχεδόν το σύνολο των εργασιών.Τα ένσημα στο ΙΚΑ επίσης καταβλήθηκαν εκείνη την διετία (2003-2005) εκτός από ελάχιστα ένσημα για ελαιοχρωματισμούς. Η άδεια όμως δεν αναθεωρήθηκε ποτέ για παράταση ισχύος. Σήμερα υπολείπονται ελάχιστες εργασίες-κυρίως εσωτερικές-και από εξωτερικές εργασίες μόνο οι ελαιοχρωματισμοί, περίφραξη και κάποιες εξωτερικές δαπεδοστρωσεις.

 

1)   Η άδεια αφού δεν αναθεωρήθηκε λογικά θεωρείται ότι έχει λήξει;

2)   Αν έχει λήξει, πως θα γίνει η σύνδεση με τα δίκτυα;

Η Υ.ΔΟΜ θα θεωρήσει στέλεχος για σύνδεση με ΔΕΗ (σύμφωνα με την παλιά διαδικασία των υπεύθυνων δηλώσεων)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.